Nezařazené

Tip na výlet: Vyhlídka Máj

Pár fotek odtud jsem tu už ukázal při prvním seznámení s Nikonem D7500. Vyhlídka Máj je zajímavá – a čím dál populárnější lokalita nedaleko Prahy. Pořád ještě je čas ji navštívit dřív, než ji lidi zadupou do země. Je to zákrut Vltavy docela těsně pod Slapskou přehradou. Vyhlídka je na skalním srázu, jde se k ní nejdřív po louce a pak lesem, je to asi kilometr pohodlnou cestou. Vyráží se z vesnice Teletín, tam necháte auto. Do Teletína se dostanete buď od Štěchovic a v Krňanech do prava, nebo přes Jílové a Kamenný Přívoz na Krňany a rovně. Zde je mapka toho místa.

Pár fotek odtud jsem tu už ukázal při prvním seznámení s Nikonem D7500. Vyhlídka Máj je zajímavá – a čím dál populárnější lokalita nedaleko Prahy. Pořád ještě je čas ji navštívit dřív, než ji lidi zadupou do země. Je to zákrut Vltavy docela těsně pod Slapskou přehradou. Vyhlídka je na skalním srázu, jde se k ní nejdřív po louce a pak lesem, je to asi kilometr pohodlnou cestou. Vyráží se z vesnice Teletín, tam necháte auto. Do Teletína se dostanete buď od Štěchovic a v Krňanech do prava, nebo přes Jílové a Kamenný Přívoz na Krňany a rovně. Zde je mapka toho místa.To místo začíná být hodně populární. Za hezkého počasí je tam o víkendu docela živo. Je dobře tam jít spíš k poledni, protože ráno je ohbí řeky ve stínu. Chce to širokoúhlý objektiv. Na plnoformát používám Canon 17-40/4.0, na APS-C je vhodná desítka. Stativ není nezbytný, cloňte to na optimální kresbu, tedy clonu F8.0, je zbytečné clonit víc. Podstatné je, dostat se hodně daleko na tom srázu, a to je ošemetná část výletu – ne každý to zvládne. Musí se kousíček po skále a pak ovšem je ten pohled úchvatný. Pokud nemáte desítku, ono to jde i setovým objektivem. Tohle je foceno Nikonem D7500 a objektivem 18-80/2.8.Další možnost je panorama. Tento pohled je složený ze tří dílčích záběrů. Dělal jsem to ručně, ve vrstvách, a zvláště popředí pak vyžaduje záplatování a retušování. Moc si tím ale nepomůžeme – v každém případě se to dá fotit asi z pěti pevně daných míst, všude dál je s odpuštěním propastička.Úžasnou atrakcí vyhlídky je pokroucená borovice. Je prakticky nemožné ji zabrat tak, aby byla nějak účelně zakomponovaná do celkového pohledu – to jsou ty chvíle, kdy bych chtěl vlastnit dron. Bejt o dva metry vejš… 🙂 Takhle je to pojaté tou sedmnáctkou na plnoformát.Delším ohniskem ji pojala Ljuba Krbová, moje žena, foceno na podzim:Je to tam moc hezké, má to ale dvě nevýhody, o jedné jsem se už zmínil – bývá tam fakt hodně lidí. No a druhá tkví v tom, že tam uděláte úplně stejné fotky, jako každý jiný. Ledaže byste vystihli nějaké zvláštní atmosférické podmínky, nebo aspoň západ slunce. K němu jsem se zatím nikdy nevybičoval.

Pokud jde o ten nával, nabídnu řešení. Když půjdete po cestě po okraji louky a vejdete do lesa, hned po vstupu do lesa je cesta vedoucí vpravo. Po nějakých pěti stech metrech přijdete k domu, obejdete ho zleva po pěšince a ta vás zavede na vyhlídku Myšák, viz mapku. Ta je o něco málo méně efektní, ale bývá liduprázdná, max jeden dva lidi.Taky tam vidíte meandr, jenomže ne celý a není tam ta úžasná borovice. Když tam ale chytnete parník, tak ho máte z lepšího úhlu, než z Mařenky.Vyhlídka Máj je pěkná ve všech ročních obdobích včetně zimního, Mařenka je ale pak trochu o ústa, protože je namrzlá. Ale odvážnému štěstí přeje, což přeji i vám. Takhle ji v zimě vyfotila Ljuba Krbová: