Aktuality, Fotografujeme

Velikonoce v Římě – Fórum a Palatinum

Před týdnem jsem tu pojednal o tom, jak jsme s Ljubou byli v Římě na těch pár svátečních dnů a začal jsem streetovkami. Samozřejmě Řím si spojujeme s antickými památkami a těch je ve Svatéém městě habaděj. Hned kousek od Colossea je Fóru a Palatinum, jeden ze sedmi pahorků, na nichž město leží. Na sousední Kapitol je vstup zdarma, na Fórum a Palatinum je vstupenka. Měli jsme štěstí na sluníčko, ono jaksi bez něho by to nebylo ono.

Celé je to změť tvarů, člověk hledá, čeho se chytit. První, co mě napadlo, bylo panorama. To v pozadí se štíhlou věží, to už je Kapitol.

Když svítí sluníčko, jsou tu silné světelné kontrasty, zvlášť ráno, když je vzduch ještě chladný. Ty kontrasty fotografovi pomáhají, dávají kompozici rytmus. Zároveň ale je to technický oříšek. Dá se řešit dvěma způsoby. Tohle je fotka, jak vypadla z foťáku, exponovaná opatrně, abych neměl přepálené nebe:


Fotil jsem do RAW a pak se z toho dá vydolovat toto:

Je ovšem možné, a řekl bych že lepší, jít i druhou cestou, a ta je naznačená už v úvodním panoramatu – využít stíny ke kontrastu a zvýrazňovat motivy tím, že se dají do souvislosti s hlubokými stíny – a nebudu se snažit je prosvětlit. Jako například zde:

Fotil jsem většinou na ohnisko f=28 mm na plnoformát, to by byla dvanáctka na APS-C. Někdo vyznává 35 mm, někdo 24 mm, já se držím osmadvacítky. V brašně mám patnáctku – pro zvýraznění perspektivy. Hodně zkresluje, ale to pak právě vede k tomu zvýraznění. Tohle zbylo z Fóra římských císařů:

Zřídka použiju tuhle patnáctku proto, že se někam nemůžu vejít. To je případ Titova triumfálního oblouku. Stojí nedaleko vchodu a dá se fotit buď zpoza plotu, anebo zblízka sou širočinou. Za cenu pekelného zkreslení:


Dá se to srovnat, ale je s tím docela piplačka v Photoshopu:

Zmiňoval jsem se o výrazných tvarech. Těch je tu dost, ale když jsou jeden na druhém, je z toho docela zmateček. Proto je dobré pracovat s nebem a použít ho jako plátno, na kterém jsou ty tvary vyrýsované. Musíte kvůli tomu ale jít hodně nahoru na kopec:


Jako plátno na vyrýsování tvarů může posloužit i trávník, to pak se musí shora:

Nicméně, abych byl zcela upřímný, focení památek mě moc nebaví. Mě spíš baví všelijaké ptákoviny a těch je ve vykopávkách málo. Tak na závěr aspoň jedna:

Ta fotka v záhlaví, ta je z Kapitolu a je na ní slavná socha vlčice coby kojná zakladatelů města Romula a Rema. Fotí se špatně, je malá, na sloupu vedle baráku, splývá se zdí. Já ji vyfotil v modré hodince po setmění, když je nasvícená reflektorem. To je taková tip pro návštěvu Říma, kdybyste se tam na Kapitolu v takovou dobu vyskytli.