Nezařazené

Soutěž před finišem

Příští pondělí se o půlnoci rozhodne, kdo zvítězil v naší Lytro čtvercové soutěži. Připomenu, že zadání bylo tentokrát technické – téma jakékoli, ale obrázek musí být čtvercový. To proto, abychom připomněli, že ty samoostřící Lytro kamery dovedou fotit jen čtvercově. Podívejme se na některé snímky, které si zatím v soutěži velmi dobře vedou.

Příští pondělí se o půlnoci rozhodne, kdo zvítězil v naší Lytro čtvercové soutěži. Připomenu, že zadání bylo tentokrát technické – téma jakékoli, ale obrázek musí být čtvercový. To proto, abychom připomněli, že ty samoostřící Lytro kamery dovedou fotit jen čtvercově. Podívejme se na některé snímky, které si zatím v soutěži velmi dobře vedou.

Na prvním místě se drží fotka Těžká rána od Ivana Dostála, představoval jsme ji před čtrnácti dny, když soutěž byla v první třetině. Výborná fotka, dobré umístění si zaslouží. Nutno dodat, že k úterku, kdy píši tento článek, se sešlo 388 prací a že úroveň je velmi vyrovnaná, líbí se mi i ty na posledních místech! Ale porota je porota a všech iks autorů vyhrát nemůže. Těžkou práci bude mít Lytro porota – odborníci budou vybírat, které fotky by se dobře hodily na focení přístrojem Lytro: tomu sluší motivy, které mají přinejmenším dva plány, jeden hodně v popředí a druhý v pozadí , pak ten efekt následného přeostřování je největší. Fotky, které dnes představí, asi nejsou na Lytro nejvhodnější. Proberme je postupně.

Prostě výborná po všech stránkách je fotka Jana Kurela Ruka pomocná. Dokonalá až neuvěřitelně, bez jediné chybičky kompoziční, expoziční, zaostřovací, fotka čitelná, roztomilá, sdělná. Navíc je skutečně napasovaná do čtvercového formátu, ti prožluklí opeřenci jako by o tom věděli a letěli přesně tak, aby ani brčkem nevypadli z rámce.


Cosi o dešti, to je název kompozice Markéty Butalové. To je snímek ze zcela jiného soudku a držel se na třetím místě – a předpokládám, že se umístí v první desítce. Zaostřené kapky se stopou a v druhém plánu naprosto rozostřené stopy čehosi, vše tónováno do odstínů modré, jen ten ostrý objekt vlevo je černobílý. Je to obrázek abstraktní – to je druh fotografie, který autorce náleží. V její galerii na PohotoExtract http://www.photoextract.com/cs/foto/uzivatel/6351-marketa-butalova/ najdeme pozoruhodné množství snímků tohoto typu, svědčí o soustavné cestě k minimalistickému vyjádření. Vysoké umístění si i tato fotografie bezpochyby zaslouží.


Okno od Mirky Patočkové je postavené na přísném kontrastu černého rámování s divoce barevnou scénou v pozadí. Autorka působí v Horáckém klubu v Jihlavě a na stránkách má dva okruhy, město a přírodu. Je vidět, že se sytou barevností ráda pracuje, že je to součást jejího vidění světa.


Letec, to je další ptačí fotka vysoce hodnocená v závěrečné fázi březnového kola. Autorkou je Renata Szusciková. Černý rámeček snímku velmi pomohl, je silnější, mohutnější než bývá zvykem. Racek je v kontrastu na tmavém nekontrastním pozadí, perfektně umístěný a dokonale zachycený. Autorka se účastní naší soutěže od loňského září, ani jednou nevynechala. Svoji galerii má na Megapixelu, zdá se, že je ve fázi hledání, v galerii najdeme všehochuť od makra po industriál. Talent je tam ale zjevný a fotka kterou zadala do soutěže jistě patří k tomu lepšímu, co dosud vytvořila.


Na zapršené okno se zaměřil i Pavel Koumar, je to snímek bezesporu efektní, každá kapka se stává jakýmsi objektivem a dohromady je to složené oko zírající na totéž. Výborně udělaná a vtipná fotografie.


Ozvu se znovu v úterý a oznámím, jak březnové kolo dopadlo, kdo vyhrál, kdo se stal Měsíčkem (porotcem pro další kola) a kdo získal přístroj XQ1 od Fujifilmu, hlavního sponsora soutěže. Ve hře je ještě fotoaparát Lytro, vítěz bude oznámen později. Povím také, jaké bude dubnové téma. Jde o soutěž průběžnou!