Nezařazené

Stativ Benro C2190T – recenze

Obchodní firma Oehling uvedla na trh nový karbonový stativ Benro neobvyklé konstrukce. Má v sobě několik prvků, které stojí za pozornost. Stativ je významná součást fotografické výzbroje. Máme na stativy základní požadavky – je třeba, aby byly pevné a zároveň lehké, což jde proti sobě.

Obchodní firma Oehling uvedla na trh nový karbonový stativ Benro neobvyklé konstrukce. Má v sobě několik prvků, které stojí za pozornost. Stativ je významná součást fotografické výzbroje. Máme na stativy základní požadavky – je třeba, aby byly pevné a zároveň lehké, což jde proti sobě. Též aby byly dobře ovladatelné a nestály majlant. Čínská firma Benro před časem vstoupila i na náš trh, především zásluhou firmy Oehling, která nabízí širokou výrobní řadu cenově dostupných a vysoce kvalitních výrobků.

Z ní jsem vyzkoušel model C2190T, už pro jeho neobvyklou konstrukci. Je to stativ profi třídy, karbonový, určený především pro digitální zrcadlovky. Počítá se i s prací s teleobjektivy. Stativ byl vybaven kulovou hlavou B1 a v dodávce je i nastavovací středový sloupek CFC2. Nohy jsou pětidílné, se šroubovacími uzávěry. Ty jsou kryté ochrannou gumovou vrstvou a mají v sobě pojistky proti vlhkosti a prachu. Jsou zakončené gumovými patkami. Ty jsou šroubovací, zřejmě lze našroubovat i kovové bodce, ale ty v dodávce nejsou.

 

Neobvyklá je středová sekce. V čem neobvyklost spočívá je patrno z obrázků:

 


Středová tyč tu nemá místo

Nohy nejsou ukotveny do trojúhelníku, ale jsou umístěny naplocho. Prostřední noha se vyklápí kolmo na podélnou osu, obě krajní na strany. Je to zdánlivá maličkost, ale v praxi se lépe se stativem takto řešeným výrazně lépe manipuluje. Má to ovšem háček – tento stativ nemá středovou tyč.

Kolem užití středové tyče je hodně diskusí. Samozřejmě že středová tyč, rozumí se vysunutá, snižuje stabilitu stativu a proto přísně kárám posluchače Dílny, když jsou pohodlní vysouvat tři nohy a udělají ze stativu žirafu. Nicméně jsou situace, kdy je středová tyč vhodná. Benro pro tyto případy nabízí modul CFC2, který se našroubuje na stativovou destičku a lze ho do určité míry prodlužovat. Přirozeně, že je to řešení sice vtipné, ale na stabilitě systému nepřidá. Navíc, nelze fotit např. makro tak, jak to lze u lepších stativů se středovou tyčí, že se totiž tyč obrátit a aparát se podvěsí a je mezi nohama stativu, třeba i těsně u země. Toto se s tímto stativem udělat nedá. Neobvyklé upnutí nohou má ještě jeden háček – nohy nelze vyklopit do extrémní polohy, nedá se tady stativ rozkročit do široka. Stativ je tedy určen spíše pro klidné focení dejme tomu architektury, portrétu nebo krajiny – nějaké divočiny v přírodní fotografii se s ním dělají těžko. Ovšem jako doprovod krajináře je výhodný. Složený měří i s hlavou 52 cm (dodává se k němu textilní pouzdro, ve kterém je i kapsa na přídavný sloupek) a váží i s hlavou 1538 gramů, s plně vysunutýma nohama je vysoký 147 cm.

V praxi se ovládal velmi dobře, šroubovacími uzávěry reagovaly velmi přesně a stativ byl velmi stabilní i s nasazenou full frame zrcadlovkou a těžkým teleobjektivem.

Hlava B1 na tom má značnou zásluhu. Je to kulová hlava vysoká 90 mm s úctyhodnou nosností 12 g, sama o sobě váží 36 g (podotýkám, že oněch 1538 gramů je včetně této hlavy) . Oehing ji nabízí i separeátně za 2899 Kč (říjen 2011). Hlava má tři ovládací prvky. Kolečkem dole se uvolňuje otáčení kolem svislé osy. Na stupnici se dají odečíst úhlové stupně, to také usnadňuje pořizování panoramatických fotografií.

 


Pak tu jsou dva ocejchované knoflíky, jeden menší, druhý větší. Tím menším se ovlivňuje tuhost uvolněné kulové hlavy. To znamená, že můžeme uvolněnou hlavou (tedy fotoaparátem s uvolněnou hlavou) v libovolném směru manipulovat a tímto menším kolečkem nastavujeme odpor, jaký bude hlava klást. Ve zvolené poloze hlavu zajistíme větším kolečkem. Po utažení je hlava stabilní, neuvolňuje se a aparát pevně sedí. Opět bych vyslovil názor, že kulové hlavy jsou výborné na . V krajinářské fotografii a všude tam, kde nezáleží na přesné adjustaci – týká se to kulových hlav obecně. Mají výhodu v jejich volnosti. Trojcestné hlavy, kde musíme uvolňovat každý ze tří směrů zvlášť, jsou obtížněji ovladatelé, zato ale dovolují přesnější adjustaci v jednom směru – uvolníte jeden směr a nerozhodíte si dva zbývající, což kulová hlava dělá. Na obrázku vlevo je ten větší, vpravo menší knoflík:

 

S hlavou souvisí upínací destička. V dodávce je jenom jedna, to je trochu na pováženou, bylo by dobře si rovnou přikoupit aspoň ještě jednu. Umožňuje přesnou adjustaci stativového šroubu, který utahujeme imbusem , ale stačí mince. Upnutí je řešené tak že se destička dá po uvolnění adjustačního kolečka destičkou pohybovat. Pro vyjmutí je třeba uvolnit sevření vyšroubováním, to je trochu zdlouhavé, ale kdo je uspěchaný, neměl by krajinu fotit :-).

 

Firma Benro si získala oprávněnou reputaci jako výrobce velmi dobrých stativů za slušné ceny. Tento stativ i s hlavou, sloupkem a textilní brašnou stojí u Oehlinga 6499 Kč a to je za takto dimenzovaný karbonový stativ víc než slušná cena. Poměr ceny a výkonu je tedy znamenitý.