Nezařazené

Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD

Rozsah zoomu 70-200 je velmi příjemný v průběžné světelnosti F2.8 ho prestižní výrobci nabízejí už tradičně. Poprvé jsem takový Tamron recenzoval před čtyřmi lety. Na loňské Photokině jsme viděli nový model a na karnevalu v Benátkách jsem ho minulý týden mohl pořádně provětrat.


Rozsah zoomu 70-200 je velmi příjemný v průběžné světelnosti F2.8 ho prestižní výrobci nabízejí už tradičně. Poprvé jsem takový Tamron recenzoval před čtyřmi lety. Na loňské Photokině jsme viděli nový model a na karnevalu v Benátkách jsem ho minulý týden mohl pořádně provětrat.

Už na první pohled se novinka liší tím, že je stabilizovaná. Pravda, každá legrace něco stojí a novinka tedy je na trhu skoro za 40 tisíc, kdežto starý model bez stabilizace vás přijde téměř polovic. Smutné, ale odpovídající Canon stojí přes 62 tisíc, Nikon stojí 56 tisíc a Sony 53 tisíc. Pravda, Sigma se stabilizací stojí 30 tisíc, to uvádím, aby bylo patrno, že život není jednoduchý.
Objektiv se dodává v provedení pro Canon, Nikon a Sony, já ho zkoušel na Canonech, na 6D a 7D.


Jaký je

Má 23 členů v 17 skupinách, přičemž 4 čočky jsou LD (Low Dispertion) a 1 XLD (Extra Low Dispertion) – jde o čočky ze speciálního optického skla, vylučující barevné kontury. Objektiv je stabilizovaný a utěsněný proti prachu a vlhkosti. Ostření obstarává sonický motor (Ultrasonic Silent Drive) – toto řešení umožňuje ruční doostřování. Je určen pro zrcadlovky jak menšího formátu APS-C, tak pro full frame přístroje s čipem velikosti kinofilmového okna.
Stabilizaci zajišťuje nově vyvinutý systém na bázi tří elektromagnetických cívek, které jsou s pohyblivým prvkem optické soustavy v kontaktu přes keramické kuličky. Výrobce vysvětluje, že nové řešení ušetřilo váhu zařízení a tudíž systém pracuje rychleji.

Na full frame přístrojích má rozsah úhlu záběru 34°21´- 12°21´, na malých čipech jsou úhly užší, 22°33´- 7°59´. Objektiv je dlouhý 188,3 mm, v průměru má 85,8 mm a váží 1470 g. Jeho clona má 9 lamel, rozsah clon je od F2.8 do F32. Přezoomováním se hodnota clony nemění. Průměr filtru je 77 mm.

Při zoomování a ostření se nic nevysouvá a neotáčí. K objektivu se dodává prstenec s paticí pro stativ. Na těle objektivu najdeme přepínač automatického a ručního ostření a vypínač stabilizace. Objektiv ostří od 130 cm. Pro kontrolu zaostření je zde okénko se stupnicí. O ruční ostření se stará užší kroužek blíže k tělu aparátu, zoomuje se širším prstencem, pohybem doleva se ohnisko zkracuje. Rozsah z extrému do extrému je cca 70 stupňů, zoomování je tedy velmi rychlé.

Mechanicky je objektiv proveden precizně. Zoomování jde hladce, právě tak jako ostření. Při protřepání se z nitra nic neozývá. Také při ostření je objektiv velmi tichý, jen stabilizátor si občas malinko brouká, ale rozhodně ne tak, aby to vadilo.

Kresba je prostě vynikající. Kresba je ultimativní už od plné světelnosti a nevadne ani při vysokých clonových hodnotách. Po chromatické vadě není ani stopy a také soudková vada není patrná. Jediným vážným nedostatkem je silná vinětace na full frame čipu. Zrcadlovky mívají v sobě korekci vinětace a chromatické aberace, ovšem při použití značkové optiky. Při plné světelnosti na full frame přístroji je to dosti nepříjemná vada ještě při cloně F24.0 a je patrná i při F5.6. Samozřejmě na APS-C čipu to není nic kritického.

Stabilizace pracuje opravdu vynikajícím způsobem. Uspokojivého výsledku jsem dosáhl i při exponování 1 / 13 sec z ruky – na ukázce zároveň vidíte ui kresbu, jde o výřez z rohu obrazu formátu APS-C.


Rychlost autofokusu je též pozoruhodná. Zkoušel jsem ji „norským testem“, tedy fotografováním naší fenky Nory. Při použití přístroje Canon EOS 7D byly výsledky výrazně lepší než s přístrojem EOS 6D. K rychlosti je třeba dvou partnerů – objektivu i těla přístroje, a v tomto ohledu je EOS 7D velmi dobrý borec.

Objektiv jsem srovnával s nestabilizovaným objektivem Canon 70-200/2.8. Tamron vyhrál na celé čáře, k mé lítosti, protože Canona jsem si koupil a Tamrona musím vrátit 🙂 .
V praxi se choval skvěle, ostřil svižně i při nízkých světelných hladinách, což je zase hodně zásluha i Canona EOS 6D, který je svým sovím zrakem už proslulý i za svoji krátkou dobu existence.
Shrnutí

V posledních létech předvedl Tamron několik vynikajících objektivů a tento kousek mezi ně bezesporu patří. Už nesází tolik na nízkou cenu jako na vysokou kvalitu. Cenově se bude jistě i nadále držet pod úrovní značkových produktů, ale bude si držet odstup jen obezřetný. Vzhledem ke kvalitám je poměr cena – výkon výborný, se zamhouřením oka nad vinětací při použití na full frame fotoaparátu.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Tamron 70-200/2.8 VR?