Nezařazené

Techart PRO

Čínské a korejské optické firmy přicházejí s velmi zajímavými inovacemi. Novinka Techart vyvolá jiskřičky v očích milovníkům ručně zaostřitelných objektivů. Je to hodně zajímavé, jakkoli pochybnosti jsou veliké (přinejmenším u mne). Čínský výrobce má svoji webovou stránku, z ní přejímám obrazový materiál. Z materiálu vyplývá, že adaptér je určen pro E-bajonet Sony, tedy pro extrémně úspěšné plnoformátových mirrorlessů, pro modely s hybridním čipem. Adaptér spolupracuje s ručně zaostřitelnými objektivy s Leica bajonetem M. Tedy s vrcholně kvalitními objektivy Leica a dalších špičkových výrobců, například Voigtlanderu.


Na obrázku je schema, jak to funguje. Stručně řečeno, to stříbrné se pohybuje v tom černém – tedy, stříbrný modul s objektivem přibližuje nebo vzdaluje objektiv – celý objektiv – od roviny čipu.


Na videu je to vidět, jak se to děje:


Výrobce uvádí, že adaptér funguje pro jednorázové i průběžné ostření. Na schématu je vidět jakýsi bluetooth modul, k čemu by to mělo sloužit není patrno, nic o tom nepíší.

Moje pochybnosti:
Pohyb celým objektivem je opravdu hodně dřevní způsob, takto se ostří na deskových fotopřístrojích, jaké používal Mistr Sudek. Moderní objektiv je složitá optická soustava, to není žádná lupa, kterou byste měli pajtlovat dopředu a dozadu. Další pochybnost se týká schopnosti motorků pohybovat objektivem – dle výrobce do váhy 700 g. To mi přijde jako hodně silná káva. Naproti tomu chápu tvrzení, že adaptér usnadňuje focení blízkých předmětů – pak by působil jako nějaký automatický mezikroužek. Což ostatně, když o tom přemýšlím, není vůbec špatný nápad. Samoostřicí mezikroužek spolupracující s hybridním čipem – to by byl startup!