Nezařazené

Třetí kolo skončilo

O půlnoci se uzavřely virtuální brány a skončilo třetí kolo celoroční soutěže Vidět jinak. Tématem byl svět techniky, název kola jsem zvolil podle českého filmu Vynález zkázy. Porota rozhodně o vítězích během dne, teď je čas na první přehled.

V porotě je Vít Mádr, Karel Pobříslo, Kamil Rodinger a Boris Stojanov, předseda poroty je Ondřej Neff. Do půlnoci 15. ledna 2013 účastníci zadali 290 prací. Úroveň je obdivuhodně vyrovnaná a porota bude mít těžký úkol!

Úplně poslední práci před půlnocí 15.1. zaregistroval Vratislav Dluhoš, zde je jeho snímek Akrobat.

Pořadí bylo v průběhu třetího kola hodně stálé. Od začátku byl v první desítce Mordor pod Řípem pod Stanislava Řábka, se Stanislavem jsem v říjno porozprávěl na téma Jak vznikl Mordor. V tu dobu byl na prvním místě. Pak se na dočasné první místo propracoval Vynález Zkázy od Jiřího Bžocha.

Doslova v posledních hodinách se vklínila do první desítky – kromě zmíněného Akrobata – i Jana Garská snímkem Secret.

Při vyhlašování jsem čekal, že uvidím spoustu klasických černobílých industriálů. Té klasiky se objevilo kupodivu málo, spíš to byly varianty, jako krásně laděný Den poté Heleny Bartošové, která jím v dočasném pořadí zaujala 14. místo.

Objevilo se hodně foto-grafik, doslova obrazů vytvořených editačně na základě nasnímaných fotografií. Do této skupiny bych zařadil *** Zuzky Vitvarové. Tato autorka obesílá naši průběžnou soutěž pravidelně, o její práci Uzlík pro štěstí jsem referoval v červnu minulého roku a její další práce najdete zde.

Název třetího kola inspiroval k pochmurnosti, ale objevily se i vtipné a ironické snímky. Zde bych uvedl Automatickou pračku Bryana Petersona od Milana Baťhy, v průběžném hodnocení je na 24. místě.

Objevily se i fotografie s technickými tématy více méně dokumentárního charakteru, nicméně ty, přes všechny své kvality, neměly šanci se dostat do první desítky v průběžném hodnocení. Přitom to mohly být i velmi silné obrázky, jako je Boeing B52 Stratofortress od Ilony Hromádkové.

Porota bude mít tedy velmi těžkou práci. V předchozích dvou kolech jí usnadnil situaci fakt, že mnozí autoři se nedrželi zadání. To zde není, zadání splňuje všech 290 ohodnocených fotografií. Jak jsme se v porotě dohodli, zveřejním ještě dnes večer.