Nezařazené

Tamron SP 150-600mm f/5,0-6,3 Di VC USD

Místo někdejší 200-500 nasadil Tamron nové dělo, zoom vybavený stabilizací a sonickým ostřením. Už na pohled je to úctyhodný macek. Jde o jeden z prvních kusů v republice a půjčovali mi ho s výhradou, že by něco mohlo být ještě syrové. Nic nebylo syrové, všechno fungovalo. Byl jsem tedy zvědav, jak se s ním fotí.

Místo někdejší 200-500 nasadil Tamron nové dělo, zoom vybavený stabilizací a sonickým ostřením. Už na pohled je to úctyhodný macek. Jde o jeden z prvních kusů v republice a půjčovali mi ho s výhradou, že by něco mohlo být ještě syrové. Nic nebylo syrové, všechno fungovalo. Byl jsem tedy zvědav, jak se s ním fotí.

Jaký je a komu je určen
Měl jsem ho v provedení pro Canon, chystá se dovoz provedení pro Nikon a Sony. Modely Canon a Nikon mají stabilizaci, Sony ji nepotřebuje, protože má stabilizovaný čip. Což je mrzuté zjištění pro šťastné majitele přístroje A7, který stabilizovaný čip nemá. Přirozeně že se dá použít na zrcadlovkách jak APS-C, pak ovšem má rozsah zoomu 225 – 900 mm, tak pro full frame 24 x 36 mm. Na full frame má úhel zobrazení 16 stupňů, na APS.C 5 stupňů. Ostří od 2,7 m. Jeho optický systém má 20 čoček v 13 skupinách, tři čočky jsou ze skla s nízkým rozptylem. Čočky jsou kryté antireflexními vrstvami sBAND (Extended Bandwidth & Angular Dependency) a GBAR (Broad-Band Anti-Reflection) . Má rozsah clon od F 5.0 do F 40, clona má devět lamel. Ostření je sonické a umožňuje průběžné doostření. Ostření je vnitřní (nic se vnějškově nepohybuje), zoomování mění fyzickou délku objektivu. Závit pro filtr má průměr 92 mm, rozměry jsou 106 x 258 mm a váha 1,95 kg. To je velmi slušná váha, i když ten Canon pumpa váží 1400 g a je kovový a chráněný proti vlhkosti a prachu.


Myslím si, že na APS-C je přece jen zbytečně dlouhý, pokud někdo není specialista – dejme tomu – na focení ptáků. On je těch 600 mm i na full frame opravdu hodně, což neberte tak, že to pokládám za vadu! Je to prostě dlouhé sklo. Tamron dělá dokonce dva objektivy 70-300, ten lepší z nich stojí něco přes 10 tisíc a je to výtečné sklo. Tohle je jiná třída, výkonem i váhou a rozměry a samozřejmě i cenou, jde za 32 tisíc (únor 2014). Bezděky jsem ho srovnával s Canonem 100-400 „pumpou“, ten stojí o deset tisíc víc, je světelnější ale kratší, obrazově srovnatelný. To vše jsou předměty k přemýšlení eventuálního zájemce, ne recenzenta – jen pokládám za správné na ně poukázat. Ještě diskrétně podotknu, že venku tento objektiv stojí 1000 dolarů.

Ovládání
Objektiv se dodává s prstencem pro stativ. Pochopitelně i ten něco váží, nicméně je asi dobře si ho na objektivu nechat. Jeho patka se stativovým závitem slouží i jako držadlo a i jako opora při focení. Objektiv má dva prstence, ten blíže k tělu přístroje slouží k ručnímu ostření (je tam okénko s kontrolou hodnoty vzdálenosti) a vzdálenější, širší, zoomuje. Když si šikovně umístíte patku do dlaně, snadno přehmatáváte z jednoho na druhý prstenec, i to je důvod, proč ji doporučuji nesundavat. Je dobře tvarovaná a i na stativu objektiv pěkně sedí, je vyvážený.

