Nezařazené

Úvaha: Za masovost, za rekordy

Strávili jsme Canon EOS 5D S s jeho padesátimegovým čipem a už je tu aparát s dvěma sty padesáti miliony zobrazovacích bodů, tedy pětkrát víc, než nabízí pětka déesko. Zatím je to jen prototyp, vypadá to jako komora starého Daguerra, ale je to osazené nejnovějším objektivem Canon 35/1.4. Čip dokonce není ani plnoformátový, je to APS-H, který nalézáme ve starší profi řadě zrcadlovek Canon, v řadě 1D. Ta skončila Markem IV a nastoupil plnoformátový Canon DX. Tisková zpráva nás ujistila, že se jedná o speciální zařízení ke speciálním účelům, jak by ne! Snímač o 120 megapixelech ohlásil Canon už před pěti lety, avšak jeho mluvčí Richard Berger později oznámil, že jde o demonstraci schopností Canonu v oblasti zobrazování s vysokým rozlišením. Jenže to bylo jen opatrné mlžení. Canon v poslední době napnul svaly a zveřejnil opravdu ambiciózní plány. Především to má být 120 megová zrcadlovka, a také videozařízení schopné natáčet 8K video. Toto video má rozlišení 7680 krát 4320 pixelů, což je něco přes 33 mega a to je šestnáctkrát víc, než je současné HD 1080. Tři metry pod zem by se měli zahrabat ti, kdo tvrdili, že se deset mega stane trvalým standardem na věky věků, amen. Já se zahrabat nechystám, nicméně si myslím, že deset, no, dvanáct mega naprosto stačí a co nad to je, od čerta jest. Pročež mám čtyřiadvacetimegovoou zrcadlovku.


Nedá se tomu zabránit, tíhnutí k novým a novým NEJ je nezadržitelné. Pamatuju to už z analogu. Své první produktovky jsem fotil v roce 1963, když východoněmecká ORWO začínala po prohraném soudu o brand Agfa a uvedla film s citlivostí 27 DIN. To je dnešních 400 ISO, potlesk na otevřené scéně! Současný rekordman v kvalitní fotografii ve sféře vysoké citlivosti je bezesporu Sony Alpha 7S. Jiné fotoaparáty taky nabízejí 100 tisíc ISO, ale tomuto mirrorles krasavci to pozoruhodně funguje a výsledky jsou nesrovnatelně lepší, než fotky z konkurenčních přístrojů. Pročež Sony uvedl začátkem září model Alpha 7S II, která nabízí 409600 ISO a používá ho jak na pořizování fotografií, tak na snímání videa. Přirozeně že ve 4K. Můžeme se po vzoru babiček křižovat se slovy pánbu s námi a zlý pryč, jenže ono to není všechno!

Už zmíněný Canon oznámil přístroj s extrémní citlivostí. Jeho maximum dosahuje 4 milionů ISO a tudíž je schopen snímat fotky i video v podmínkách zvaných tma jak v pytli. Canon předvádí videozáběry pořízené za bezměsíčné noci. Pravda, brilantní nejsou, ale kdo by žehral na šum u fotky focené při 4 MISO (Mega ISO, můj vynález) by zasloužil… žádný dost drsný trest mě nenapadá.

O rekordních zoomech v kompaktech tu psát nebudu. Ta věc mě zlobí a šedesátinásobný zoom pokládám za zvrhlost a za okrádání důvěřivců. Nicméně optika jde i jiným směrem, totiž ke zvyšování světelnosti. Tam to tak rychle nejde, světelnost F2.8 je pořád ještě pokládána za vysokou, a taková byla i v tom roce 1963, o kterém jsem se zmiňoval. Ale už padesátky světelné F1.8 jsou cenově velmi dostupné a i F1.4 nevyžaduje zpronevěru sirotčích peněz. Z nebytí se vyloupla značka Mitakon, přirozeně že původu čínského, a ta produkuje objektivy světelné F0.95. Světový rekord to není, ale světelnost je to, přiznejme, velmi slušná a navíc ty objektivy dobře kreslí.