Zajímavosti

UFO na modrém nebi

Čas od času mě čtenáři postaví před problém. Například mi poslal pan M.Š. z Českých Budějovic poslal fotku a doprovodný mail:

Dobrý den. Se ženou máme rádi přírodu a proto bez fotoaparátu neuděláme ani krok. Stejně tak tomu bylo i v pátek 18.9.2020. Viděli jsme kvetoucí strom, který nás zaujal, na pozadí krásné modré oblohy a vyfotografoval jsem ho. V neděli 20.9. jsem stáhnul vyfocený soubor do PC a všiml jsem si čehosi v horní části snímku ( na místě focení jsem nic neviděl ). Překvapení bylo veliké. Za tímto stromem je asi 3m vysoká zeď, a proto jsem musel fotit pod velkým úhlem. Toto vše se událo asi 5 km západně od ČB v místě zvaném Nové Dvory ( pivovar Kněžínek ) v čase 14:59. Směr sever, mírně vpravo, se sluncem v zádech ( směr Hluboká nad Vltavou ). Mám běžný digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-TZ80 a snímek byl pořízen v automatickém režimu. Třeba Vás to zaujme. Budu rád, jestli podpoříte moji představu.
Tento obrázek jsem poslal na 4 adresy. Dva adresáti se mi neozvali, jeden mi napsal, že se jedná o nečistotu objektivu a jeden prohlásil, že je to jedno z nejlepších UFO co viděl. Prohlédl jsem snímky před i po této fotografii a žádné nečistoty jsem se nevšiml, ani v minulosti nebyly na snímcích žádné reflexy, či jiné závady. 

Proč se na to nepodívat? Už jsem řešil všelicos, i duchy na exponovaném filmu (duchové se vyskytovali i v mezeře mezi dvěma políčky kinofilmu… Předmětná fotka je tato:

Při velkém zvětšení objevíme dokonce dva objekty u horního okraje:

Ten zajímavější je vpravo. Opravdu, takto vypadá UFO jako vyšité! Nečistota na čipu to určitě není, o žádné vadě, která by podobnou stopu zanechala, opravdu nevím. Snímek nemá EXIF. Žádné stopy po montáži jsem v okolí jevu neviděl. Když obrázek zvětším až na úroveň pixelů a vezmu výřez z jiné části, pixely jsou stejné. Takže co s tím?

Ani z toho druhého objektu nejsem moudrý. Mohl by to být pták.

Takže jsem odpověděl:
Na nečistotu to nevypadá – nedovedu si představit, co by to za nečistotu mohlo být. Vypadá to skutečně jako ukázkové UFO, ovšem co to je, nemohu posoudit. Nezapomeňme, že UFO je zkratka pro Neidentifikovaný Létající Objekt, že je to něco ve vzduchu, a nevíme co. Každopádně je to moc pěkné. 

A stejně bych rád věděl, co to je… a co je ten druhý objekt nahoře na tom obrázku. Lámejte si tedy hlavu se mnou.

Dodatek:
Svůj pohled zaslal čtenář pan V.Š.:

S podobnými objekty se setkáváme hodně často a vždy jde o jednu z příčin:
– vzdálený pták (bývá obvykle máznutý jedním směrem)
– létající hmyz v těsné blízkosti objektivu (ty otravné mušky, které v létě poletují kolem nás)
Nějak jsme to zahrnuli do společné kategorie „šmouha“, protože se to někdy nedá od sebe moc rozlišit.

I tak může být.