Nezařazené

Video – Kompozice, realita a motiv

Doposud poslední díl našeho videoseriálu, který natáčíme s Tomášem Mähringem ve spolupráci s firmou Aaron, jsme natočili v parku sanatoria v Nové Vsi pod Pleší, kde se zotavuji po operaci kyčle. Je tu krásný park s mnoha působivými motivy. Jak je najít a co s nimi, když je najdeme? To jsme se pokusili ukázat. Jako obvykle, je třeba vyjít z reality. Ta může být sama o sobě zajímavá, poutavá – líbí se nám. Ovšem mezi realitou a motivem je zásadní rozdíl. Realita, to je všechno kolem nás. Motiv je to, co bude dobře vypadat na fotce. Tváří v tvář realitě si ani neuvědomujeme, kolik rušivých elementů v ní může být. Stojíme před pěkným jezírkem plný leknínů.


Ale kolik rušivého je kolem něho! Především je třeba si uvědomit, co chci fotit – v našem případě je to jistě jezírko – a pak je nutné se snažit zaujmout takové stanoviště a volit takovou optiku, abychom v záběru měli rušivých elementů nejmíň. A že jich tu je:


V našem videu si ukazujeme, jak na to, tady na ukázce máme jeden z příkladů. Je to osvědčená metoda, jít tak blízko, až získáme detail, který nějak kompozičně řešíme.


Není to ovšem jediná možnost. Některé další si ukážeme v našem videu, mimochodem, pracovali jsme s naprostou novinkou od Fujifilmu, systémovým kompaktem (výměnné objektivy) XM1: