Nezařazené

Tři objektivy pro střední formát

Fujifilm vyvolal loni senzaci nasazením středoformátového modelu GFX 50S – a nyní přichází se třemi objektivy pro tento model. Zde jsou informace přímo od firmy:

Fujifilm vyvolal loni senzaci nasazením středoformátového modelu GFX 50S – a nyní přichází se třemi objektivy pro tento model. Zde jsou informace přímo od firmy:

Společnost FUJIFILM Corporation (předseda představenstva: Kenji Sukeno) oznámila, že na konci února 2017 uvede na trh kompaktní digitální středoformátový fotoaparát FUJIFILM GFX 50S (GFX 50S) vybavený snímačem středního formátu 43,8×32,9 mm (formát FUJIFILM G) s rozlišením 51,4 MP. Model GFX 50S vychází ze špičkového designového provedení a dokonalé ovladatelnosti uznávané řady digitálních fotoaparátů X a z více než 80 let zkušeností společnosti Fujifilm s technologiemi pro záznam obrazu, díky čemuž dosahuje špičkové kvality.

Dalšími produkty uvedenými na trh budou výměnné objektivy „FUJINON GF63mmF2.8 R WR“, „FUJINON GF32-64mmF4 R LM WR“ a „FUJINON GF120mmF4 R LM OIS WR Macro“, jež zůstávají svým provedením věrné tradiční filosofii předchozích objektivů FUJINON, které již dlouhou dobu oceňují a uznávají fotografové po celém světě.

Řada X, která byla představena se snímačem APS-C v roce 2011, si vysloužila uznání od profesionálních i amatérských fotografů především díky vysoké kvalitě snímků, ale také díky své univerzálnosti umožňující pořizovat nejrůznější druhy snímků od krajiny, přes momentky, po portréty či sportovní fotografie. Na druhou stranu sílila poptávka po fotoaparátu s velkým snímačem s ještě vyšším počtem efektivních pixelů, který by byl určen především pro fotografování komerčních a studiových portrétů při zachování dokonalé reprodukce barev původní řady X. V reakci na tuto poptávku společnost Fujifilm vyvinula tento fotoaparát GFX 50S a objektivy řady FUJINON GF a nabízí je jako komplexní řešení pro fotografy, kteří požadují ještě větší kvalitu snímků, než je tomu u současné řady X.

Hlavní přednosti fotoaparátu GFX 50S a objektivů FUJINON GF

 • 51,4MP snímač CMOS 43,8×32,9 mm, jehož plocha je přibližně 1,7krát větší než u full-frame snímačů Jak tvar mikroobjektivů zachycujících světlo, tak zpracování hodnot z fotodiod bylo upraveno tak, aby bylo dosaženo vysoké úrovně ostrosti a velkého dynamického rozsahu. Výborný příjem světla díky velké ploše jednotlivých pixelů zaručuje dostatečný prostor pro vysoké rozlišení a reprodukci barevných tónů, čímž fotoaparát převyšuje ostatní přístroje vybavené full-frame snímači se stejným počtem pixelů. Aparát tak pořizuje snímky s dokonalým rozlišením do nejmenšího detailu, kdy je vidět textura fotografovaných objektů, snímky evokují pocit trojrozměrnosti a dokonce navozují atmosféru fotografované scény.
 • Obrazový procesor X Processor Pro
  Díky vysoce ceněnému procesoru X Processor Pro, použitého také u modelů X-Pro2 a X-T2, a jeho špičkovému snímači lze s populární funkcí simulace filmu dosáhnout reprodukce barev podobné skutečnému filmu. Funkce pro natáčení videa zároveň podporuje záznam v rozlišení Full HD 30p. Uživatelé tak mohou v režimech simulace filmu natáčet video nahrávky ve stejné kvalitě, v jaké jsou jednotlivé fotografie, a záznam tedy není nutno následně upravovat.
 • Kompaktní a lehké tělo se vyznačuje vysokou pevností díky použití hořčíkové slitiny
  Při osazení standardním objektivem (GF63mm F2.8 R WR) váží fotoaparát cca 1230 g, což je přibližně 60 % váhy běžného středoformátového fotoaparátu DSLR se stejně velkým snímačem. Váha tohoto modelu je tedy zhruba stejná jako váha DSLR fotoaparátu s poněkud menším full-frame snímačem. Celková výška i šířka fotoaparátu byla také minimalizována s cílem dosáhnout co největší flexibility a tento model tak mění zažité představy o mobilitě středoformátových digitálních fotoaparátů.
 • Elektronický hledáček s rozlišením 3,69 MP a zadní dotykový LCD displej s rozlišením 2,36 MP
  Odnímatelné provedení, které umožňuje flexibilní ovládání podle přání uživatele. Po namontování samostatně prodejného vyklápěcího adaptéru EVF-TL1 EVF lze měnit úhel naklopení až o 90° při fotografování na šířku a o ±45° při fotografování na výšku. Zadní displej je 3,2″ dotykový panel s rozlišením 2,36 MP, který umožňuje dotykové výběr nabídek a bodů pro měření vzdálenosti a procházet pořízené snímky. LCD displej lze vyklápět třemi směry, což usnadňuje ovládání a umožňuje prohlížení snímků a kontrolu zaostření.
 • Nově vyvinutý bajonet G Mount s velkým průměrem se vyznačuje dokonalou pevností a trvanlivostí
  Vzhledem k tomu, že tělo fotoaparátu a objektivy byly vyvíjeny současně, umožňuje model GFX 50S využití krátkého zadního bajonetu o velkém průměru 65 mm a výšce 26,7 mm. Toto konstrukční provedení je vylepšením designu objektivu, které výrazně přispívá k vysoké kvalitě snímků a zároveň minimalizuje velikost těla fotoaparátu.
 • Nové objektivy FUJINON GF s ultra-vysokým rozlišením
  Již dnes se připravujeme na budoucnost: řada objektivů GF, nově vyvinutá přímo pro fotoaparát GFX 50S, disponuje rozlišovací schopností, která umožňuje použití snímače s rozlišením 100 MP. Tubus objektivu je vybaven objímkou clony (stejně jako je tomu u objektivů XF), která umožňuje intuitivní ovládání. Objímka clony má nyní novou polohu C (C=Command, ovládání), která umožňuje měnit clonu pomocí ovládacího voliče na těle aparátu. Aby nedocházelo k neúmyslným chybám při ovládání, jsou polohy A (A=Auto) a C vybaveny zámkem umístěným na objímce clony, který musí být před zamýšleným provedením změn nejprve deaktivován.

