Nezařazené

Soutěž v poločase

Tentokrát je to Paleta na stromech, tedy téma podzimní. Zatím se sešlo 181 prací a jako obvykle v půli měsíce jsem si prošel fotky, které nejsou na předních místech, nicméně se mi moc líbí a pokládám je za pozoruhodné. Ukážu je a vysvětlím, proč se mi líbí.

Tentokrát je to Paleta na stromech, tedy téma podzimní. Zatím se sešlo 181 prací a jako obvykle v půli měsíce jsem si prošel fotky, které nejsou na předních místech, nicméně se mi moc líbí a pokládám je za pozoruhodné. Ukážu je a vysvětlím, proč se mi líbí.

Z výletu, tak svoji fotografii nazval Miloš Buček. Momentálně se umístila na 58 místě, mně se líbila hned od prvního shlédnutí. Asi chápu, co se kolegům porotcům nelíbí, že ty listy nejsou ostré. Těžko by mohly být, ledaže by se fotilo na dvě ostrosti a v Photoshopu se to spojilo. Principiálně bych proti tomu nic neměl, jenom si myslím, že by se drobet ztratila autentičnost. A ta je tu veliká a podmaňující – jede se krajinou, počasí je mizerné, stromy orvané a jako připomenutí údajně zářivého podzimu dva javorové listy na palubní desce. Je to něco jako příběh.Ani fotka Ahoj bráško! od Jany Vážné asi nevyhraje. Nicméně je to jedna z fotek téhle soutěže, která mi uvázne v paměti. Námitek může být deset a jeden tisíc. Je to vymyšlené a je to montáž a neodpovídá to propozicím, to všechno jsou zápory. Má to ale nápad a vtip a je to dobře provedené. Dokonce si myslím, že by se to mohlo i prodat, že by to nějaká agentura vzala – znám jen provedení zmenšené pro účely soutěžní.Podzimní Máj v podání Ilony Slavíčkové je na mé gusto opravdu hodně nabarvený. Doufám, že ze z 84 místa přece jen pohne výš. Oceňuji, že se přemýšlelo, že se k červeným listům přizvala rusovláska a posadila se na správné místo, aby její rusé vlasy byly dobře vidět a aby opravdu každého trklo, že listí tam dole je stejně červené. Každopádně je ten Máj na Vltavě (je to mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou, jde se tam z Teletína lesem asi kilometr) krásné místo a už iks let si slibuju, že se tam vypravím… až budou červené listy. Ilona Slavíčková mě k tomu možná vyprovokuje.Stíny od Marie Vítkové rozhodně patří do první padesátky a tam jsou fotky bezpochyby kvalitní (ono i dál jsou dobré věci – pořadí se liší obvykle jen o pár bodů). Je to taková ta fotka, kdy si říkám, jak to je udělané. Volavka je volavka a stíny jsou stíny, ale jak to dát dohromady bez montáže? Třeba to montáž je, milý Watsone, pak by to bylo prosté. Každopádně je to působivý obrázek.Nakonec se podívejme na Starý most u Staré Hlíny od Petra Kubeše. Je na 30 místě. On je ten most opravdu moc krásný a mám ho velice rád. V takhle barevném provedení jsem ho ale nikdy neviděl, obvykle se tam pohybuji zjara. Možná, že je to dokonce až moc barevné provedení… Nicméně i to bude jedna z fotek, kterou si zapamatuju.


A kdy se dozvíme, kdo vyhrál? No přece 1. listopadu, kdy bude vyhlášeno téma… To nechme na listopad. Zatím běží kolo říjnové, podporované firmou Saal. Ta dala jako cenu tři vouchery na fotoknihy v hodnotě 1400, 1200 a 1000 Kč. O fotoknihách Saal jsem psal v červnu, když jsem zadával fotoknihu a v červenci jsem hodnotil výsledek. Je proč se v soutěži snažit.