Objektiv má tři ovládací prvky. Přepínač z automatického na ruční ostření, vypínač stabilizátoru a vymezovač rozsahu ostření – buď plný rozsah anebo od 15 m dále. Přepnutí na 15 m a dále hodně zrychlí ostření, vyvarujeme se tápání, když se foťák zapne a objektiv poprvé hledá, co se bude fotit. Pak už netápe ani při režimu plný rozsah. Zoomování jde trochu ztuha (byla to funglovka voňavka, třeba by se rozchodil), ale přesně, ostření trochu chrochtá, zato stabilizátor je tišší než myška. Ony někdy ty stabilizace hučí jak mlýnice. Ostří se velmi snadno. Fotil jsem Canonem 5D Mk III, ten má velmi pěkný hledáček, takže se i ručně dalo ostřit velmi dobře. Při 600 mm je hloubka ostrosti velmi malá a to při ostření pomáhá, je to asi psychologická věc.

Jak se s ním fotí
Tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu. Každého bude zajímat kresba. Zde je srovnání kresby v rohu a ve středu.


Nahoře je roh, dole střed. Rozdíly jsou nezbadatelné, navíc je to vzato z full frame, pokud by to byl APS-C, rozdíl by byl ještě menší.


Vinětace (tmavnutí rohů je při 600 mm a plné světelnosti zanedbatelná. Na webu jsem četl stížnosti, že použití sluneční clony (je v dodávce) vinětaci vyvolá. Antireflexní vrstva je však natolik účinná, že bych doporučoval spíš UV filtr jako ochranu než tuto sluneční clonu, zde při 600 mm:


Se zkrácením ohniska trochu roste, avšak ani při 150 mm není nikterak zásadní:


Rychlost autofokusu je obtížné posuzovat – já si zavedl „norský test“: přivolám našeho pointra, fenku Noru a pokud ho objektiv + autofokus udrží v ostrosti, je to v pořádku. Obvykle systém občas škobrtne, tentokrát jsem pořídil série cca 16 snímků bez jediného výpadku ostrosti. To je na jedničku s hvězdičkou. Zde je první a poslední fotka z jedné ze zkušebních sérií, vyznačena je oblast ostrosti.


Přirozeně že nefotíte jen přibíhající psy. Objektivy této třídy se používají při sportu – hodně záleží na fotoaparátu. Nicméně s Canonem 5D Mk III jsem měl dobrý pocit, že se mohu spolehnout na slušné procento dobře zaostřených snímků. Čímž naznačuji, že asi nemá moc velký smysl řídit si tento objektiv k aparátu za deset tisíc s třemi zaostřovacími body.

Pokud jde o ostrost, podstatné jsou rozdíly mezi cloněním. Tento objektiv drží standard od plné světelnosti až do zaclonění… ale i při F22 byl slušně ostrý, nicméně u takto dlouhých ohnisek si nemyslím, že mají extrémně velké clony F32 respektive F40 smysl. Zde je 100% výřez z ohniska 150 mm:


Zde je z 400 mm:


Konečně z 600 mm. Ve všech třech případech je rozdíl v ostrosti minimální.


Stabilizátor je velmi účinný. Na první pohled to poznáte v hledáčku – při zapnutém je obraz stálý. Podle známé poučky je výchozí hodnota vysoké pravděpodobnosti, že obrázek udržíte, v poměru ohnisko = čas. Tedy při 600 mm udržíte 1/600 sec. Je to samozřejmě individuální, já jsem dosáhl slušných výsledků do 1/160 sec, to je o 2 EV pod ideálním stavem. Výrobce uvádí 4 EV, připadá mi to jako hodně přehnané. Navíc zbytečné – při stavu techniky je lépe navyšovat ISO než prodlužovat čas.

Shrnutí
Tamron SP 150-600mm f/5,0-6,3 je vysoce kvalitní objektiv s delším rozsahem ohnisek, vhodný především pro full frame fotoaparáty, eventuálně pro speciální fotografování APS-C, kdy je třeba extrémních ohnisek. Výtečně kreslí v plném rozsahu clon do rozumných hodnot (F16, ev. F22) a kresba příliš nevadne směrem od středu . Stabilizace spolehlivě prodlužuje sféru použitelnosti do hodnot – 2EV. Tímto objektivem, který je novinkou na trhu, Tamron utvrzuje svoji koncepci, že hodlá sázet spíš na kvalitu než na cenovou dostupnost. Cena je vyšší, ale je to fakt hodně dobrý objektiv. Ukázky:

2 a 3 rozsah zoomu, 12,13 a 14 při 150, 400 a 600 mm, stabilizace – srovnání 1/1250 (15) a 1/160 (16).  

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Tamron 150-600? ?