Nezařazené

Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD

Poznámka Digineffu

Poznámka Digineffu
První objektiv s tímto rozsahem uvedl Tamron už před devíti lety. Zde chci podotknout, že všechny zrcadlovky APS-C se dodávají se základním objektivem – typicky (i když ne vždy) s rozsahem 18-55 mm. Po přepočtu jde o rozsah odpovídající cca 28-70 mm. To je velmi rozumně stanoveno, je to velmi dobře prakticky použitelný rozsah. Nicméně pro některé účely je ekv. 28 mm objektiv málo širokoúhlý a proto je třeba přejít ke kratšímu ohnisku – a právě tyto objektivy, jež začínají na 10 mm (= cca 15 mm ekv.) jsou výtečné všude tam, kde chceme zvýraznit prostor – zvláště pak v krajinářské fotografii. Tisková zpráva se zmiňuje o street fotce a o skupinách. Zde dodám, že street s 10 mm objektivem je v pořádku, pokud umíte to co Jan Šibík a troufnete si jít k lidem na maximální blízkost 🙂 . Pokud jde o skupiny, tady bych měl vážnější výhradu, jelikož tyhle objektivy velmi zkreslují. Nicméně pro promyšleně komponovanou krajinu včetně městských scenérií jsou objektivy s takto posazeným ohniskem výtečné a velmi jejich použití doporučuji.
Ondřej Neff

Tisková zpráva Tamronu
Model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 je širokoúhlý objektiv, který pokrývá mimořádně široký rozsah – největší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě (35mm ekvivalent je 16-37mm). Objektiv je ideální pro fotografování krajin, street ohotography, skupinové fotografie a běžné denní aktivity. V roce 2008 Tamron uvedl na trh SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 Di II LD Aspherical [IF] (Model B001), který poskytl nebývalý rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě. V návaznosti na popularitu tohoto objektivu vylepšil model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 svůj optický výkon a přišel s novými funkcemi. Je ztělesněním nejmodernější technologie Tamron, zahrnující systém stabilizace obrazu VC (Vibration Compensation, konstrukci odolnou proti vlhkosti, flurovou povrchovou úpravu a prvně použitý, nový HLD motor (High/Low Torque Modulated Drive Motor). Kromě toho má model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 nový design odvozený z nových návrhů produktů řady SP.


HLAVNÍ VLASTNOSTI
1. Dědí nejširší rozsah ohniskové vzdálenosti ve své třídě ultra širokoúhlých objektivů
Nový model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 dosahuje široké ohniskové vzdálenosti 10—24mm, vůbec nejvyššího rozsahu ohniskové vzdálenosti mezi ultra širokoúhlými objektivy pro digitální zrcadlovky s APS-C senzorem. Jako ekvivalent k 35mm pokrývá velmi široký zorný úhel, od ultra širokoúhlých 16mm až do 35mm. Fotografové si mohou vychutnat různé širokoúhlé výrazy pouze s tímto jedním objektivem, od dynamických dalekých krajin až po jednoduché příležitostné momentky.

2. Vylepšený optický výkon v celém rozsahu zoomu
Optická konstrukce nového modelu Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 se skládá z 16 optických členů v 11 skupinách. Speciální optické členy jsou použity v optimálním uspořádání jedno LD (Low Dispersion) členu s nízkým rozptylem, jednoho XLD skleněného členu s extra nízkým rozptylem, jednoho lisovaného asférického členu a jenoho hybridního asférického členu. Nový objektiv velmi efektivně kompenzuje širokou paletu aberací v celém rozsahu zoomu včetně příčné chromatické aberace, komatické aberace a deformací, které mají tendenci se u širokoúhlých objektivů objevovat.
Vysoce uznávaná povrchová úprava BBAR (Broad-Band Anti-Reflection) a optická konstrukce věnují zvláštní pozornost vnitřním odrazům v tubusu objektivu, kde potlačují dopady škodlivých světelných paprsků, které mají tendenci se objevovat u širokoúhlých objektivů.

3. Systém stabilizace obrazu VC, užitečný zejména při špatných světelných podmínkách
V reakci na žádosti mnoha zákazníků, kteří si přáli vybavit širokoúhlý objektiv stabilizací obrazu, Tamron nainstaloval svůj uznávaný systém stabilizace obrazu VC (Vibration Compensation) do nového modelu Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 . Optimalizací pomohu a řídícího algoritmu bylo možné začlenit VC se zachováním kompaktní konstrukce předchozího modelu B001. Stabilizace obrazu VC především zvyšuje volnost fotografa při fotografování z ruky při setmění nebo ve špatně osvětlených místnostech, případně při jiných, relativně špatných světelných podmínkách. Systém stabilizace obrazu je obzvláště účinný v podmínkách fotografování s pomalejšími časy závěrky.

