Nezařazené

Soutěž po týdnu

Průběžná soutěž má v srpnu téma rozpustilé mraky. Zájem je velký a počet obrázků krásných mraků je nesmírný. Porota bude mít z čeho vybírat. Připomenu, že každý měsíc přibude jeden porotce – vítěz právě uzavřeného kola. A každý měsíc se mění téma, teď tedy je to krajina s akcentem na oblohu. Porotci průběžně udílejí body (procenta) od nuly do sta, na začátku měsíce se startuje na nižších hodnotách, aby pak v závěru byl prostor k ubírání a přidávání a porotci si mohli prosadit svůj názor proti jiným porotcům. Až jich bude patnáct, bude to hodně zajímavý boj. Každý den vidíte nové přírůstky a můžete pozorovat, jak se pořadí mění. Po prvním týdnu je na vedoucí pozici Letní romance od Františka Běleckého. Řeknete – mraky nic moc. A v tom to je. Mraky samy o sobě krás né jsou a vyfotit krásné mraky vcelku není žádný velký kumšt. Musí tam být nějaká přidaná hodnota – tedy nejen krásné (nebo vůbec nějaké) mraky, ale Něco Navíc. Zde – jednoduchá geometrická kompozice, barevnost redukovaná na tři odstíny, přičemž červená barva tam dělá výrazný akcent.


Silně širokoúhlý záběr zátoky od Zuzany Vitvarové. Všimněte si překročeného pravidla, že se máme varovat os, zde vodorovné osy – ale tento snímek JE založen na vodorovné symetrii, kdy světelně výrazná obloha kontrastuje s potemnělou hladinou a břehem. Dvojice dětí tu dělá akcent. Mraky možná nebyly nijak zvláštní, ale použití širokého úhlu záběru vytvořilo podivuhodnou náladu: a to je to NĚCO NAVÍC,ta přidaná hodnota.


Předjaří Jana Fichtnera je klasická krajinářská práce – snad připomíná i mistrovská plátna devatenáctého století. Dramatickou oblohu rámují stromy, které se ještě nestačily obalit listy a také tráva je zdecimovaná zimou. I tady je redukovaná barevnost – hnědá a modrá barva a odstíny šedi. Doslova klasická práce.


Opakuji, že bude těžké vybrat to „nej“. Bude hodně záležet na individuálním přístupu každého porotce, co on bude pokládat za tu „přidanou hodnotu“ k ofotografované kráse přírody. Bude to velké klání a to je dobře. Takový je princip naší průběžné soutěže s otevřeným koncem.