Nezařazené

Stín objektivu a jak na něho vyzrát

Je to nepříjemná chybka a setkal se s ní kde kdo: fotíte s vestavěným bleskem a on potvora objektiv hodí stín. Dá se na to vyzrát jednoduchým trikem. Přiznám bez mučení, že jsem na ten trik nepřišel já a budiž mi omluvou, že vestavěný blesk takřka nikdy nepoužívám, a vyčetl jsem ho na báječném blogu Kena Rockwella, kterého jsem tu už mockrát citoval. Příčina je jasná – velmi širokoúhlé objektivy a dlouhé objektivy vlezou svou obrubou do vyzařovacího úhlu blesku no a pochopitelně hodí stín. Dopadne to nějak takto, jak to na mou prosbu vyfotila moje kolegyně Ivana Tačíková. Nasimulovala „jakoby postavu“ a vyfotila ji vestavěným bleskem přístroje Nikon D90 a nasazeným objektivem Nikon 14-24/2.8:


Ten stín vám může připadat divný, obtáhnul jsem ho červeně. Za postavou už stín není… Proč? To je důsledek gemoetrie, úhlů, změny poměru světla přirozeného (foceno za soumraku) a výboje blesku atd. Nicméně, na bundě je stín velmi jasný a protivný.


Co tím?
Pokud vám někdo poradí, abyste vzali flexu a objektiv nahoře uřízli, zdvořile ho vyslechněte a vymluvte se třeba, že vám doma vypnuli elektriku protože jste nezaplatili účet. Ken radí: otočte ten foťák vzhůru nohama – aby blesk nebyl nahoře nýbrž dole. Fotí se s tím blbě, to uznávám a taky nebudete vypadat chytře a těžko přesvědčíte tu slečnu u baru, že fotíte pro Magnum. Ale stín… Ivana foťák otočila a opět exponovala s bleskem a udržela optickou osu v původním směru (pročež smekám).

Zmizel? V podstatě ano.

Úplně ale ne – všimněte si jakoby umazaného límce bundy. Je to dobře vidět na aplikaci výběru stínu z první fotky – ano, líznul nám límec.

S tím bude při kompozici skutečné fotky počítat – abychom tu nežádoucí oblast dostali nahoru. Ale už teď, po otočení, je to mnohem lepší než to bylo..
Ovšem skutečně rozumné a nikoli zoufale nouzové řešení nabízí externí blesk a s ním si mlžete přisednout i k té slečně u baru. Ale když není po ruce, pak je rada Kena Rockwella jistě užitečná.

(Děkuji Ivaně Tačíkové, že vyhověla mé pošetilé prosbě podvolit se takovému experimentu 🙂 )