Nezařazené

Strasti s blesky

S Dílnou experimentujeme i s focením s blesky. Věc je v podstatě jednoduchá. Má ale své háčky – a berte to jako diskusní téma.

S Dílnou experimentujeme i s focením s blesky. Věc je v podstatě jednoduchá. Má ale své háčky – a berte to jako diskusní téma.

Blesk, ať vestavěný nebo externí, je skvělý kreativní nástroj. Loni v září jsem tu doporučoval knihu Bryana Petersona Fotografovat s bleskem a před dalěšími dvěma lety neméě skvělou knihu Joe McNallyho Žhavé výstřely z malých blesků. Důležité je naladění vztahu mezi expozicí abych tak řekl celkovou a intenzitou záblesku. Vysvětlím na příkladu: v Benátkách jsem fotil na karnevalu masky. Je pěkné je vyloupnout z prostředí – a k tomu se blesk dobře hodí. Nastavím tedy expozici celkovou – tady takovou, jak bych to fotil bez blesku, s mírnou podexpozicí a pak nastavím intenzitu blesku, aby efekt nebyl moc výrazný. Obvykle začínám na korekci -1 EV. No a pak se to musí vyzkoušet a doladit. Tato ukázka je z běžné ulice – v době benátského karnevalu:


Ulice byla světelně nevýrazná a blesk dobře vyloupl postavu z pozadí. Jiná, v podstatě opačná situace nastala při pózování masek – tam byl problém v jasně osvětlené stěně chrámu. Tam bylo třeba volit silnější záblesk, aby se osvětlení vyrovnalo.

S Dílnou jsem na semináři v sobotu zkoušel i všelijaké legrácky, jako je exponování do pomalého času:

Expozicční čas 1/15 způsobil rozmazání obrazu, avšak blesk vyloupl obličej. Zdaleka ne vždycky se to povede, ale někdy vzniknou zajímavé efekty.

Je tu ale jeden háček. Hezky ho popsala I.T.,. která po semináři doma testovala svůj blesk Nikon SB-900. Při semináři narazila na to, že blesk pracoval nerovnoměrně,  byly velké rozdíly v intenzitě, jako by pokaždé blýskl jinak.

Tak jsem nakoupila baterky Sanyo Eneloop a chvíli testovala. Dala foťák, na stativ a blesk do TTL režimu. Liší se to, ne o moc, ale liší. A je jedno, jestli fotím rychle za sebou, nebo dám blesku čas, aby se dobil. Jak je to s TTL? Je možný, že 2 totožné snímky v rámci cca 10s byly různě světlé díky blesku? Není to tak hrozný, je to pořád – alespoň pro mně – snesitelný, ale když to porovnám s automatikou která měří expozici ve foťáku, ta je oproti TTL v mém blesku vysloveně držák.

V manuálu SB-900 se píše:
Indikace nedostatečné expozice zábleskem
Dojde-li k odpálení záblesku o plném výkonu bleskem SB-900, bliká po dobu cca tří sekund po expozici snímku indikace připravenosti k záblesku na blesku SB-900 a v hledáčku fotoaparátu.
Tato situace znamená potencionální riziko podexpozice snímku. Pro nápravu tohoto stavu použijte menší zaclonění nebo zkraťte vzdálenost k fotografovanému objektu a opakujte snímek.
Během varovného blikání indikace připravenosti k záblesku (po dobu cca 3 s) se na LCD panelu blesku SB-900 zobrazuje hodnota podexpozice (-0,3 až – 3.0 EV). Stisknutím funkčního tlačítka 2 lze obnovit zobrazení této hodnoty podexpozice v režimu TTL.

I.T. dodává:
Upřímně řečeno… manuál k jaderné elektrárně je asi srozumitelnější… ale já jsem si to přeložila následovně: Pokud blesk použije svůj plný výkon, tak další snímek může být podexponován (pouze pokud exponuji během následujících 3 sekund nebo i poté??? To nevím)… Nikdy předtím jsem si té malé ikonky nevšimla, ale dneska jsem dělala pár testů venku při odklízení sněhu. Musela jsem zaclonit na f22, abych se dostala alespoň na 1/60 a bylo to tam. Když jsem zmáčkla zmíněné funkční tlačítko 2, viděla jsem opravdu hodnoty od 0,3 po 3 EV do mínusu.
To byl možná i ten včerejší problém. Že jsem měla světelně nevyrovnaný fotky – když každá druhá byla nejspíš vyfocena s podexpozicí – tohle ale bohužel nemám možnost zjistit z EXIFu.

Komentář DN:
Při práci s externími blesky Canon jsem na tento problém nenarazil – respektive, nevšiml jsem si, že by intenzita kolísala. Což nutně neznamená, že nekolísala. Na tuto anomálii se těžko přijde v případech výše uvedených, kdy blesk je pouhým doplňujícím, tedy rozjasňujícím světelným zdrojem a hlavní je přirozené osvětlení, ať už denní světlo nebo umělé světlo v místnosti či na noční ulici. Problematice blesku se budeme dále věnovat.