Vlastnosti jednotlivých objektivů této řady
1. Standardní objektiv GF 63mm F 2.8 R WR Tento objektiv má zorný úhel cca 50 mm (ekvivalent 35mm filmu). Jeho provedení je kompaktní a stylové, vnější obvod tohoto malého objektivu je 84,0×71,0 mm, objektiv váží pouhých 405 g.
Optický systém sestává z osmi skupin a deseti optických prvků včetně jedné ED čočky. Tento typ byl použit především proto, že je nejvhodnější pro kompaktní velikost, přičemž hlavní důraz byl kladen na výkon z hlediska rozlišení. Tím, že pro ostření využívá přední rozšíření, dochází k potlačení aberačních odchylek způsobených vzdáleností a objektiv dosahuje vysokého rozlišení i při širokém otevření clony v celém spektru od středu až k okrajům.2. Standardní transfokátor GF32-64 mm F4 R LM WR
Standardní transfokátor s rozsahem 25–51 mm (ekvivalent 35mm filmu).
Optický systém tvoří konstrukce jedenácti skupin a čtrnácti prvků, z nich každý využívá jeden ze tří typů prvků objektivu: asférickou čočku, ED čočku a super ED čočku, včetně vysoce přesných clonových objektivů s velkou aperturou. Systém dosahuje vysoké kvality snímků, která se vyrovná objektivům s pevnou ohniskovou vzdáleností jak při pořizování širokoúhlých záběrů, tak při standardních ohniskových vzdálenostech. Výsledkem je, že objektivy dosahuje extrémně vysoké kvality napříč celým snímkem od středu až po samotné okraje.
Objektiv využívá metodu vnitřního ostření, díky čemuž je váha ostřicí čočky nižší, zatímco díky lineárnímu motorku využívanému pro zaostřování je funkce AF rychlejší a zároveň tišší.


3. Mid-telefoto objektiv GF120 mm F4 R LM OIS WR Macro
Střední teleobjektiv s maximálním zvětšením 0,5x odpovídá 95 mm (ekvivalent 35mm filmu).
Optický systém je tvořen devíti skupinami a čtrnácti prvky včetně tří ED čoček. Díky ostření s plovoucím optickým prvkem a lineárnímu motoru je automatické ostření tiché a velice rychlé a zajišťuje korekci aberací na dlouhou i krátkou vzdálenost. Výsledkem je výrazné zvýšení kvality rozlišení. Vyvážené uspořádání ED čoček navíc řádně koriguje chromatické aberace a výsledný snímek je tak vysoce kvalitní. Přední a zadní bokeh také přispívá k velice pěknému bokeh efektu.
Tento objektiv je vybaven mechanismem pro stabilizaci obrazu, který umožňuje korekci v rozsahu až 5,0 EV, čímž výrazně zlepšuje kvalitu fotografií pořizovaných z ruky při zhoršených světelných podmínkách.
Přední čočka objektivu je navíc pokryta vrstvou fluoru, která dokonale odpuzuje vodu a zabraňuje vzniku skvrn.

V nabídce různého speciálního příslušenství, která umožňuje sestavit systém vyhovující i těm nejdetailnějším požadavkům profesionálů, najdou uživatelé nejvýhodnější řešení pro danou scénu a způsob fotografování.

1. Vertikální bateriový grip VG-GFX1 výrazně usnadňuje fotografování ve svislé poloze (nutno nakoupit zvlášť)
Tento výkonný bateriový grip má tlačítko spouště, voliče a funkční tlačítka uspořádaná v podobném rozmístění jako vlastní přístroj, aby umožňoval zvláště širokoúhlé fotografování. Do gripu lze založit jednu speciální baterii NP-T125 a snížit tak četnost výměny baterie při dlouhé fotografování. Připojením nabíječky AC-15V (nutno zakoupit zvlášť), lze baterii během 2 hodin nabít přímo v gripu.

2. Výklopný adpatér EVF-TL1 EVF pro změnu úhlu nasazení EVF (nutno zakoupit zvlášť)
Vložením tohoto adaptéru mezi tělo fotoaparátu a elektronický hledáček lze změnit úhel EVF v rozsahu 0° až 90° (při fotografování na šířku) resp. -45° až 45° (při fotografování na výšku). Dále lze pomocí hledáčku fotografovat pod různými úhly, takže má uživatel mnohem větší volnost, pokud jde o polohu fotoaparátu a výrazové možnosti.

3. ADAPTÉR G (nutno zakoupit zvlášť) pro nasazení výměnného objektivu SUPER EBC FUJINON HC určeného pro středoformátový filmový fotoaparát FUJIFILM GX645AF
Po nasazení tohoto adaptéru na přístroj GFX 50S lze použít některý z 9 výměnných objektivů SUPER EBC FUJINON HC nebo telekonvertor určený pro model GX645AF. Zatímco ostření lze provádět pouze ručně, clonu objektivu lze měnit pomocí ovládacího voliče na těle fotoaparátu; dále je možné i fotografování s použitím spouště integrované v objektivu. Při použití této spouště objektivu lze též použít vysokorychlostní synchronizaci blesku do max. hodnoty 1/800 s.
Adaptér má dále elektrické kontakty, které umožňují komunikaci s tělem fotoaparátu a nezávislé vytváření, ukládání a používání korekčních dat pro jednotlivé objektivy. Adaptér podporuje ruční režim expozice a režim AE s prioritou clony.
Součástí dodávky je odnímatelná destička na stativ, která zabraňuje rozmazání při použití objektivu s velkým zoomem na stativu a zajišťuje správné vyvážení.

4. ADAPTER G umožňující použití přístroje GFX 50S jako digitálního převaděče (nutno zakoupit zvlášť) Pomocí adaptéru lze fotografovat s přístrojem GFX 50S se staršími velkoformátovými objektivy FUJINON (např. CM FUJINON). Adaptér se nasazuje na místo založení filmu a fotoaparát pak umožňuje fotografování na formát 4×5.
Lze použít spoušť na boku objektivu nebo na těle fotoaparátu, takže si uživatel může vybrat vhodný způsob podle podmínek fotografování. Velký kruhový obraz velkoformátového objektivu a funkce pro nastavení variabilní optické osy podle typu fotoaparátu lze použít k fotografování v náklonu, což je praktické při fotografování produktů nebo architektury.

5. Fotografický software HS-V5 pro systém Windows, nezbytný pomocník pro profesionální fotografy, a doplňkový modul Tether Shooting PRO pro Adobe Photoshop Lightroom (obojí nutno zakoupit zvlášť)
Když připojíme fotoaparát GFX 50S pomocí USB kabelu k počítači, můžeme pomocí tohoto softwaru přenášet pořízené snímky přímo do počítače a také z počítače ovládat přístroj.
V okně Control Panel, které bylo nově přidáno do softwaru Tether Shooting Plug-in PRO pro Adobe® Photoshop® Lightroom®, jsou nyní k dispozici různé funkce jako např. zrychlení prohlížení snímků nebo nastavení a ukládání různých podmínek fotografování.
*Pro upgrade softwaru je nutno stáhnout nejnovější verzi z webu.

6. RAW FILE CONVERTER EX2.0 na platformě SILKYPIX (bezplatný) Vývojový software RAW a Adobe® Photoshop® Lightroom / Adobe Photoshop CC (nutno zakoupit zvlášť)
Vývojový software RAW slouží k detailním korekcím a pokročilému zpracování snímků, které konverze na RAW integrovaná ve fotoaparátu neumožňuje. Obě aplikace podporují režimy simulace filmu společnosti Fujifilm a umožňují tedy tvorbu obrazových dat, která se velmi blíží špičkové reprodukci barev Fujifilm.