Nezařazené

Tak pravil Rockwell

Na webu najdete spoustu fotografických blogů – oblíbil jsem si Kena Rockwella; za léta co ho čtu jsem nenarazil na nic, co bych nekomentoval: no takhle bych to napsal taky, kdybych to uměl! Ano, to je ten, jehož článek jsem tu před časem přetlumočil pod titulkem Fotografie, to je PRD. No a dneska mi zase hodně silně promluvil z duše, zde je originál. Nebojte, je to velmi prosté a stručné. Jde prostě o to, že Katie jde poprvé do školky. No a Ken to vyfotil:


Nic geniálního na tom není. Je to naprosto nenáročná rodinná fotka události, která má význam zase jen pro rodinu. Ale pro ni význam má, a velký, pro rodiče i pro holčičku. Proto se to fotilo. Ale dávejte pozor. Ken k tomu píše:

Pro Katie byl včerejšek její první den a vyfotil jsem to mou Fuji X100S. Až to vytisknu, za 50 nebo dokonce za 100 let to bude mít větší cenu než dnes. Když to nevytisknu, žádná fotka to není. Jestli máte jenom digitální fotky, zapomeňte na to, že je ještě někdy uvidíte.

No a v článku následuje v podstatě reklama na americkou firmu Costco, která ručí za své printy, že vydrží 100 let.

Podle mého názoru nevydrží sto let nic, ale na druhou stranu, absolutně s Kenem souhlasím, že digitální fotka je jenom soubor dat, nic víc. Máte je na disku, máte je rozseté po facebookách a piccasách a všelijakých čertech, ale za dvacet let budete mít holé vrásčité ruce a v nich žádnou fotku.

Je to vina hamižných debilních výrobců, kteří nastavili hamižnou debilní politiku levných tiskáren a nesmyslně drahého spotřebního materiálu a znechutili tím lidem dělat fotky na papíru. Přitom je to dnes tak snadné tisknout – doma, nebo pošlete po drátech fotky a oni vám ty fotky dopraví na odběrné místo, které je dnes v každé Zadeli, já si fotoknihy odebírám u pumpy v Břežanech… Ale ti hamižní debilní atd. nás to odvykli dělat svou marketingovou politikou trvající poslecních patnáct let. Přitom základní pravidla platí dál.
Fotka je to, co je na papíře, jinak to jsou čísílka, která vás teď těší na obrazovce, ale ta vaše obrazovka a ten disk a ta fleška  a celý váš počítač jsou pomíjivější než motýlí křídlo.
Svěřte fotky papíru, přinejmenším ty, na kterých vám záleží. Jako když holčička jde poprvé do školky nebo do školy. Vzkazuje to Ken Rockwell, když potřebujete mdzinárodní autoritu, a já se k jeho hlasu skromně připojuji.