Nezařazené

Sun Surveyor

Odkud bude kam svítit slunce? Kde vyjde a kde zapadne? To jsou otázky, na které občas narazíme. Jim vychází vstříc aplikace Sun Surveyor. Existuje i v očesané verzi Lite, tam je zdarma a ty základní funkce v ní najdete taky, tedy především info, odkud a kam a kdy bude slunce svítit. Já jsem si koupil plnou verzi pro iPhone za 9.99 euro, spíš proto, že za dobrou práci chci dát zaslouženou odměnu, než že bych si myslel, že by mi ta plná posloužila mnohem víc než lehká. Je to pro iOS i pro Androida. Dejme tomu, že jsem u nás v Dolních Břežanech v Keltském parku a rád bych věděl, kdy bude za Keltským křížem zapadat sluníčko.


S mobilem v ruce si snadno najdu jednak místo, odkud to budu fotit, jednak mi to ukáže čas, kdy sluníčko bude kříž míjet – zde je to zřejmé, v sedm večer. Když se na screenshot podíváte, najdete v něm plno údajů.


Především je to samozřejmě údaj o slunci, Vpravo je napsáno, že jsem to zkoumal 26. srpna. Mohu ale si zvolit kterýkoli den, kdyby mě zajímalo, jak to bude se sluncem třeba 26. listopadu, naklepnu si datum a appka mi slunce nasimuluje. Ten barevný pruh vpravo je vizualizovaný průběh 24hodinového cyklu, je tam slunečná část, pak to fotograficky zajímavé pásmo oranžového světla před západem a po východu slunce a stejně tak zajímavé pásmo modré oblohy po západu a před východem slunce. Už tento údaj je hodně zajímavý pro plánování třeba nočních fotek: jak známo je nejlépe je pořizovat právě v tomto modrém pásmu, které ovšem je velmi úzké, nějakých třicet minut, maximálně hodina.

Na ukázce nahoře je vidět režim Live View. Režimy zobrazení se volí poklepem na trojici vodorovných čárek v levém horním rohu. Toto je nabídka:


>

Ten 3D kompas pro nás nebude moc zajímavý, je to prostě kompas s vyznačením sluneční pouti. Live View jsme viděli – to je pohled fotoaparátu a do něho je nakopírována pouť slunce, eventuálně Měsíce. Street View spolupracuje v Google mapou a opravdu je to schopno se do street view vecpat, nicméně ani to nepokládám za víc než milou hříčku. Podstatná je ale mapa. Dejme tomu, chystám se na výlet do Panenského Týnce. Vyhledám ho na mapě – a mohu zvolit nejen topografickou, ale i fotografickou mapu. Tady mám ptačí pohled na komplex historického jádra s nedostavěným chrámem vlevo nahoře.


Vidím názorně, že slunce bude dopadat skoro kolmo na budovy těsně před sedmou večer a chvilku po sedmé už zapadne. Je tomu tak? Nezbylo než se vypravit do Panenského Týnce.

Opravdu, v režimu Live View mám potvrzení, že tomu tak skutečně je.


Budova je parádně napálená posledními slunečními paprsky – takto ji zachytil Olympus OM-D EM-10 Mk II, který teď mám v testu.


Samozřejmě že appka neřeší všechno, například otázku, zda v cestě paprskům nebude něco stát. Mohou to být kupříkladu stromy…


Ty zavinily, že jsem si mohl fotku nitra nedostavěného chrámu pořídit jako ukázku dynamického rozsahu foťáku, který dostal letos cenu EISA…


Sun Surveyor je bezpochyby velice milá pomůcka, která usnadní plánování zejména krajinářských fotovýprav.