Nezařazené

Tři nové iPhony

V podstatě se splnily všechny předpovědi. Tim Cook a jeho spolupracovníci na prezentaci v Cupertinu předvedli hodinky, televizi a hlavně tři nové telefony s foťákem, 8 a 8 Plus a desítku neboli iPhone X. V oboru fotoaparátu se nic převratného ani nedalo čekat, ďábel i anděl jsou ale v detailech a ty rozpoznáme až s mobilem v ruce. Víme, že nové přístroje mají šestijádrový procesor A11 – a k němu bude i nový operační systém. Osmičková dvojice je 4,7 respektive 5,5 palcová. Fotoaparáty jsou dvanáctimegové, plusko je duální s různou ohniskovou vzdáleností, světelné F1.8 respektive F2.8, i to zůstalo při starém. Jde tedy o střízlivě inovované sedmičky.

Model iPhone X představil Tim Cook jako průlom do nové dekády. Přístroj je skleněný s nerezovými boky a nemá tlačítko, zapíná se rozeznáním obličeje. Displej je Super Retina OLED 1125 x 2463 pixelů, uvnitř je A11 Bionic čip. Fotoaparát je duální 12 Mpx, světelné jsou F1.8 a F2.4.


Všechny tři modely se dočkaly bezdrátového nabíjení.

Prodej osmiček začne 29. září, ceny od 21 tisíc obyč osmička. Iksko – desítka bude na trhu až v listopadu, za 35 tisíc za vrcholnou variantu iPhone X.

Můj dojem – změní se v kvalifikovaný názor, až přístroje prozkoumám. Dojem je ale takový, že iPhone X je luxusní hračička, která je sice krásná, leč prakticky nepřináší mnoho skutečného užitku navíc oproti osmičkám, ale nakonec ani proti 7 Plus. Středové tlačítko jsem nikdy nepokládal za utrpení. Duální fotoaparát je prima, jsem ale zvědav na výkon, ten dosavadní u 7 a 7 Plus mi nepřišel extrémně lepší (pokud vůbec) oproti jiným špičkovým korejským a tchajwanským přístrojům. Já tudíž zachovávám klid, čtu na webu, že v Austrálii se už lidi staví do fronty a hodlají v ní setrvat tejden. Kdyby raději šli lovit přemnožené klokany.

Lahůdka pro spiklenecké teoretiky
Nová iPhone X už nemá zabezpečení přes otisk prstu: on vás prostě pozná. Má matematický model vaší tváře. No a ten posílá někam. Takže než se rok s rokem sejde, tam někde bude naskladněno ix set milionů obličejů a tam někde bude něco vědět, kde majitel každé z těch tváří fyzicky je a s kým komunikuje.