Nezařazené

Tamron SP 35/1.8 Di VC USD a SP 45mm F/1.8 Di VC USD

Tamron známe jako výrobce univerzálních zoomů – s pevným ohniskem velmi dobře uspěl v oblasti makro. Tentokrát přichází s dvojicí vysoce světelných širokoúhlých objektivů, jež aspirují na nejvyšší příčku kvality. Uvedené specifikace platí pro Canon, respektive Nikon. V provedení pro Sony mizí z názvu USD, protože přístroje Sony mají stabilizovaný čip. Tamron SP 35/1.8 Di VC USD

Tamron známe jako výrobce univerzálních zoomů – s pevným ohniskem velmi dobře uspěl v oblasti makro. Tentokrát přichází s dvojicí vysoce světelných širokoúhlých objektivů, jež aspirují na nejvyšší příčku kvality. Uvedené specifikace platí pro Canon, respektive Nikon. V provedení pro Sony mizí z názvu USD, protože přístroje Sony mají stabilizovaný čip. Tamron SP 35/1.8 Di VC USD
Objektiv sestává z 10 členů v 9 skupinách. Má dva asférické členy, 1 LD sklo (Low Dispersion) a 1 XLD sklo (eXtra Low Dispersion. Asférické členy jsou zařazené, aby se vyrovnaly se sférickými vadami, kdežto LD a XLD skla eliminují barevnou vadu. Objektiv ostří od 20 cm a je vybaven optickou stabilizací obrazu, ostření je sonické. Má 9lamelovou clonu, zajišťující průřez blízký kruhu, největší clona je F16. Optické členy jsou opatřeny antireflexními vrstvami eBAND a BBAR – jde o třídu nano vrstev, která se výtečně prosadila v poslední době na mnoha objektivech různých výrobců. Přední čočka má na sobě fluorovou ochrannou vrstvu proti nečistotě. Zobrazovací úhel (po úhlopříčce) je 63°26′ (pro formát full frame) a 43°29′ (pro formát APS-C). Průměr filtru je 67 mm, šířka 80,4 mm, délka (Canon) 80,8 mm, (Nikon) 78,3 mm, váha 480g / 450 g. V dodávce je sluneční clona typu kopretina, dodává se v provedení Canon, Nikon a Sony.


Design objektivu hodně připomíná řešení Zeiss. Je zde okénko u ukazatelem zaostření vzdálenosti a dva přepínače, z automatiky na ruční ostření a zapínání / vypínání stabilizace. Sympatii budí řešení bajonetu pro sluneční clonu. Na schematu vidíme těsnicí kroužky.


Ohnisko 35 pro formát 24×36 je nesmírně užitečné, zvláště pak ve spojení s vysokou světelností. Při použití pro APS-C objektiv poněkud ztrácí svou hlavní přednost a jeho zobrazovací úhel je hodně střídmý, neskýtá mnoho prostoru pro efektní zobrazení. Zato pro full frame je toto ohnisko nejedním fotografem pokládáno za základ, především pro živou fotografii. Záležet bude na ceně. Sigma má 35/1.4 za 21 tisíc, čili je ještě světelnější. Canon právě přišel s 35/1.4 II za 56 tisíc, tak asi Tamron s dosud neoznámenou cenou nepůjde. Ale s tím cenovým posazením vůči Sigmě bude muset být velmi obezřetný. Kvalitativně to je hodně silný soupeř, je světelnější a tak hodně půjde o cenu.

Tamron SP 45mm F/1.8 Di VC USD
Objektiv sestává z 10 členů v 8 skupinách. Má dva asférické členy a jeden člen 1 LD . Asférické členy jsou zařazené, aby se vyrovnaly se sférickými vadami, kdežto LD sklo eliminuje barevnou vadu. Objektiv ostří od 29 cm a je vybaven optickou stabilizací obrazu, jako jediný v této třídě ohnisek, ostření je sonické. Má 9lamelovou clonu, zajišťující průřez blízký kruhu, největší clona je F16. Optické členy jsou opatřeny antireflexními vrstvami eBAND a BBAR – jde o třídu nano vrstev, která se výtečně prosadila v poslední době na mnoha objektivech různých výrobců. Přední čočka má na sobě fluorovou ochrannou vrstvu proti nečistotě. Zobrazovací úhel (po úhlopříčce) je 51°21′ (pro formát full frame) a 434°28′ (pro formát APS-C). Průměr filtru je 67 mm, šířka 80,4 mm, délka (Canon) 91,7 mm, (Nikon) 89,2 mm, váha 540g / 520 g. V dodávce je sluneční clona typu kopretina, dodává se v provedení Canon, Nikon a Sony.


I zde design objektivu rovněž hodně připomíná řešení Zeiss. Je zde okénko u ukazatelem zaostření vzdálenosti a dva přepínače, z automatiky na ruční ostření a zapínání / vypínání stabilizace. Sympatii budí řešení bajonetu pro sluneční clonu. Na schematu vidíme těsnicí kroužky.


Ani u tohoto objektivu cena nebyla stanovena. Tržní pozice ale bude hodně napjatá. Canon svoji padesátku na 1.8 nabízí za 3600 Kč, Nikon za ni chce 5500 Kč, Sony 4500. Ve všech třech případech jde o naprosto perfektní objektivy s vynikajícími vlastnostmi. Pravda, nejsou utěsněné proti vodě a prachu, je ovšem otázka, zda je to rozhodující parametr pro volbu objektivu tohoto typu. Nabízený Tamron má o 5 mm kratší ohnisko, ale zase je nejisté, zda to bude hrát v rozhodování zákazníka podstatnou roli. Takže si myslím, že hlavně nasazení ceny rozhodne o osudu tohoto objektivu na naší scéně – přičemž nepochybuji o jeho vynikající užitné hodnotě.

Každopádně je ale vítané, že Tamron pokračuje ve směru vysoké kvality. Parametry obou objektivu jsou slibné a věřím, že se zrodila nová vývojová řada Tamronu, která v dohledné budoucnosti přinese další zajímavé novinky.