Nezařazené

USB flash disky od Adata

Chystáte se na cesty? Externí pevný disk je skvělé úložiště na zálohování. Zajímavou variantu ale poskytují současné flash disky. Já používám už několik let jednoterrové disky Western Digital. Jsou velmi rychlé a dá se s nimi pracovat, jako by to byly pevné disky v počítači – přes rozhraní USB 3.0 (slot poznáte podle modré barvy plastu, ale to už postupně přestává platit). Flash disky – samozřejmě bez pohyblivých součástí – jsem zatím bral spíš jako médium, na kterém dostávám materiály na tiskových konferencích. Jejich kapacita bývá 8 až 16GB a jsou to vždy USB 2.0. To by mi tolik nevadilo jako spíš ta nízká rychlost zápisu. Situace se ovšem rychle mění zavedením flash disků s rozhraním USB 3.0 a 3.1.

Doba pevných disků ale zřejmě končí – i v počítači, zejména pak v notebooku – míváme SSD disky bez pohyblivých součástí. Adata nejnověji nabízí dvě varianty svých vysokokapacitní disky UV220 a UV320. Ten slabší mi nepřijde tolik zajímavý, má 64GB a rozhraní USB 2.0. Zato ten UV320 má rozhraní USB 3.1 a to znamená přenosovou rychlost až 5 Gb/s. Je samozřejmě zpětně kompatibilní i s USB 2.0, ovšem za cenu výrazného snížení přenosové rychlosti. Právě v té rychlosti je velký půvab této novinky (třebaže 5 gigabitů je teoretická přenosová rychlost, ta praktická je nižší) – už to nemusí být jen pasivní přenašeč dat, ale může suplovat operativní úložiště, na němž lze zpracovávat obrázky i ve vyspělých editorech, jako je Photoshop.

Obě varianty flash disků Adata jsou bez krytky – konektor se vysouvá z těla. Disky se dodávají – UV 220 – v barevných kombinacích bílá/šedá, černá/modrá, navy/royal modrá nebo růžová/tyrkysová. UV320 se bude dodávat v kombinacích černá/modrá nebo bílá/zelená.všech variant nebyla stanovena, 32 GB bude stát 350 Kč a to není horentní nálož.