Nezařazené

Soutěž v poločase – Jaro

Záměrně jsem vyhlásil hodně volné téma. Jaro se vším všudy. Zdánlivě jednoduché – jaro je, všude kolem nás, stačí vzít foťák a mačkat spoušť. Jak to ale vypadá v naší soutěži? Odkaz na ni je zde.

Záměrně jsem vyhlásil hodně volné téma. Jaro se vším všudy. Zdánlivě jednoduché – jaro je, všude kolem nás, stačí vzít foťák a mačkat spoušť. Jak to ale vypadá v naší soutěži? Odkaz na ni je zde.

Nejvíc jsou zastoupené kytky. Nic proti kytkám. Nicméně, opakovaně jsem v záhlaví soutěže připomínal, že heslo by mělo být „vidět jinak“. Pojmout nějaký jiný pohled než je ten obvyklý. No a vyfotit jen tak kytku, byť makroobjektivem nebo mezikroužkem, to opravdu není žádné velké vidění jinak. Jistě, i takový vyfocená kytka může být nějak ozvláštněna. Takovou fotografii například zaslal Václav Kříž, je bez názvu, proč taky… Dynamický tulipán. Autor je v tulipánech hodně silný, doporučuji jeho galerii na Megapixelu, tam jsou i obdobně řešené fotky. Což není argument pro mínusovou stranu, naopak – je třeba motiv hledat, rozvíjet, zkoušet!Krajina, to je druhá hojně zastoupená kategorie v naší soutěži. ty se obvykle fotí širokoúhlým objektivem s krátkým ohniskem, i takové zde máme, nicméně převládají krajiny pořízené dlouhým ohniskem, tedy teleobjektivem. Zde se využívá perspektivního zkreslení, tedy jakéhosi zahuštění či zrušení vzdálenosti. ANo, je to princip „vidět jinak“. Příklad – sv. Barborka, vyfotil Megas Lakkos. I on má svoji moc pěknou galerii. Ano, dobrá fotka nevznikne náhodou a tahle Barborka je v galerii na první pozici na první obrazovce… ze 184 .Kategorie – život v přírodě, tak by se dal zařadit snímek Dagmar Běhounkové. V naší soutěži unikátní věc, pořízeno Nikonem D5500 a objektivem 70-300 mm, nad postřehem smekám klobouk. Autorka se fotografování přírody seriózně věnuje. Není v naší soutěži poprvé a jiné její ptačí a jarní a přírodní fotky můžete spatřit na serveru zeropixel.cz. Rozhodně se nevydala snadnou cestou a to je velmi sympatické.Další vzácná – byť zastoupená – je kategorie Všední život. Japonci fotí květy sakury v Praze, autor Fan Nguyen. Snažil jsem se něco kolem vypátrat, už proto, že fotografka se jménem Nguyen patří do mé rodiny. Vzhledem k tomu, že Nguyen se jmenuje každý druhý Vietnamec není divu, že v Google mi vyskočilo na zadání Fan Nguyen 31,9 milionů odpovědí. Fotka je bez Exif, technicky mi přijde hodně růžová, ale je to rozhodně milý obrázek z pražského Klárova. Japonci opravdu náruživě fotí sakury, taky jsem je při tom fotil, ale v Japonsku v Kjótu a ne na Klárově…Do této kategorie patří i snímek Niekto pracuje v záhradke a iný si len tak odpočíva. Autor je Miroslav Volnik, mohl bych zašťourat, že postava v pozadí se zrovna moc nepředře, nicméně oceňme vtip té fotky. A taky bych soutěžící rád povzbudil, aby se všednímu životu víc věnovali, vždyť to je taky jaro!Těším se tedy na další fotografie a moc bych si přál, aby ty kategorie Život v přírodě a Všední život byly víc zastoupené!