Nezařazené

Video: S čím na cesty

V tomto díle videoškoly, kterou s Tomášem Mähringem točíme ve spolupráci s firmou Aaron,  se zamýšlím nad otázkou, co s sebou, když se chystáme do dalekých krajů. Je to mimořádně těžké rozhodování a závisí hlavně na penězích… Ale k nějakým závěrům se přece jen můžeme dobrat.

V tomto díle videoškoly, kterou s Tomášem Mähringem točíme ve spolupráci s firmou Aaron,  se zamýšlím nad otázkou, co s sebou, když se chystáme do dalekých krajů. Je to mimořádně těžké rozhodování a závisí hlavně na penězích… Ale k nějakým závěrům se přece jen můžeme dobrat.Vzal bych to z jiné strany. Ani Řím nevznikl za den, zní staré přísloví. Pokud se nechceme omezit na jeden kompaktík, budujeme výbavu postupně a s nějakým záměrem. Nic proti kompaktům! I to je řešení, vypravit se do světa s kompaktem v kapse. Ty zcela levné asi nemají moc smysl, v každém mobilu máme lepší foťák. Ale ty kompakty vyšší třídy udělají výbornou službu. Ovšem nejsou to systémové přístroje. Ty dnes jsou ve dvou rodinách: jednu tvoří systémové kompakty neboli mirrorless přístroje, druhou zrcadlovky. Ta první skupina pomalu vytlačuje druhou, v Asii víc, v Evropě a Americe pomaleji, ale jde to postupně taky. Nicméně měl bych několik obecných poznámek k budování systému s tou výhradou, že je to vždycky osobní pohled vycházející z osobní zkušenosti a potřeby a chraň bůh, že bych ho někomu vnucoval:

Není pravda, že na těle aparátu nezáleží, jak se někdy říká. V dobách analogu to platilo víc – tělo, to byla jen skříňka, ale důležitý byl film. Jenže dnes ta elektronika uvnitř, to je totéž co dřív film. Nicméně dnešní těla jsou obecně vzato na velmi vysoké úrovni. Ale…

… je třeba si dobře volit optiku. Doporučuji zde nešetřit, raději počkat a spořit než koupit nějaký krám. Důležité je mít kvalitní širokoúhlý objektiv a kvalitní dlouhé sklo. Není pravda, že musí na sebe nutně navazovat – ona ta střední ohniska jsou nudná a nejsou nic moc k něčemu.

Na cestách je příjemné mít druhé tělo, kvůli těm dvěma objektivům.

Zrcadlovku nebo mirrorless?
Záleží na povaze vaší práce. Já rád fotím všelijaké ptákoviny a docela mě nudí dělat hezké obrázky. Takže tíhnu k mirrorless, konkrétně k Micro Four Thirds Olympus Panasonic systému. Ale kdybych jóp chtěl dělat hezké obrázky, mám v šupleti full frame, protože, co je to platné, full frame zrcadlovka svůj smysl má. No a dál už to video.