Nezařazené

Tamron 70-210/4.0 a 28-75/2.8

Dva zoomy v nejvyšší kvalitě představil Tamron. Delší zoom s poněkud nestandardním rozsahem je určen pro zrcadlovky Canon a Nikon, kdežto univerzální 28-75 je pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony modelové řady Alpha 7/9. Zde jsou první informace.
Tamron 70-210/4.0

Dva zoomy v nejvyšší kvalitě představil Tamron. Delší zoom s poněkud nestandardním rozsahem je určen pro zrcadlovky Canon a Nikon, kdežto univerzální 28-75 je pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony modelové řady Alpha 7/9. Zde jsou první informace.
Tamron 70-210/4.0
Je to stabilizovaný zoom sestávající z 20 členů ve 14 skupinách, systém obsahuje 3 členy s nízkým rozptylem. Snížení světelnosti vedlo k dramatickému snížení váhy a rozměrů, váží 850 g a dlouhý je 174 mm (Tamron 70-200/2.8 G2 váží 1500 g a měří 88 x 194 mm), průměr závitu pro filtr je 67 mm. Ostří od 95 mm, to je momentálně nejkratší zaostřovací vzdálenost v této třídě objektivů. Poměr zvětšení je 1:3,1. Zoomování je vnitřní, délka se tudíž při změně ohniska nemění, objektiv nemění těžiště . Též ostření je vnitřní a přední člen nemění při ostření pozici. Objektiv má devítilamelovou clonu, největší clona je F32. Autofokus je podporován dvěma mikroprocesory MPU (Micro Processing Unit), zaostřovací motor je kruhový sonický. Stabilizace obrazu deklaruje úroveň 4EV. Přední člen je pokryt fluorovou vrstvou usnadňující čištění. Objektiv je utěsněný proti vlhkosti a prachu. K objektivu lze připojit telekonvertor Tamron 1,4x a 2x, komunikuje s konzolí TAP-in, umožňující aktualizaci firmwaru. Uživatelé přístrojů Nikon ocení, že bajonet tohoto objektivu v provedení Nikon dovoluje použití elektromagnetické clony, doposud to bylo možné jen s Canonem. Jako příslušenství lze dokoupit objímku se stativovým závitem, která je kompatibilní s destičkou Arca-Swiss. Výchozí cena je 20 tisíc Kč.

Názor Digineffu:
Jak Canon, tak Nikon nabízejí obdobné objektivy se světelností F4.0., Canon je 12 let stará konstrukce a Nikon 6 let stará. Dá se tedy čekat, že nový Tamron překvapí obrazovou kvalitou, v důsledku nových technologií které v poledních pěti letech do branže nastoupily. Málo platné, před 12 lety byla více méně norma 10 megapixelů, kdežto dnešní optika počítá jako s normou 24 mega a cílí na 50 a více. Čímž chci říci, že mé očekávání je velké.



Tamron 28-75/2.8 Di III RXD
Bezzrcadlovkám Sony, najmě pak plnoformátovým je určen objektiv, který na formátu 24×36 mm má rozsah od středně širokoúhlého po portrétní ohnisko. Tento rozsah se často používá k běžné reportážní a street fotografii. Označení RXD se týká krokového motoru autofokusu, ten je konstruován mimo jiné i pro tichý provoz při natáčení videa. Funkce DMF (direct manual focus) umožňuje ruční doostření automaticky zaostřeného obrazu. Objektiv je utěsněn a přední čočka má fluorové krytí. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je od 19 do 39 cm podle ohniska. Objektiv váží 550 g a je dlouhý 118 mm. Cena nebyla ještě stanovena.

Názor Digineffu:
V konceptu Sony je to přelomový krok. Vůči Sony doposud postupoval obezřetně, dával přednost spíše Canonu a Nikonu, tentokrát obrátil pozornost na plnoformátové zrcadlovky. Je to potvrzení světového úspěchu řady Alpha E/9. Ta má samozřejmě k disposici množství špičkových objektivů, limitující je ovšem jejich cena. Tělo, zejména starší modely Alpha 7, jsou za velmi přístupné ceny, původní sedmička jde za 22500 Kč a je to plnohodnotný full frame přístroj! Tady je pro třetího výrobce pole rozorané, stačí jít a rozsévat. Tamron nezveřejnil cenu, jde nejspíš o průzkum trhu. Každopádně jde o vítané oživení nabídky a věřím, že bude mít pokračování – to ostatně naznačuje i znění tiskové zprávy.