4. Poprvé vybavený objektiv novým HLD motorem s vynikajícím hnacím pohonem a stabilitou

Nový Tamron motor HLD (High/Low Torque Modulated Drive Motor) byl vyvinut k použití jako pohonný systém AF pro model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 . Díky svému vynikajícímu hnacímu pohonu a stabilitě je HLD motor schopen plynule řídit mechanismus AF u nového modelu Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 , který je vybaven rozsáhlými zaostřovacími optickými členy. Při fotografování s použítim AF režimu Vám nepřetržitá možnost manuální zaostřování umožní provádět okamžité jemné zaostřovací úpravy ručně, aniž by jste mezi režimy AF a MF museli přepínat.

5. Stlačen do kompaktního těla se strukturální vynalézavostí
I přes zlepšení kvality obrazu, přidání nových funkcí a výrazeného zlepšení základního výkonu disponuje model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 kompaktním designem, který zajistil optimální konfiguraci komponentů jako jsou stabilizace obrazu VC a AF, čímž úspěšně snižuje celkovou délku ve srovnání s předchozím modelem. Lehké a kompaktní tělo spolu s jednoduchostí použití je při upevnění na fotoaparát s APS-C senzorem velmi dobře vyvážené.

6. Ještě více uživatelsky přívětivý objektiv, vybavený fluorovou povrchovou úpravou a konstrukcí odolnou proti vlhkosti
Vrchní povrch předního členu je potažen ochrannou sloučeninou fluoru, která odpuzuje vodu a olej. Povrch objektivu se snadněji očistí a je méně náchylný ke škodlivým účinkům nečistot, prachu, vlhkosti a otiskům prstů, což umožňuje mnohem snažší údržbu. Pro větší ochranu při fotografování venku pomáhá nepropustné těsnění na celém tubusu chránit Váš objektiv.

7. Elektromagnetický systém clony je nyní použit také u bajonetů pro Nikon objektivy Elektromagnetický systém clony, který byl standardní výbavou bajonetů pro Canon objektivy, je nyní použit i u bajonetů pro Nikon*5. Přesnější ovládání clony a jejích hodnot je možné díky tomu, že lamely clony jsou poháněny a řízeny motorem prostřednictvím elektronických pulsních signálů. K dispozici pouze s fotoaparáty kompatibilními s elektromagnetickou clonou (D3100, D3200, D3300, D5000, D5100, D5200, D5300, D5500, D7000, D7100, D7200)

8. Kompatibilní s konzolí TAMRON TAP-in
Můžete aktualizovat firmware, přizpůsobit pozici autofokusu a upravit mechanické nastavení a preference objektivu 70-200mm pouhým připojením ke konzoli TAMRON TAP-in a jejím připojením k PC pomocí USB.

9. Vnější design klade důraz na funkčnost a snadné používání
Zatímco zdědil design, který využívá hodně organických křivek a jemně lakovanou formu až do jemných detailů charakterizující objektivy řady SP, nový model Tamron 10-24mm F/3.5-4.5 přichází s vysoce sofistikovaným designem, který také klade velký důraz na funkčnost a jednoduchost použití.

PARAMETRY Model
Tamron 10-24mm F/3.5-4.5

Ohnisková vzdálenost 10-24mm
Maximální světelnost F/3.5-4.5
Úhel záběru (diagonální) 108°44′- 60°2′ (pro formát APS-C)
Optická konstrukce 16 členů v 11 skupinách
Minimální zaostřovací vzdálenost 0.24m
Maximální poměr zvětšení 1:5.3
Průměr filtru 77mm
Maximální průměr objektivu 83.6mm
Délka (vzdálenost mezi plochou bajonetu a vrcholem objektivu) pro Canon 84.6mm, pro Nikon 82.1mm
Váha 440 g
Lamely clony 7 (kruhová clona)
Výkon stabilizace obrazu 4 stupně (dle normy CIPA)
Standardní příslušenství v dodávce: Sluneční clona, přední a zadní krytka
Kompatibilní bajonety Canon, Nikon