Nezařazené

Tamron 14-150mm f/3.5-5.8 Di III

Významný výrobce fotografických a kinematografických objektivů se smluvně přidal k systému Micro Four Thirds v roce 2012. Loni v létě uvedl první výsledek – superzoom s rozsahem odpovídajícím 24-300. To zní zajímavě, je to zajímavé skutečně?

Významný výrobce fotografických a kinematografických objektivů se smluvně přidal k systému Micro Four Thirds v roce 2012. Loni v létě uvedl první výsledek – superzoom s rozsahem odpovídajícím 24-300. To zní zajímavě, je to zajímavé skutečně?
Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Tamron 14-150 ?
 

 

Významný výrobce fotografických a kinematografických objektivů se smluvně přidal k systému Micro Four Thirds v roce 2012. Loni v létě uvedl první výsledek – superzoom s rozsahem odpovídajícím 24-300. Připomenu, že MFT systém používá čip velký 17.3 x 13 mm a prodlužovací faktor ohniska je 2x. Původně měl být tento objektiv vybaven optickou stabilizací, pak se od toho upustilo, vzhledem k množství modelů MFT přístrojů stabilizovaných na čipu, tedy v těle přístroje.

Jaký je a komu je určen
Objektiv je kovový, ve dvou provedeních, stříbrný a černý. Má 17 členů ve 13 skupinách, 1 je z ED skla, dva členy jsou AD (Anomalous Dispersion – to je vlastnost speciálního skla, kdy se index lomu zvětšuje úměrně prodloužení vlnové délky, k čemu je to pro fotku dobré, nevím 🙂 ), dva jsou lisované asférické a jeden hybridní asférický (sklo a nalisovaný plast, viz můj loňský článek.). Rozměry š x d jsou 64 x 80, ovšem při vyzoomování se délka skoro zdvojnásobí. Proti samovolnému uvolnění je tu posuvná pojistka. Objektiv má sedm cirkulárních lamel. AF motor je krokový. Ostří od 50 cm. Váha objektivu je 285 g, závit pro filtr je 52 mm, v dodávce je sluneční clona. Je to tedy svým rozsahem univerzální objektiv, od širokoúhlého pro silný teleobjektiv: v praxi zřídka potřebujeme delší ohnisko, než je zde dosažený ekv. 300 mm. Třicetidekové tříkilo, to je něco, o čem si mohou nechat majitelé zrcadlovek vyprávět pohádky na dobrou noc. Také světelnost je velmi dobrá, F3,5 je jen o 2/3 menší světelnost než F5.8 as světelnost 5,8 na ekv. 300 mm, to je od Tamronu skvělý výkon: i jeho širokorozsahové APS-C objektivy mají F6,3 na delší straně. V podstatě by tedy majitel takového objektivu už nic jiného nepotřeboval, leda snad nějaký speciál, rybí oko, makro nebo něco podobného. No a při ceně 12 tisíc je to varianta víc než zajímavá.


 

Jak se s ním fotí Má dva prstence, širokým zoomujeme, tím úzkým u těla ručně ostříme, ovšem že elektricky. Kromě pojistky tu není nic, čím bychom mohli pohybovat. Zoomuje pěkně ztuha, ale plynule, od extrému do extrému je to cca 80 stupňů. Ostření je tiché a poměrně rychlé.


Co je to poměrně. Pro běžné fotografování je naprosto dostatečné. Slůvkem poměrně jsem jenom chtěl zchladit horké hlavy, které by mohly myslet na to, že budou MFT aparátem a tímto objektivem fotit Wimbledon. Ani na špásování mých dvou testovacích psů rychlost nestačí, jenže na tyhle dvě bestie je potřeba mít opravdu špičkové vybavení, protože rychlost jejich akcí odpovídá rychlosti špičkových sportovců (jimiž jsou). Obrazová kvalita je znamenitá a potvrzuje se poje mantra, že objektivy vyrobené v posledních dvou – třech letech jsou všechny výtečné, včetně levných setových skel. Podezírám z toho m.j. i ty hybridní asférické čočky, protože zatím všechny objektivy které jsem zkoušel a byly jimi osazeny, byly velmi dobré. Ostatně posuďte sami.

Soudková vada při 28 mm ekv. je v podstatě nulová, nestojí za řeč.


Právě tak vinětace – a to ještě při zmenšení na šíři sloupce tohoto článku nějak narůstá kontrast a přechody jsou výraznější. Při otevření na plný monitor nebylo o čem mluvit.


Toto je aberace – výřez 100% z fotky, kdy se fotilo proti jasnému nebi a slunce bylo v záběru.


No a tady ho máte, slunce v záběru. Reflexy prakticky žádné.


Ani na kresbu není důvod ke stížnostem. Podstatné je, že dobře kreslí od plné světelnosti. Zde je to při nejkratším ohnisku:


Kreslí bez problému až do clony F11, při F16 zeslábne a F22 je už jen přibližná ostrost. Totéž platí i pro delší ohnisko, tedy pro 150 mm:


Shrnutí
Tamron 14-150mm f/3.5-5.8 Di III je produkt osvědčeného výrobce širokorozsahových zoomů, který se nedávno připojil ke konsorciu MFT a obohatil již tak rozsáhlou nabídku o objektiv s více než 10násobným rozsahem. Jeho poměr ceny a výkonu je vynikající. Obdobný objektiv 14-150 dodává i Olympus, ovšem za 18 tisíc a 14-140 od Panasonicu je jen o tři stovky pod 18tisícovou hranicí.
Tyto dva značkové objektivy neznám, nicméně si myslím, že tento Tamron splňuje rozumné požadavky na širokorozsahový zoom velmi dobře a je třeba o něm uvažovat, i kdyby měl kreslit o pár čárek na milimetr méně.

Má námitka, nebo chcete-li, pochyba, je v jiné oblasti. Myslím si totiž, že mirrorlessu sluší spíš kratší ohniska. Malé, hbité nenápadné jsou mirrorlessy, a jako takové jsou dělané na živou fotografii. Samozřejmě jimi můžete fotit o dlouhým ohniskem. Co je to ale platné, zrcadlovkou se to dělá nesrovnatelně líp.
To je ovšem naprosto subjektivní pohled. S tímto objektivem pak MFT přístroj funguje v podstatě jako „all in one“ kompakt, ovšem s velkým (relativně) čipem a s dalšími výhodami, z MFT systému vycházejícími. Takže sumárně vzato, vstup Tamronu do arény MFT byl víc než úspěšný. Ukázky:

1-8 rozsah zoomu, 9-10 změna perspektivy, 16 a 18 slunce v záběru

 

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Tamron 14-150 ?