Nezařazené

Trik se zmizením

Jistě to všichni znáte: chystáte se pořídit záběr a on se vám v něm pořád někdo motá. Můžete čekat, můžete na něho volat slušně i natvrdo, ale taky si můžete pomoci malým trikem. Má mnohá provedení, ale princip je jednoduchý – fotíme to aspoň nadvakrát.

Používám to často, vzpomněl jsem si na to posledně, když jsme s Michalem Houdkem fotili v parku zámku ve Štiříně. Borec tam sekal trávu. Co s ním? Fotit nadvakrát. Tady je v pravé části obrázku, na proklik je větší obrázek, stáhněte si ho, ať si metodu můžete vyzkoušet..

Jistě to všichni znáte: chystáte se pořídit záběr a on se vám v něm pořád někdo motá. Můžete čekat, můžete na něho volat slušně i natvrdo, ale taky si můžete pomoci malým trikem. Má mnohá provedení, ale princip je jednoduchý – fotíme to aspoň nadvakrát.

Používám to často, vzpomněl jsem si na to posledně, když jsme s Michalem Houdkem fotili v parku zámku ve Štiříně. Borec tam sekal trávu. Co s ním? Fotit nadvakrát. Tady je v pravé části obrázku, na proklik je větší obrázek, stáhněte si ho, ať si metodu můžete vyzkoušet..Tady v levé části. Teď stačí oba obrázky nějak šikovně propojit.Když se nám to podaří, borec i se sekačkou zmizí, jak vidno na výsledku. Ten chlápek vzadu je Michal… v obrázku zůstal, protože se nehýbal (fotil mě, jak fotím zahradníka).Jak na to
Základ je samozřejmě – v tomto případě – ve dvojí expozici. Někdy, když se v záběru mele nežádoucích osob víc, musíme fotit třikrát nebo čtyřikrát. Ve výsledku poskládáme obrázek z volných míst, tedy z těch, kde se nikdo neplete.

Samozřejmě, že ideálně bychom to měli dělat ze stativu – když chceme fotky slučovat, musí na sobě sedět. To je ovšem teorie a iluze, v praxi to nejspíš nikdo dělat nebude. Obrázky na sebe musíme napasovat, aby se kryly. Cesty k tomu jsou v podstatě dvě hlavní.
Volnou část obrázku si dáme do výběru (klávesa M, funguje to jak v Zoneru, tak v Photoshopu), obsah výběru zkopírujeme do schránky (Ctrl + C) a v dalším krokem tuhle část vložíme do druhého obrázku – trávníkem a mříží bez zahradníka přeplácneme zahradníka se sekačkou. Samozřejmě se netrefíme. Nicméně v Zoneru nám zůstane vložená část k disposici k další manipulaci, můžeme ji přesouvat a natáčet – a když snížíme její průhlednost na 50%, velice snadno vložený obrázek napasujeme. V Photoshopu postupujeme obdobně, jenomže se vložený obrázek usadí v samostatné vrstvě a abychom jím mohli takto manipulovat, musíme jt do transformace (Ctrl+T) a pak zase – měníme místo a natáčíme, nejlépe se sníženou průhledností.

Zní to složitě, ale je to jako bych měl pospat, jak se obléká rukavice. Popis by byl složitý, provedení prosté. Chce to vyzkoušet.

Druhá hlavní metoda je práce ve vrstvách – jedna fotka je v jedné vrstvě, druhá v druhé, nastavíme 50% průhlednost, nástrojem Přesun (klávesa V jak v Photoshopu, tak Zoneru) zpasujeme, pak aktivujeme masku (bílá = všechno je vidět) a černou barvou štětcem zahradníka vymaskujeme.

Jak to udělat automaticky
Zoner ale umí odedávna tuhle proceduru dělat automaticky. V oddílu Správce jdeme nahoře do menu Vytvořit a tam volíme Skládání multiexpozic. Zde klepneme na volbu Odstranit pohybující se objekty.
Zvolíme v nabídce dílčí obrázky (v našem případě dva) a objeví se karta Zarovnání obrázků. Pokud jsme foťákem při našem experimentování moc nemávali, asi se to podaří automaticky. Pokud ne, je třeba definovat společné body a proceduru spustit znovu.
V dalším kroku musíme volit zdrojový obrázek, tedy to, čím co chceme přeplácnout. V našem případě to bude mříž a trávník.
No a v dalším kroku zahradník zmizí. Tahle metoda je příjemnější v tom, že se nemusíme štrachat s pasováním na sebe. V každém případě je to ale příjemná metoda, jak se zbavit nežádoucích obtěžovatelů a ničitelů našeho obrázku.