Nezařazené

Srozumitelně o svícení

Scotta Kelbyho netřeba představovat, jen v nabídce Neoluxoru jsem napočítal osmnáct jeho knih! Dnes si zalistujeme v knize Nasvítit, Fotografovat, Retušovat. Není to náhoda že čtu zrovna tuhle, zrovna mi přivezli studio kit do mého ateliéru v Břežanech… 🙂

Scotta Kelbyho netřeba představovat, jen v nabídce Neoluxoru jsem napočítal osmnáct jeho knih! Dnes si zalistujeme v knize Nasvítit, Fotografovat, Retušovat. Není to náhoda že čtu zrovna tuhle, zrovna mi přivezli studio kit do mého ateliéru v Břežanech… 🙂
Před třemi lety jsem tu recenzoval jeho skvělou knihu Adobe Photoshop CS3 / Úpravy digitálních fotografií / 7bodový systém . Kdybych měl doporučovat každou, byla by tu recenze ob týden… Tato kniha je o ateliérovém svícení především živých bytostí, především žen, především mladých a krásných. Už dávno je pryč doba, kdy bylo ateliérové zařízení cenově nedostupné pro běžného smrtelníka. To co mi přivezli je Falcon Eye, koupil jsem to v e-shopu Linkstar a dvě záblesková světla a dva stojany a dva softboxy stály cirka deset tisíc, to mi nepřijde jako přemrštěná cena. Ale zpátky ke knize. Kelby ve svých publikacích o Photoshopu mnohdy exhibuje a jeho postupy jsou důmyslné a výklad vtipný, nicméně použitelnost v běžné praxi je mnohdy problematická.

V téhle knize vás popadne za ruku a dovede do prázdného ateliéru. Posadí slečnu na židli, začne svítit a ukáže vám jak to dělá. Doslova ukáže. Jádro knihy spočívá v návodných fotografiích, jako je tato:


Shora vidíte rozestavení blesků a doprovodný text přesně vysvětlí sílu záblesku a všechny další technické parametry.

Kelby je chytrý obchodník a nedopouští se mnoha chyb… takže velmi rozumně oslovil obě rivalské skupiny, canonisty i nikonisty. Vysvětluje v každé kapitole, jak se to či ono nastaví na Nikonu a jak na Canonu a jen jaksi bokem utrousí, že sám ty fotky fotil Nikonem. Na této ukázce (převzal jsem ze stránky Neoluxoru, tam ji prodávají za 359 Kč) prezentuje nastavení blesků a fotoaparátu, tentokrát Canonu.


Pokud jde o úpravu fotografie, tato část, to je zase ten starý dobrý Kelby, jak ho známe i z jiných publikací. Vtipný, výmluvný a názorný, ale někdy jde rozum stát. Ne snad, že by to bylo nepochopitelné, ale mně je mnohdy nejde na rozum, jak na TOHLE mohl ten člověk přijít, jak ho napadlo, že použije zrovna teto postup? Ovšem právě v tom spočívá mistrovství Photoshopu.

Jednu drobnou výhradu bych ale přece jen měl, k českému vydání. Proti překladu Jiřího Koutného nemám nic, ale palcové míry na metrické mohl převést. Ano, dvacet sedm palců je skoro 70 cm, ale musím číst knihu s kalkulačkou u ruky? Je třeba velmi pochválit, že nakladatel nelitoval námahy a peněz a nechal pořídilt screenshoty Photoshopu, jsou jich desítky, jistě několik set, nepočítal jsem je. Všechno je tedy v češtině a proto si myslím, že nemá smysl v textu uvádět českou a anglickou variantu funkce. Ano, má smysl uvádět variantu PC a Apple, ale anglická varianta něčeho, co pak vidím na screenshotu česky, jen rozbíjí text a vadí plynulému čtení. To lokalizování screenshotů je velmi vítané a myslím, že v takovém případě může být text čistě český.

Mimochodem, hodlám podle téhle knihy trénovat sebe i své posluchače v Dílně… Informace o Dílně najdete zde, přijímám nové členy.