Nezařazené

Toshiba Satellite P50T-B-108

Na monitoru opravdu záleží! Léta letoucí používám monitory Eizo, prostě protože jsou nejlepší. Při výuce editace mám v ateliéru dva integrované počítače Apple – samozřejmě s Windows. Na cestách používám ultrabook Toshiba Portege. No a teď jsem měl příležitost si vyzkoušet Toshibu Satellite, profi grafický notebook s rozlišením displeje 3840×2160 !

Na monitoru opravdu záleží! Léta letoucí používám monitory Eizo, prostě protože jsou nejlepší. Při výuce editace mám v ateliéru dva integrované počítače Apple – samozřejmě s Windows. Na cestách používám ultrabook Toshiba Portege. No a teď jsem měl příležitost si vyzkoušet Toshibu Satellite, profi grafický notebook s rozlišením displeje 3840×2160 !


Notebooků s 4K rozlišením ještě neběhá po světe mnoho a byl jsem na něj tedy hodně zvědavý. V podstatě je to notebook Satellite P50, rozdíl je právě v displeji s obrovským rozlišením a funkcí ovládání dotykem. pro rozlišení nebudu mít nic než slova chvály. Do kolenou mě dostala už úvodní fotka krajiny s vodopádem, naprosto úžasná.


To co mi ovšem nepřirostlo k srdci, to jsou Windows 8.1. Ovládání dotykem chápu na displeji fotoaparátu, samozřejmě na chytrém mobilu a na tabletu, ovšem nikdo mě nepřesvědčí o tom, že dojdu ke štěstí tím, že budu hamtat po skoro 16palcovém displeji. Úspěšně jsem se vyhnul Windows NT, s pohrdáním jsem odmítl Visty a pokud budu v budoucnu měnit zařízení, pak si počkám, až to trapné Wow pomine. Už aby to bylo.

4K na monitoru
To rozlišení je úžasné. Když položím Satellita vedle EIZO, pak Satellite má dvojnásobné rozlišení, avšak menší rozměr, takže dojem ostrosti je ještě výraznější. Obraz je automaticky kalibrován. Svoje EIZO mám taky kalibrované (má v sobě kalibrační sondu a čas od času se připomene, abych na kalibraci nezapomněl). Barevnost se ale liší, Toshiba má barvy tlumenější, střízlivější. Podstatné ale je, že se barevnost ani jas nemění při změně pozorovacího úhlu. To je kámen úrazu na většině běžných notebooků s NT displeji. Tam opravdu stačí nepatrná změna sklonu displeje a obraz je zcela jiný, takže při editaci je třeba se řídit histogramem a pokud možno do obrázku nevrtat vůbec. Nuže, na tomto displeji žádné takové nebezpečí nehrozí. Pokud se udržíte cca v 45 stupních od kolmice, barvy se nemění a stálý je i jas. Mašina je to pořádně nadupaná. Uvnitř je procesor Intel Core i7-4700HQ s 16 GB RAM. Na pevném počítači mám pětku a při práci s jedním i druhým jsem velké rozdíly nezaznamenal. Grafický čip je Intel HD Graphics 4600. Grafická karta Radeon R9 M265X samozřejmě podporuje možnost připojení dalšího monitoru. Data jsou na terrovém disku SSHD s 8 GB SSD pro zrychlení operačního systému.


Provedení
Je to veliké, kovové a váží to 2,35 kg. Malé nejsou samozřejmě ani 377,5 × 27,9 × 244 mm. Ve výbavě je Blu-ray vypalovačka, čtečka karet SDXC, 4× USB 3.0, mikrofon, HDMI, RJ-45, HD webkamera, WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.0 a podsvícená klávesnice . Přestože má velkou baterku, výdrž je zhruba dvouhodinová. Počítá se ovšem s použitím dokovací stanice.

Jsme u jádra věci. Tenhle notebook má výkon velmi silného počítače a jeho monitor svou kvalitou může směle soupeřit s profi monitory stolních počítačů. Dovedu si tedy představit, že někdo – grafik, fotograf – používá tento notebook dejme tomu na svém pracoviště a nosí si práci domů.


Zde zavrtá červíček: já mám taky dvě pracoviště, v ateliéru a doma, jenže práci si nosím na přenosném terrovém HD, který se mi vejde do kapsy. Pravda, musím tudíž mít tuplovanou softwarovou výbavu. Adobe umožňuje tři instalace Photoshopu a zatím jsem neměl žádné problémy se zdvojenou instalací dalších softwarů. Určitá otrava to ale je, ta samozřejmě u sjednocení skrze tuhle obří Toshibu odpadá. Cena je kolem 40 tisíc korun -je to dost, ale při zkoumání poměru cena výkon rozhodně nepřekračuje hranici rozumnosti. Tu musí ovšem posoudit každý sám, s ohledem na svoje potřeby a finanční vybavení.