Nezařazené

Střípky z tiskovky Nikonu

V úterý uspořádalo české zastoupení Nikonu ve své Nikon galerii v Praze na Újezdě tiskovou konferenci, kde nás technický specialista Filip Barták seznámil s novinkami. Jde o zrcadlovku Nikon D55600 a profi objektivy Nikkor 70-200/2.8 a tilt shiftovou 19/4.0. O novinkách jsem tu už psal, dnes dodám některé detaily.

V úterý uspořádalo české zastoupení Nikonu ve své Nikon galerii v Praze na Újezdě tiskovou konferenci, kde nás technický specialista Filip Barták seznámil s novinkami. Jde o zrcadlovku Nikon D55600 a profi objektivy Nikkor 70-200/2.8 a tilt shiftovou 19/4.0. O novinkách jsem tu už psal, dnes dodám některé detaily.

Nikon D5600 Připomenu základní údaje z mého nedávného článku, že jde o zrcadlovku střední amatérské třídy s formátem čipu DX, bez nízkofrekvenčního filtru. Čip je shodný s výbavouo zrcadlovek vyšší třídy. Má 24,2 Mpx.


Zaujaly mě dvě zdánlivé maličkosti, které v tiskové zprávě nebyly.

Přístroj má dotykový výklopný a přetáčecí displej, to ve zprávě bylo včetně možnosti dotykem nastavovat důležité funkce. Co je ale v oboru zrcadlovek ojedinělé: po přiložení oka k hledáčku se změní vlastnosti dotykového displeje. Jeho pravá polovina, tedy ta půlka, která je blíže palci fotografa, se změní v touch pad a pak lze dotykem nastavovat zaostřovací bod. To je podstatně rychlejší než nastavování ostřicího bodu čtyřcestným voličem. Funkci známe z bezzrcadlovek, ale na zrcadlovce to je, pokud se nepletu, zavedeno poprvé a tím lépe, že s vtipným omezením plochy touch padu: nemusíme palcem šmejdit po celé velké ploše.

Vývoj se nevyhýbá ani funkci SnapBridge. To není u Nikonu novinka, už jsem tu psal o této komunikaci mezi fotoaparátem a mobilním telefonem pomocí nízkoenergetického Bluetooth připojení. Pomocí SnapBridge lze průběžně importovat aktuálně pořizované fotky do mobilu a odtud pak bez problému posílat do světa. Funguje to ale i na druhou stranu: SnapBridge poskytuje data o času a poloze do fotoaparátu, a ta se zapisují do EXIF záznamů pořízených fotek. Synchronizace je tedy doslova absolutní. Není tedy třeba mít ve fotoaparátu GPS zařízení, které navíc i potřebuje elektrický proud.

Pokud jde o ovládání přes SnapBridge, to se děje přes wi-fi, jelikož je energeticky náročnější (zvláště pak zobrazení záběru na displeji mobilu). To jsou asi nejzajímavější z drobných ale užitečných vylepšení oproti modelu D5500.

Přístroj se bude dodávat s objektivem 18-55 AF-P VR, lze k němu přikoupit i další novinku 70-300 G AF-P DX ED VR. Oba objektivy jsou vybaveny novými krokovými motory autofokusu. Pozor na kompatibilitu, ne všechna těla Nikon jsou schopna spolupracovat – zájemce si musí zkontrolovat tabulku kompatibilních těl. K ostření se běžně používají lineární motorky. Tyto novodobé ale pracují na jiném principu ovládání: zatímco staré svůj elektromotorek zapínají a vypínají, čímž vznikají vibrace a nežádoucí zvuk s neblahým dopadem na zvukovou stopu videa, nové lineární motory jsou ovládány elektromagnetickými pulsy. Jejich chod je prakticky neslyšný.

AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR
Plné specifikace jsem uvedl v článku Dva špičkové objektivy Nikon, jde o novou generaci klasického dlouhoohniskového, vysoce světelného zoomu. Zase – několik detailů. Ten optický člen z fluoritového skla je extrémně tenký a lehký, tudíž oproti předchozímu modelu klesla váha o 110 g. Není to sice mnoho, ale každé ulehčení je vítané. Zajímavou novinkou je změna pořadí prstenců. Ostřicí prstenec bývá na konci a zoomovací blíže těla, tak tomu bylo i u starší verze. Teď je to naopak, zoomuje se vzdálenějším prstencem. To je velmi šikovné – jistě že častěji zoomujeme než doostřujeme ručně a objektiv o váte 1430 g se lépe drží na konci. No a za zmínku stojí i implementované funkční tlačítko, jemuž lze v menu fotoaparátu přiřadit funkci ze široké nabídky. S tímto tlačítkem jsou kompatibilní fotoaparáty od D810 a novější.


Nikon PC Nikkor 19mm F4E ED
Jde o profesionální silně širokoúhlý objektiv s ručním ostřením, díky možnosti posouvat optickou soustavu kolmo na optickou osu a také ji vyosit. Také tento objektiv jsem popsal ve výše uvedeném článku.
Filip Barták nás upozornil, že tento speciální objektiv lze současně vyosit a naklonit, tím se efekt narovnání sbíhajících se linií ještě zvýší. Navíc nemá aretační kolečka – je konstruován tak, že se posun a náklon řídí kolečky, vše jde tak přesně, že nehrozí samovolné posuny.


A to podstatné:
Fotoaparát D5600 by měl být na trhu ještě do konce listopadu. Ceny jsou následující:
D5600 tělo – 21 190 Kč
D5600 + 18-55 VR – 23 990 Kč
D5600 + 18-105 VR – 28 290 Kč
D5600 + 18-55 VR + 70-300 VR – 32 590 Kč
D5600 + 18-140 – 29 690 Kč
Podotýkám, že ten double kit za 32 tisíc 590 je hodně dobrý poměr cena výkon. Za cenu kvalitního kompaktu je na dlouhou dobu vystaráno.