Nezařazené

Tamron 100-400mm F/4.5-6.3 Di VC USD

To už je pěkný rozsah, 100 až 400 mm, po přepočtu na APS-C je to 150 x 600 mm! Velcí výrobci fotoaparátů mají takový objektiv v portfoliu. Teď nabízí Tamron alternativu.

To už je pěkný rozsah, 100 až 400 mm, po přepočtu na APS-C je to 150 x 600 mm! Velcí výrobci fotoaparátů mají takový objektiv v portfoliu. Teď nabízí Tamron alternativu.

Já nedávno o tom rozsahu tady psal v souvislosti s objektivem Panasonic 50-200, určeném pro MFT přístroje Panasonic, eventuálně pro Olympus či jiné MFT přístroje. Na plnoformátu je to rozsah pokrývající prostor od portrétního po dosti silný teleobjektiv, na formátu APS-C samozřejmě je to spíše silní, ale pořád ještě zvládnutelný teleobjektiv. Ona ta ještě delší ohniska jsou určena opravdu spíš pro speciální účely, lovy beze zbraní především. Pro cestovní fotografii nemívá to dlouhé ohnisko moc příležitostí k použití. Ale ta čtyřstovka se hodí. Fotívám na cestách bok po boku s mou paní, já mám 70-300 a ona 100-400 a nejednou se stalo, že – málo platné – se mi ten nedostatek 100 mm přičetl jako mínus. Držím se 70-300, protože je relativně malý a lehký. No a tenhle Tamron má mnoho dobrých vlastností, včetně toho, že je lehčí: váží 1135 g, kdežto odpovídající Canon 1570 g, Sony 1395g a Nikon 80-400 1340. Rozměry jsou podobné, má v průměru 83 mm (tedy je nejužší) a na délku 199 mm, což je zase trochu víc než Canon a Nikon.



Ovšem cenově je na tom v jiném světě, stojí 22500 Kč, kdežto Canon stojí 62 tisíc, Nikon 71 tisíc a Sony 81 tisíc! Konkurovat cenově může jen Sigma 100-400 za 23 tisíc.

Cenově tedy není o čem diskutovat, teď jde o výkon. Stojí třetinu a teď jde o to, aby to nebyl nějaký hadr.
Není.
Projděme si jeho parametry. Sestává ze 17 členů v 11 skupinách (3 LD, vrstvy eBand) v magnéziovém těle. Clona má 9 lamel. Světelnost f4.5-6.3 na delší straně pokulhává za konkurencí (F5.6) o jednu třetinu EV. Nejvyšší clona 32 až 45, zaostřovací vzdálenost od 1.50 m. Ostřicí motorek je kruhový ultrasonický s možností ruční korekce při autofokusu. Zoomuje se kroužkem, při zoomování se objektiv vysouvá. Ostření je vnitřní, nic se při něm nehýbe a neotáčí. Prstenec na stativ není v dodávce, musí se dokoupit za nestydaté 3 tisíce korun, takže on vlastně stojí 25500 Kč, protože bez toho prstence má velké mínus (ale Sigma ho nemá vůbec). Tělo je utěsněné proti vlhkosti a prachu, je tu i zámek zoomu, nicméně zoom je dostatečně tuhý a nemá tendenci se samovolně uvolňovat. K disposici je stabilizace se dvěma režimy a kromě prstence na stativ lze dokoupit 1,4x telekonvertor. K jeho užití jsme poněkud skeptický, přece jen sníží světelnost o 1EV a dostáváme se do zbytečně dlouhých a těžko zvladatelných ohnisek.

Jak se s ním fotí
Objektiv má dva prstence, ten vzdálenější zoomuje (a lze ho zamknout), při zoomování se objektiv protáhne o 71 mm, takže ve finále je v nastavení na 400 mm cca 25 cm od těla přístroje. Bližší prstenec ostří, k disposici je okénko se škálou vzdáleností. V recenzích se to sleduje, v praxi to moc sledovat asi nebudete. Prstence jsou široké, pogumované – to je chrání proti oděru a dobře se to drží.

