Nezařazené

Tamron 17-35/2.8-4.0 Di OSD

Pro zrcadlovky Canon a Nikon je určen nový širokoúhlý zoom od Tamronu. Cena 19 tisíc je velmi zajímavá. Zajímavé jsou ovšem i další parametry. Objektiv je dlouhý 90 mm a váží 460 g. To je méně, než váží i Canon 17-40/4.0, přičemž nezapomínejme, že zde je na kratší straně světelnost F2.8. Čvtyřková šestnáct pětatříca od Canonu váží 615 g a dlouhá je 113 mm, široké zoomy Canon & Nikon F2.8 váží tři čtvrti kila a dlouhé jsou silně přes 100 mm. Toto je tedy nesporná přednost novinky. Při použití na plnoformátech má objektiv záběr : 103°41´ – 63°26´. Přirozeně že ho lze použít i na APS-C (DX) přístrojích, ovšem to poněkud ztrácí smysl, zde je třeba doporučovat objektiv v rozsahu cca 10-20 mm.


Objektiv má 15 členů v 10 skupinách, dva jsou lisované asférické a čtyři z LD skla, ostří od 28 cm. Clona má 7 lamel a závit filtru má průměr 77 mm. Objektiv je utěsněný proti vlhkosti a přední čočka je opatřena fluorovou ochrannou vrstvou. Korekce a úpravy lze dělat přes konzoli TAP-in. Pokrčení rameny ve mně vyvolává poznámka ve specifikacích, že objektiv je kompatibilní s telekonvertory. Což mi trochu připomnělo jednu mladou dámu, která se u mne pídila po radě, kde se dá sehnat telekonvertor pro rybí oko. Ona ta sedmnáctka sice zdaleka není rybí oko, ale je to už pořádně široký širokáč!

Shrnutí
Rozsah 17-35 je nesmírně užitečný pro FF fotoaparáty. Jeho kratší konec se skvěle uplatní v krajinářské fotografii a delší strana je univerzálně použitelné ohnisko pro živou fotografii. Objektiv nezná, ale poznat ho určitě chci. Pozoruhodné jsou rozměry, váha a cena. Ani se neodvažuji si přát, že by výkonem dosahoval výkonu Tamronu SP 24-70/2.8 G2, což je naprosto fenomenální univerzální objektiv. Toto je ale objektiv z jiné třídy, není to SP třída a hned na první pohled vidíme, že má lamelovou clonu. Ale naděje je tu veliká, protože obecně vzato bývají i nepříliš ambiciózní širokoúhlé zoomy opticky velmi uspokojivé. Rozhodně jsem na nový objektiv zvědavý.