Nezařazené

V Petersonem na blesk

V ZonerPress vyšla další kniha od Bryana Petersona. Skvělý fotograf, skvělý pedagog nás zasvěcuje do metodiky fotografování s bleskem. Před dvěma roky jsem tu referoval o knize Joe McNallyho Hot Shoe – Žhavé výstřely z malých blesků. Téma této vynikající knih je stejné, nicméně pojetí je značně odlišné. Málo platné, Joe McNally je supertřída ve fotografii – dvacet let práce pro National Geographic a kmenový fotograf LIFE Magazine, to jsou vizitky z ryzího kovu. Kdežto Bryan Peterson je především pedagog a spisovatel. Přiznám se, že když čtu McNallyho, říkám si, kristovanoho, tak tohle by mě nikdy nenapadlo, do něčeho takového bych se nedokázal pustit. Petersonova kniha naopak povzbuzuje: tohle bych se taky mohl pokusit udělat.

 


Konec konců, na téhle pampelici proti sluníčku… proč to nezkusit? Kdo zná aspoň některou z jeho četných česky vydaných knih, Naučte se fotografovat dobře nebo Naučte se používat expoziční čas relativně – ví, co může od téhle knihy čekat. Problematika je členěna do sekcí a každá obsahuje úzce zaměřené kapitoly doprovázené názornými obrázky. Obsahově se samozřejmě neliší od toho, co předkládá Mc Nally – jen s tou výhradou, že McNallyho výsledky jsou ambicióznější, složitější, McNally je schopen zapojit do akce i osm externích blesků, kdežto Peterson pracuje obvykle jen s jedním, maximálně dvěma blesky.

V čem je háček Není to typicky začátečnická kniha. Peterson mezi řádky předpokládá, že čtenář toho už hodně poznal a vyzkoušel.
Především staví na manuálně nastavené expozici. Vždy skládá obrázek nasvícený přirozeným světlem, obvykle tedy denní nebo večerní světlo, případně pouliční nebo interiérové osvětlení – toto vždy nastavuje ručně, tedy v režimu M, abychom si to řekli přesně, nastaví clonu a čas. K tomu pak přiřadí jako doplňkové světlo záblesk zpravidla jednoho nebo dvou flešů, vždy také v manuálním režimu ovládání, přičemž vždy vychází z nastavené clony: ta určuje, jak se světlo z fleše v dané vzdálenosti od objektu a v daném výkonu prosadí.
Takže tedy expozice v manuálu a s ohledem na clonu nastavený blesk, to je základní princip toho, co Peterson učí. Je to jasné, přehledné, snadno pochopitelné. Háček je v tom, že Peterson používán blesk Nikon SB-900, kde lze v manuálu nastavit clonu a na displeji odečtete vzdálenost od objektu. Pokud potřebujete menší vzdálenosti, snížíte výkon a na displeji sledujete, jak se mění údaj o vzdálenosti. Je to velmi jednoduché. Podobně funguje Olympus FS-FL50R. Zato blesky Canon tuto funkci nemají. Samozřejmě mohou pracovat v M režimu, i když jsou řízeny na dálku, výkon mohou regulovat, ovšem ideální vzdálenost musíme stanovit podle zkušenosti a metodou pokus – omyl. Ona Petersonova rada „nastavte čas a clonu a clonu přeneste na SB 900 a odečtete vzdálenost“ není canonistům mnoho platná. Ale není to samozřejmě nepřekonatelný problém. Známe směrné číslo blesku, tak třeba můj 460 EX má GN 43 při 100 ISO /f=105 mm, takže při cloně 9 to vychází přes 4 mm, a když fotím kratším ohniskem, tak je to míň – zkrátka, dá se s tím žít. Ale upozorňuji, že ten problém existuje.

Další upozornění
Vestavěný blesk má prakticky každý fotoaparát, včetně většiny zrcadlovek – jen profi třída předpokládá, že uživatel bude pracovat s externím bleskem. Nuže, Peterson prakticky nepočítá s vestavěným bleskem a pracuje jen s externím.
Navíc, aby ta práce měla smysl, je ten blesk umístěn mimo tělo, tedy nemá zasunutý do sáněk. To ovšem vyžaduje dálkové řízení externího blesku.
To je dvojí, infračervené a rádiové.
Infra mají v sobě mnohé zrcadlovky Nikon vestavěné, Canon už to taky zavedl, umí to 60D a 600/650 D a to je výhoda, jinak totiž je nutno dokoupit řídící jednotku a ta je potvora drahá. Nikonská SU-800 stojí 8700 Kč, canonská ST-E2 stojí 5500 Kč. A to jsme i infra, které zvláště v otevřeném terénu přinášejí problémy – především fleš musí na jednotku vidět, nemůže být za rohem nebo vám za zády. Řešení je v rádiových jednotkách, ale pak se dostáváme zase někam úplně jinam cenově, jednotka PocketWizard stojí řádově 4 tisíce a potřebujete jednu na foťák a jednu na každý fleš, zajímavý je Pixel King Aaron ho nabízí přijímač i vysílač ze 3600, ale zatím s ním nemám zkušenost (s PocketWizzardem ano, je výborný, ale levné to fakt není). Takže na toto upozorňuji, že Petersonova kniha není pro začátečníky a může znamenat docela slušný zásek do peněženky, pokud se necháte strhnout. K čemuž má Peterson osvědčené vlohy… strhávat lidi, a budiž mu za to dík!

Knihu Bryana Petersona Naučte se fotografovat s bleskem kreativně vydal ZonerPress, 160 stran formátu 210 x 278, přeložila Silvie Haktanir Filipová, ABZ knihy ji nabízejí za 310 korun.