Ovládací prvky jsou na levém boku. Je tu sdružený přepínač autofokusu a ručního ostření, spojený s limiterem – lze nastavit omezení rozsahu ostření od 7m do nekonečna anebo od 1,5 do 7m – ale tohle se musí nastavit na speciální konzoli Tamron Tam-In. Objektiv jsem zkoušel coby funglovku, tedy zcela nový vytažený z krabice a limiter byl nastavený na 1,5-7 m. Moc praktické mi to nepřipadá, nicméně srdce mi to nedrásá, já ty limitery nepoužívám. Druhý ovládací prvek se týká VC neboli stabilizátoru. Má dva režimy, 1 je univerzální, 2 je pro panning – pro sledování pohybujícího se objektu, takže kompenzuje jen pohyby ve svislé ose.



Stabilizace je velmi účinná. Myslím, že 1/40 z ruky na 400 mm v dešti je docela dlouhá expoziční doba a objektiv ji zvládl velmi slušně:



Při ohnisku 100 mm jsem měl 20% úspěšnost i při čase 1/6, nicméně při 1/13 byla úspěšnost 80%. Při ještě kratších časech nebyly problémy. Tvrzení o 4 EV je tedy poněkud nadnesené, ale 2 a s výhradou 3 EV lze akceptovat (tím myslím – expozice delší o příslušný stupeň oproti zásady, že čas se má numericky rovnat ohnisku po přepočtu na plnoformát 24 x 36 mm). Rychlost ostření nejlépe posoudím na našich pejscích Gari a Noře, podle Nory tomu říkám „norský test“. S ostřením nebyl žádný problém, objektiv ty potvory udržel v ostrosti bezproblémově.



Optických nedostatků mnoho nenalezneme. Vinětace při 400 mm je na plné světelnost zanedbatelná v standardním obraze nerušivá. Zcela zmizí při cloně F8.0.



Totéž platí o ohnisku 100 mm, ani tady nebudeme pociťovat v tomto směru nějaké příkoří.



Právě tak nám nemusí dělat starosti aberace, ta se prakticky nevyskytuje.



Objevil jsem ji jenom při zkouškách s fotoaparátem Sony Alpha A7R III s redukcí Sigma MC11.



To ovšem je třeba zdůraznit, že jde o výřez z 42 megapixelového obrázku. Čímž se dostávám k podstatnému bodu, tedy k ostrosti.

Soudobé fotoaparáty ve špičkové třídě se blíží či dotýkají hranice 50 mega a dá se čekat, že do pěti let budou 50 až 100 megové přístroje běžně dosažitelné. Výroba objektivů není houska na krámě, tady se počítá s během na dlouhou vzdálenost a je zřejmé, že tento Tamron je na zvýšení běžně používaného rozlišení připravený. Dokonce jsem měl pocit, že se ve spojení s tělem Sony Alpha A7R III chová lépe než s Canonem 5D Mk III. Srovnával jsem kresbu tohoto Tamrunu s objektivy Canon 70-300 a 100-400 a rozdíly snad jsou nějaké laboratorní, avšak v praktickém používání nepodstatné.

Shrnutí
Tamron 100-400/4.5-6.3 je moderní dlouhoohniskový zoom, určený především pro Canony a Nikony, s adaptérem ho lze použít i se Sony systému bajonetu E. Jeho utěsněné telo je relativně lehké, ostření je svižné a kresba vynikající. Cenově se pohybuje v běžně dostupné třídě, nicméně svým výkonem splní i náročné požadavky. Za jedinou mrzutost pokládám Tamronu nedůstojné kašpaření kolem prstence se stativovým závitem a také ten limiter by měl být defaultně nastavený od 7 do nekonečna a nikoli od 1,5 do 7 metrů.

Dodatek:
Objektiv recenzuje i Ing. Jaroslav Kortus na svém webu Makofoto a dochází ke stejným závěrům jako já – testoval provedení pro Nikon, tesrováno na NIkonu D850.
 

Ukázky:

Snímky 1-12 jsou pořízeny Canonem 5D Mk III, 13 až 16 Sony Alpha 7R III.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Tamron 100 – 400?