Nezařazené

Videoškola: Dynamický rozsah a HDR

O dynamickém rozsahu a HDR se hodně mluví, jsou to pojmy důležité. Pokusili jsme se s Tomášem Mähringem je názorně přiblížit v prostředí hlavní haly rekonstruovaného Technického muzea v Praze na Letné. O dynamickém rozsahu a HDR se hodně mluví, jsou to pojmy důležité. Pokusili jsme se s Tomášem Mähringem je názorně přiblížit v prostředí hlavní haly rekonstruovaného Technického muzea v Praze na Letné. Tak tedy vznikl díl fotoškoly, kterou natáčíme ve spolupráci s firmou Aaron. Není to nic moc složitého. Je to schopnost přístroje vykreslit detaily jak ve stínech, tak v silně osvětlených místech. Obecně platí, že dynamický rozsah je přímo úměrný velikosti čipu, respektive fotodiod na čipu umístěných. Kompakty mají čip velký jako nehet malíčku a tudíž mají dynamický rozsah menší než čipy APS-C nebo dokonce velikosti 24 x 36 mm. Jakmile jsou světelné rozdíly velké, stíny se slévají do černé a v jasných partiích vznikají přepaly.

Jeden z důvodů proč používat datový formát RAW (říkáme „fotit do rawu“) je ten, že se v datovém formátu uchová plná informace z čipu – záznam je 12, někdy 14bitový, kdežto běžný JPG má záznam 8bitový. Při zpracování RAW obrázku lze tedy využít plné schopnosti čipu zachytit světelné rozdíly. Ale i zde jsou limity.


Na ukázce nahoře jsou jak přepaly, tak i slité stíny (trochu jsem jim pomohl, aby z názorných důvodů byly tmavší. Ukázka dole zobrazuje přepaly – žlutá barva označuje zcela vypálené plochy, červená ukazuje přepaly v červené složce RGB, modrá v modré, zelená je zde ušetřená a přepálená není. Tyrkysová barva označuje slité stíny do jednolité černi.


Metoda HDR (high dynamic range) spočívá v tom, že pořídíme dva a více obrázků s různými expozičními hodnotami. Tak například při dané cloně F 9.0 pořídíme obrázky, jeden exponovaný 1/60 sec, druhý 1/250 sec. Ten s delším časem lépe zvládne stíny, avšak bude mít přepálené jasné partie. Druhý naopak vykreslí silně osvětlené části, ale stíny bude mít slité. Speciálním postupem pak ty dva (nejčastěji tři) snímky spojíme – v našem videu to předvádím na RAW modulu Zoner PhotoStudia. Takže je načase se na to podívat.