Aktuality, Tvorba

Vítězové říjnového kola naší soutěže

Převažovaly snímky se sportovní tématikou a z přírody. Pouliční a reportážní fotografie se vyskytovala sporadicky. Zúčastnilo se 161 prací, na posledním místě se ocitla velmi milá streetovka Marka Jarausche, to proto, že někteří porotci dávají do hodnocení nulu. Tím mě dost rozčilují, protože nula, panečku, to by musela být fotka – šunka vhodná k pozvracení a to opravdu Jarauschova fotografie (a nejen ona byla takto postižena) není.

Zvítězila tedy sportovní fotka Zbyňka Hozáka, exif zmizel v editaci, technicky i záběrově moc pěkná práce a umístění si zaslouží.

Roman Fišer pohotově zachytil rybařícího pelikána, pravděpodobně v ZOO. Je to vděčný objekt, tihle pelikáni, bíle se vyjímají na tmavé hladině a když má člověk štěstí, zastihne je v takové akci. Foceno osmisetinou 420 mm objektivem na Nikonu D500, to je věru dobrý stroj na tento druh fotografie!


Milan Ferov pracoval s pohybovou neostrostí. Desetina vteřiny při ohnisku kolem ekv. 200 je docela odvážné nastavení, u motosportu se pohybová neostrost projeví i při kratších časech než je desetina. Tohle je opravdu ten první moment, motory zabraly, všimněte si, že všichni mají přední kolo ve vzduchu. Pohybová neostrost je osvědčený způsob, jak zachytit dynamiku pohybu. Čili nikoli zamrzlý pohyb jako v předchozích případech.


Martin Mareček (a mnozí další) poslal fotku z létání, zde zachytil Francois Levota (viz) při redbulláckém podniku, perfektně zachycený okamžik.


Na pátém místě je fotka od Františka Eliáše. Podobných výtvarně pojatých – a velmi dobrých – fotografií přišlo víc. Pořadí se tentokrát hodně měnilo a i tahle fotka byla ještě víc vpředu. Ona samozřejmě naplňuje zadání, nicméně přece jen v komentáři zadání byla ta živá fotka naznačena aspoň jako naděje.


V záhlaví je fotka, o kterou se strhl boj který moc nechápu. Podle mě je to mimořádně kvalitní fotka, zdařilá po všech stránkách a opravdu nechápu mentalitu někoho, kdo takové práci je ochoten a mravně schopen dát nula bodů. Měl by se nad sebou zamyslet. Tím tihle lidé degradovali fotku v pořadí. Fotograf by měl mít soudnost a úctu k práci druhého. Nejsem sám, kdo si to z porotců o této práci myslí a od tohoto kola vyhlašuji Zvláštní cenu poroty nezávislou na hlasování. Takže historicky prvním vítězem je Libor Ondráček a za skvělou práci mu blahopřeji. Podotknu ještě, že ne vždy musí být tato cena udělena, rád bych ji rezervoval pro mimořádně kvalitní fotografie.