Ve spolupráci s měsíčníkem Stereo Video jsem tu postupně představil čtyři fotomobily. Byl to LG V10, pak přišel iPhone 6S Plus a Microsoft Lumia 950 XL. Nakonec to byl Samsung Galaxy S7. . Který byl nejlepší?
Ve spolupráci s měsíčníkem Stereo Video jsem tu postupně představil čtyři fotomobily. Byl to LG V10, pak přišel iPhone 6S Plus a Microsoft Lumia 950 XL. Nakonec to byl Samsung Galaxy S7. . Který byl nejlepší?
Nebudu napínat. Vítěz může být jen jeden, nicméně je třeba brát v úvahu, že klání připomíná finále běhu na 100 metrů na mistrovství světa, kde prvního a posledního od sebe dělí desetiny vteřiny. Záleží také na kritériích. Kdybychom měli třeba posuzovat uživatelské pohodlí ve smyslu automatického snímání, pak by vyhrál iPhone 6s Plus, protože od uživatele nic nechce. Samsung Galaxy S7 má výhodu ve skladnosti a LG V10 vypadá nejluxusněji.
Je ale třeba nějak bodovat. Uzavřu osobní poznámkou – snažil jsem se bodovat nezaujatě, ale v pozadí mysli mi táhlo, že je ta Lumia přece jen nejlepší. A ono to tak vyšlo i bodově: Microsoft Lumia má nejblíže ke klasickému fotoaparátu, Samsung osloví vyrovnanými parametry (v žádném ze sledovaných kritérií nezůstal na chvostu), Apple iPhone kromě jednoduchosti předčí své konkurenty barevností a LG V10 se blýskl nejpřesnější kresbou. A teď podrobněji.
Barevnost
Ze srovnání barevnosti za slunečného počasí vychází iPhone 6SPlus nejlépe, barvy jsou přirozené, náležitě syté, avšak nepřesaturované. Barvy LG V10 vycházejí hodně studené, naopak Lumia 950 LX jako by se snažila prohřát něco, co ohřívání ani moc nepotřebuje. Naopak LG se vede nejlépe při zamračeném počasí, nicméně rozdíly mezi jednotlivými přístroji za těchto podmínek zásadní nejsou. O skutečné povaze snímků nás poučí histogram. Ve srovnání červeného a modrého kanálu slunečného obrázku Lumie jasně vyplývá preference červené složky, kdežto modrá je potlačená. Zde je srovnání histogramu v čeveném a modrém kanálu.
Kresba
Střízlivě uváženo, u špičkových telefonů je dnes kresba nejméně problematické kritérium. Při pouhém použití, tedy v tom módu, v jakém se fotografie budou projevovat, při prohlížení na displeji libovolné velikosti, na webu v libovolné aplikaci nebo při tisku v běžně užívaném rozměru, pokud jde o schopnost podat detaily, jsou moderní fotomobily na úrovni přinejmenším kompaktních fotoaparátů. Při tisku v běžných rozměrech žádné rozdíly neuvidíme. Kresbu pro účely recenzní obvykle zkoumáme při 100% zvětšení na monitoru a takto zvětšeny byly snímky i na ukázkách tohoto oddílu. Ještě v nedávné minulosti bývaly fotky pořízené mobilem někdy postiženy snahou o vylepšení kontur. Jde o falešné kontury zaviněné softwarovým doostřením. Viditelné stopy tohoto procesu (který se ale uplatňuje doslova vždy při zpracování digitální fotografie, jde ale o míru nasazení) jsou patrné snad jen na snímcích přístroje LG. Subjektivně by se hvězdička navíc dala přisoudit iPhonu 6S Plus.
