Nezařazené

Toulky Českem : Tábor

Fotili jsme v Plzni a ve Štiříně, tentokrát jsme navštívili Tábor, Michal Houdek a já. Fotil jsem tam Panasonicem TZ 200, Michal Leicou a Vašek Křížek Fujifilmem X-T100. Zkušenosti s Leicou a Fujinou vám kamarádi povědí na videu, já se zmíním o Panasonicu.

Koho by zajímala moje recenze, je zde.

https://www.digineff.cz/clanek/panasonic/panasonic-tz-200

Fotili jsme v Plzni a ve Štiříně, tentokrát jsme navštívili Tábor, Michal Houdek a já. Fotil jsem tam Panasonicem TZ 200, Michal Leicou a Vašek Křížek Fujifilmem X-T100. Zkušenosti s Leicou a Fujinou vám kamarádi povědí na videu, já se zmíním o Panasonicu.

Koho by zajímala moje recenze, je zde.

https://www.digineff.cz/clanek/panasonic/panasonic-tz-200
Teď jenom stručně připomenu, že jde o dvacetimegový konpakt s jednopalcovým čipem, tedy špičková třída kompaktů. Čip je stabilizovaný v pěti směrech. Zoom má rozsah ekv. 24 – 360 mm při světelnosti F3.3-6.4. Rozsah citlivosti je od 80 do 25600 ISO. Displej je třípalcový pevný dotykový s 1,2 megapixely, hledáček je elektronický s rozlišením významně navýšeným oproti TZ100, na 2,3 megapixelů, to je významný pokrok. Rozsah závěrky je od 60 sec do 1/2000, při použití elektronické závěrky 1/16000 vteřiny. Série má 10 oken za vteřinu. Video je až 4 K ve formátech MOV, H.264 a AAC, vstup pro externí mikrofon zde není. Zápis je na karty rodiny SD (až UHS-I), konektivita přes Wi-Fi a Bluetooth. Kapacita baterie je 370 fotek, rozměry 111 x 66 x 45 mm, foťák stojí 20 tisíc.

Rozsah je tedy 24-360 ekv., mám rád krátká ohniska a fotil jsem nejvíc na ekv. 24 mm. Je pravda, že při takovém krátkém ohnisku dochází ke kácení svislých linií.

To je prostě vlastnost, s níž je třeba se smířit. Zároveň je to ošidnost tvrzení, že širokoúhlý objektiv je dobrý na architekturu. Ano, můžeme fotit i ve stísněných prostorách, ale s kácením je třeba počítat. Lze si ale vypomoci trikem – vytvořit si panorama. Tento Panasonic TZ200 má panoramatický režim. V menu je třeba ho nastavit tak, abyste mohli panoramovat s aparátem v poloze na výšku, pak začnete exponovat a táhnete jako filmovou kamerou a expozici ukončíte dalším stiskem spouště. Tím získáte i hodně široký záměr, ale díky – faktickému – postavení na výšku se kácení dá snadno zvládnout.

Panasonicy včetně tohoto modelu mají ještě jednu vychytávku, totiž vrstvení fotek na různou vzdálenost zaostřených. Pak si můžete buď vybrat které fotky chcete uchovat a které z té série smazat, anebo je lze automaticky sloučit do jednoho obrázku. Tady je vidět výsledek – ostré je okno i s rámem a ostrý je i průhled ven.

Širokorozsahový zoom je přece jen šikovný v tom, že s jeho pomocí dosáhnete i na detaily. Tohle je foceno ekv. 93 mm.

A hodně dlouhé ohnisko? To má především efekt hodně zhuštěné perspektivy. Fotili jsme ve staleté lipové aleji vedoucí na poutní místo Klokoty, ekv. je 360 mm.

Navštívili jsme i slavnou táborskou věž – a tady jsem uplatnil svůj Manfrotto stativ BeFree, psal jsem o něm zde. Je to karbonová miniatura, lehoučká, vysoká max 140 cm… ale snadno se nosí, měl jsem ho připevněný k opasku a hodně mi pomohl, právě v té věži. Navíc je to i ukázka dynamického rozsahu toho Panasonicu.

O kreativních filtrech jsem tu už psal, ale pro úplnost ukázku přece jen zařadím. Když se zachází s filtry opatrně a s rozmyslem a účelně, a ne moc často, tak z toho může i něco malého povstat.

Více o focení v Táboře ale najdete na našem videu, třeba tam získáte i nějaké tipy na pěkný výlet.Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Panasonic TZ200?