Nezařazené

V čem nosit výbavu

Právě jsem dostal tiskovou zprávu, že česká firma Kobe získala zastoupení americké firmy Peli, která vyrábí mimořádně odolná pouzdra a kufry použitelné i pro fototechniku. Což mě přivedlo k úvaze transportu fotoaparátů – a o tom Peli si taky povíme.

Právě jsem dostal tiskovou zprávu, že česká firma Kobe získala zastoupení americké firmy Peli, která vyrábí mimořádně odolná pouzdra a kufry použitelné i pro fototechniku. Což mě přivedlo k úvaze transportu fotoaparátů – a o tom Peli si taky povíme.

Navazuji opět na čerstvé zkušenosti z fotoexpedice v Barmě. Já šel cestou „na lehko“. Fotoaparáty Fujixilm X-E1 a Olympus OM-D jsem vezl do Asie ve fotobrašně Domke. To je na první pohled nenápadné zavazadlo z pevného plátna, které je ale v detailech velmi důmyslné. Je to taška na popruhu a ten je tak umístěn, že se mi nikdy nestalo, že by se brašna převrátila. Víko tašky se zaklapává dvěma karabinami, které nejde moc dobře otevřít směrem od těla, kdežto já je nahmátnu snadno: opatření proti zlodějům. Taška nemá pevnou kostru, takže přiléhá k tělu. Lze ji popruhem k tělu připoutat, aby se neplencala. Uvnitř jsou oddělení pro foťáky a má to kapsy ze stran a na přední stěně, vzadu je kapsa, kam se mi vejde nastojato notebook. Je to americká firma, lze objednávat přímo u nich, ale ve speciálkách to prodávají taky. Já mám model F-2 modrý (navy), nevýhodou je cena, za to moje 4500 Kč, která mi připadá drsná. Je to americké zboží a v USA to pořídíte mnohem levněji.


Kolegové měli v Barmě velmi často batohy. Já ti batoh taky jednou koupil – ten argument, že to šetří záda je naprosto legitimní. Pokládám to za ideální řešení, pokud někdo fotí rozvážně, typicky třeba – krajinář, má vyhlídnuté místo a čas, dojde tam, rozbalí nádobí a fotí.


Peli
To je ze zcela jiného soudku. To jsou nerozbitné kufříky pro různé produkty. Dělá se to pro mobily, pro notebooky a taky pro fotoaparáty. Kobe to nabízí zde , pro fotoaparáty je určený například model Peli 150


Na PeliShop.cz stojí 9500 Kč, kdežto Kobe chce na Peli 1400 mnohem méně , 3200 i s DPH.
Má to smysl nebo nemá? Byl bych za to dal i těch 9 a půl litru, když jsme loni byli na expedici v Namibii a tašky s foťákem zalepovali do igelitových pytlů pokaždé, když jsme je nakládali do džípů. On ten prach je ještě větší potvora než voda. Buď jak buď, transport techniky je vážný problém a zdá se mi, že Kobe nabízí velmi zajímavou škálu za rozumné ceny.

Tady je pěkné muvíčko, kde ředvádějí, co se dá s Peli dělat.