Dynamický rozsah Naopak toto je slabé místo všech mobilů, špičkových stejně jako lowendových. Pro posouzení rozdílů je tedy nezbytně nutné zkoušet jednotlivé přístroje za identických podmínek. Sklon k přepalům – tedy těm místům v obraze, která nemají kresbu a splývají do bílé plochy – lze zmírnit korekcí expozice do mínusu, ovšem za cenu ztmavení stínů a rozšíření těch oblastí, kde se kresba ztrácí v černých plochách. Ukázky pro tento článek byly pořízeny bez jakékoli korekce v automatickém režimu. Jak zkouška dopadla je vidět na obrázku, je to obrazovka ze Správce programu Zoner Photo Studio. Ten dovede srovnat až čtyři obrázky a zvýraznit nekorektní části: žlutá barva upozorňuje na vypálené jasy, tyrkysová na slité stíny a eventuální přepaly v kanálech RGB jsou červeně, zeleně respektive modře vyznačené. Na ukázce je iPhone a LG nahoře a pod nimi Lumia a Samsung.
Lumia vychází očividně nejlépe a skoro stejně dobrý je iPhone – nutno ovšem podotknout, že i v automatickém režimu Lumia nastavuje „záznam s rozsáhlým obsahem“, tedy HDR. Čestně to přiznává, protože do názvu snímku zařadí slovo Rich. Samsung je o něco málo horší a nejvíce přepalů vykazuje LG. Tento LG V10 samozřejmě také nabízí HDR režim, avšak ani v něm si moc nepomůžeme, rozdíl je nepodstatný (vlevo HDR, vpravo normální snímek).
Kvůli dynamickému rozsahu zařazují výrobci do výbavy špičkových fotomobilů i možnost focení v RAW. V běžné fotografické praxi se rozhodně RAW dobře osvědčuje. Své opodstatnění má i zde. Na ukázce je srovnání výsledku z přístroje Lumia 950 LX, vlevo převod z RAW „jak to leží a běží“ a vpravo po standardním převodu s korekcemi. Rozdíl je značný, nicméně nikoli ideální. Přestože se kresba výrazně zlepšila, jasně osvícená místa nadále postrádají kresbu.
Zde si neodpustím kacířskou úvahu – zdali ta laborace s RAW formátem má u mobilu smysl, protože fotografování mobilem jaksi nejde dohromady s ideálními obrazovými výsledky – kdo chce vytvářet galerijní fotografie, nebude je fotit ani tím nejlepším mobilem. Ale s tím se musí každý vyrovnat sám.
Šum a vysoké ISO
Přepaly a šum, to jsou spojené nádoby. Fotodiody jsou v mobilech ultraminiaturní a tak je poměr signálu a šumu vždy velmi nepříznivý. Mobily tedy práci v nízkých světelných hladinách řeší krátkým časem při velké světelnosti objektivu a výsledky bývají podivuhodně příznivé.
Apple iPhone 6S Plus otázku vysokého ISO ignoruje, v základní výbavě ani nemá ovládání ISO. Přístroj LG V10si troufne nastavit až 2700 ISO, nicméně použitelné je 800 ISO a co nad to je spíše k žalu jest. Na ukázce je srovnání 800 a 2000 ISO.
Byl bych v pokušení tu kázat cosi o fyzice, nebýt toho, že Microsoft Lumia je schopna podivuhodných výkonů až do 3200 ISO. To je citlivost, při níž hynou kvality i jinak docela slušných kompaktů. V tomto ohledu je Lumia nesporně nejvýkonnější ze zde srovnávaných fotomobilů.
Shrnutí
Konečný verdikt jsme sestavili společně s redakcí Sterea Videa. Každý model v testu si zaslouží v rámci obvyklého verdiktu plný počet deseti bodů. Abychom se dobrali jemnějšího hodnocení, za jednotlivé dovednosti je každému smartphonu přidělen jeden až pět bonusových bodů, přičemž pět je nejvíce. Opakuji, v průběhu testu jsem měl pocit, že je ta Lumia nejblíž ideálu fotomobilu, jak má být. Toto bodování ten dojem potvrdilo.