Nezařazené

Video – Malujeme světlem ve vrstvě v Zoneru – do verze ZPS 15

Pozor: vše co je tu popsáno platí pro PhotoStudio nejvýše verze 15. Od verze ZPS 16 se to dělá jinak, popsáno je to zde.

Pozor: vše co je tu popsáno platí pro PhotoStudio nejvýše verze 15. Od verze ZPS 16 se to dělá jinak, popsáno je to zde.

Aktivace pracovní vrstvy v Zoneru, to je malé kouzlíčko, které nabízí veliké možnosti. Malování světlem je jednoduché a efektní a je to dobrý úvod pro práci se zonerovskými vrstvami. Jako ukázku jsem si zvolil fotku našeho živého plotu. Je nápadná svou nenápadností – prostě, je to strukturovaná plocha. Obrázek je v plné velikosti, stáhněte si ho a postup si na něm vyzkoušejte.


Ale už když jsem to fotil, věděl jsem, kam chci obrázek dotáhnut. Je to známý trik – to důležité a ústřední by mělo být světlé, kdežto to co je vedlejší je dobré ztmavit, světelně utlumit. No a ve vrstvách se to snadno udělá.


Zde máte celý postup krok za krokem – a opravdu celá operace trvá pět minut…


Vrstvy v Photoshopu samozřejmě nabízejí neskonale více možností. Pokud se o ně zajímáte a nevíte, jak na to, od 14. října otevírám cyklus 6 dvouhodinových lekcí základů Photoshopu – je zaměřen hlavně na vrstvy a masky. A hlavní důraz kladu na schopnost analyzovat obraz a pochopit, jakou úpravu potřebuje – kam ho chci dotáhnout. To je ještě obtížnější, než samotné technické znalosti. Proto je cyklus šestitýdenní; za odpoledne se Photoshop nikdo nenaučí, je třeba vše zažít, doma vyzkoušet a znovu pak pod vedením pokračovat. Kurz je vždy pro tři posluchače, abych se mohl každému plně věnovat. Objednat ho lze za cenu 6000 Kč přes Ateliér fotografické praxe AFOP zde.