Nezařazené

ÚVAHA: Co potřebujeme a co ne (3)

Slíbil jsem dát prostor názorům čtenářů a tu to máme – zde jsou některé odezvy na první moje dva články na toto téma. Nejrozsáhlejší odezvu poslal pan Pavel Juránek, Brno:

A)
Od foťáku očekávám, že bude fotit.
Tato zdánlivá samozřejmost však závisí na dostatku a dostupnosti energie tedy baterek. Ať si výrobcové a jejich PR oddělení říkají co chtějí, staré dobré AA články (v moderním pojetí) jsou stále tím nejlepším řešením, ančto

Slíbil jsem dát prostor názorům čtenářů a tu to máme – zde jsou některé odezvy na první moje dva články na toto téma. Nejrozsáhlejší odezvu poslal pan Pavel Juránek, Brno:

A)
Od foťáku očekávám, že bude fotit.
Tato zdánlivá samozřejmost však závisí na dostatku a dostupnosti energie tedy baterek. Ať si výrobcové a jejich PR oddělení říkají co chtějí, staré dobré AA články (v moderním pojetí) jsou stále tím nejlepším řešením, ančto

  • jsou levné;
  • jsou dostupné po celém světě;
  • vydrží mnoho nabíjecích cyklů;
  • samovybíjení už není problém;
  • nabíječky jsou tak levné, že jich mohu mít více, což dává větší jistotu, variabilitu i větší rychlost nabíjení;
  • jsou univerzální – lze jimi napájet více druhů spotřebičů, zejm. blesk;
  • lze jimi nabíjet i mobil;
  • baterie lze sestavovat podle stavu článků;
  • články se nabíjejí samostatně;
  • lze se vybavit rezervními lithiovými primárními články, které jsou lehké, pracují v širokém rozsahu teplot a v záloze mohou být 10+ roků.

    C)
    Mléko a hledáček ničím nenahradíš. A když nahradíš, není to ono. Zvláště na slunci. Těším se na dobu, kdy EVF s 4+ Mpx budou standardem.

    D)
    Vyměnitelné objektivy umožňují sice pokrýt řadu situací, ale je měnění objektivů naším cílem? Řekl bych že není, že je dost otravné, zdržuje, přináší riziko znečištění, poškození, ztráty atp. Proto bych dal přednost robustnímu foťáku s opravdu kvalitním zoomem 15-150 mm ekv f/2,8 na celém rozsahu. Zorný uhel tak pokryje celou místnost (při focení z rohu), bude užitečný pro portréty a poskytne i dostačující detail pro vzdálenější motivy.
    Škoda jen, že žádný takový zoom se zatím nedělá.

    E)
    Jsou také věci, které bych klidně oželel. Místo PASM voliče by mi stačila poloha A na voliči clony a času – jak lze vidět u přístrojů Fujifilmu.
    Zatím budu šetřit do prasátka, třeba jednou takový ideální foťák bude ke koupi.

    Poznámka Digineffu
    Polemizoval bych s tou pasáží o AA článcích. Moderní LiIon baterky jsou maličké a pokud se bavíme o kompaktech, dobře jim vyhovují. Větší foťáky pak mají větší akumulátory a ty mají takovou kapacitu, že s nimi nejsou problémy. V praxi – kapacita na 500 fotek je vyhovující, jistě že jsou situace, které vyžadují větší kapacitu, pak ale je dobré mít jednu nebo dvě rezervní a opět je vystaráno.
    Nevýhoda AA baterek: ty nabíjecí – musíte mít v evidenci, co je nabité a co je vybité. Jistě že lze mít bundu se dvěma kapsami, ale… Mám s tím zkušenost s bleskem. To je pořád hádání, jsou ty baterky čerstvé, nejsou čerstvé?

    Idea objektivu ekv. 15-150 je zajímavá, ale asi technicky neřešitelná… Jako sen je to pěkné.

    Pan Tomáš Čermák píše: Podle mě stačí pro dobrý kompakt dvě věci :
    1) aby dobře fotil
    2) aby se vešel do kapsy !
    Na základě vašeho doporučení jsem si nedávno koupil Sony RX 100 a ten obě tyto podmínky dokonale splňuje. Možná má jen příliš mnoho programů. Zatím co jsem zjistil tak na P dělá velmi dobré fotky a na iA ještě o trošku lepší. A tak moje jediná výhrada se týká poněkud titěrného vestavěného blesku. Jinak nedávno jsem zkoušel Panasonic SZ 10, který mi půjčila dcera a s tím jsem byl opravdu hodně nespokojen.

    Poznámka Digineffu
    Naštěstí se ty programy dají ignorovat. Ty iA režimy jsou dnes už velmi dokonalé. K tomu Panasonicu: je to foťáček za dva a půl tisíce…

    J. Kadaňka píše:
    Co bych možná přidal je skutečnost, že dnes na objektivech z valné většiny chybí stupnice hloubky ostrosti – jeden ze základů tvůrčí fotografie, kdy se promyšlená tvorba liší od nahodilého cvakání. Snad příště….

    Poznámka Digineffu
    Je to jistě důležitá pomůcka, v poslední době bývá u širokoúhlých monofokálů s ručním ostřením.

    Zdeněk Burda píše:
    Osobně ale bych foťák (nemyslím kompakt typu ixus), který má být alespoň o trošku víc než mobil coby záznamník bez hledáčku nechtěl. Na slunci displej opravdu není nejlepší řešení. Ano, mám známou, která s RX100 dělá dobré snímky intuitivně – na displej si nebere brýle na blízko a fotí „odhadem“. Ale to pro „lepší práci“ by nemělo být standardem…
    Já osobně jednu z hlavních výhod bezzrcátka považuji zobrazení přepalů či podlapů na živém náhledu ať už na displeji či v hledáčku.

    Poznámka Digineffu
    Souhlas. Proto už i kompakty mívají elektronické hledáčky, byť třeba mrňavé, vyskakovací.

      B) Foťák když už fotí, tak by měl poskytovat kvalitní snímky. Clona, čas a citlivost už dnes nebývá kritickou věcí. Nejvíce problémů stále ale dělá ostření.
      Nezaostřenou fotku nejde opravit tak lehce (pokud vůbec), jako chybu expozice (při použití RAW). Proto schopnost rychlého a hlavně spolehlivého ostření považuji za potřebnou vlastnost.