Nezařazené

Tajemství hňupografie

Začalo to pokusem a pak z toho bylo něco jako kvíz na našem Facebooku: jak tahle fotka vznikla? Alice Hrubá se přiblížila – že prý transformace, deformace. Přihořívá! Ale abych nedělal zbytečně dlouho tajemného. Napadlo mě, co udělá PS-C Tamron 16-300 na full frame Canonu 5D MkIII. Hlavně jsem se staral, aby neurval zrcátko. Formát APS-C je menší než full frame a tudíž i zrcátko zrcadlovky je menší a při expozici zrcátko opisuje čtvrtkružnici o menším poloměru. Takže jsem zkoumal, jestli z toho Tamronu nic nečouhá z líce bajonetu. Canony mají na svých APS-C objektivech mechanickou zarážku bránící nasazení. FF Nikony poznají, že je nasazený DX objektiv (zmíněný Tamron, novinka firmy, existuje v provedení DX pro Nikon a Sony) a vymaskují zorné pole. Nuže, nic nečouhalo a začal jsem experimentovat. Vznikly kulaté fotky. Ta co byla na FB byla první:


Tahle byla druhá.


Podívejme se na to, jak vypadá fotka při 16 mm ohnisku z APS-C fotoaparátu, zde Canonu 7D, zároveň je to ukázka onoho Tamronu 16-300 v plném rozlišení:


Tohle je hňupografická verze téhož záběru, z full frame 5D Mk III:


Vyznačil jsem zhruba rozdíl. Červený obdélník vymezuje to, co se promítne na APS-C. Co je mimo je už méně ostré, objektiv není pro tato místa optimalizován. Nicméně záběr je širší.


Napadlo mě, že by bylo fajn komponovat do kruhu. Z další série vybírám:

No a pak jsem si hrál – a myslím, že je to docela milá hříčka. Pokud byste to chtěli zkusit, má to zřejmě tu podmínku, aby opravdu váš APS-C/DX nevadil chodu zrcátka. Dnes je výrobců a konstrukčních řešení mnoho, takže prosím, prozkoumejte objektiv, než ho začnete cpát do přístroje, pro nějž není určen, je to na vaše triko a účty za opravu budu odmítat s odvoláním na tento disclaimer 🙂

Co dál Tím jsme se podívali na východisko, tedy na kulatý obrázek. Jak z kulatého udělat hranatý? Roztažením. Můžete to udělat v jakémkoli editoru,který dokáže deformovat, v Photoshopu se to dělá pomocí Transformace – Deformovat. Musíte nejdřív v extra vrstvě deformovat jednu část a pak druhou a napasovat obě dohromady, dá se to i promaskovat. V Zoneru se to udělá pravoúhlým výběrem, přes schránku jako vložit do obrázku a zase, aktivujeme nástroj Deformace. To napasování pak doladíme Výběrovým štětcem(Q). Takže je to taková legrácka, kombinace kejklů optických a editačních. Vypadá to pak takto:


Nebo takto: