Nezařazené

Velká bitva plnoformátů

Uplynulý rok patřil plnoformátovým fotoaparátům. V květnovém Digitálním fotu jsme proto přísně porovnali všechny aktuálně prodávané modely.

Uplynulý rok patřil plnoformátovým fotoaparátům. V květnovém Digitálním fotu jsme proto přísně porovnali všechny aktuálně prodávané modely.
Ve fotografickém světě, zejména v jeho nejvyšších patrech, se v uplynulém roce děly velké věci. Canon, Nikon i Sony představily nové plnoformátové zrcadlovky, z nichž některé nejsou určeny výhradně pro profesionály nebo bohaté nadšené amatéry, ale při troše šetření si je mohou dovolit i běžní smrtelníci. Nikon D600 je vysloveně označován za amatérský model, Canon EOS 6D zase stojí o celých 30 tisíc korun méně než poloprofesionální 5D Mark III. Firma Sony pak představila první plnoformátový model třídy SLT s polopropustným zrcátkem. Na druhé straně spektra se nacházejí další horké novinky uplynulé sezóny, špičkové profesionální modely Canon EOS 1D X a Nikon D4. Vybere si zkrátka každý. (…)


Jak testujeme fotoaparáty
Všechny fotoaparáty jsme testovali s podobnými objektivy vyšších tříd. Podmínky při testování se střídaly, fotografovali jsme vysoce kontrastní scény za slunných dnů i potemnělé interiéry s vysokou citlivostí. Postupně jsme zkoušeli různé způsoby ostření i měření expozice, došlo i na všemožné obrazové styly a motivy. Fotografovali jsme do formátu JPEG i RAW. Hodně nás zajímaly ovládací prvky pro přímé nastavení důležitých parametrů – v terénu u profesionálních fotoaparátů nesmírně záleží na rychlosti a intuitivnosti ovládání. Zkoušeli jsme i další funkce, například nejrůznější systémy pro zvětšení dynamického rozsahu. Kromě fotografování v reálných podmínkách samozřejmě došlo i na laboratorní testy. Při nich jsme kvůli objektivitě používali výhradně pevný objektiv Sigma 50 mm f1,4. Fotografovali jsme standardní testovací obrazce v kontrolovaném světelném prostředí, v němž lze přesně měřit a hodnotit dynamický rozsah, šum a kresbu detailů, ale také přesnost barevného podání a expozice.


Podrobný test na čtrnácti stranách najdete v květnovém Digitálním fotu – právě v prodeji.
(inzerce)