Nezařazené

Soutěž – ještě 14 dní

Uzávěrka vánočního kola soutěže je prodloužena do 10. ledna, takže ještě pořád můžete vyhrát prestižní kompakt Fujifilm X20. Nadále platí, že je to mimořádně málo obsazené kolo – zatím jsme nedosáhli mety 150 zaslaných fotek. Zastavme se u některých z nich.

Uzávěrka vánočního kola soutěže je prodloužena do 10. ledna, takže ještě pořád můžete vyhrát prestižní kompakt Fujifilm X20. Nadále platí, že je to mimořádně málo obsazené kolo – zatím jsme nedosáhli mety 150 zaslaných fotek. Zastavme se u některých z nich.

I čerti si čistí zuby, zjistil Martin Šuranský. Je to atraktivní, velmi dobře zpracovaný portrét – samozřejmě nic odchyceného, reportážně cvaknutého. Tudy vede jedna z cest k úspěšné fotce typu „slavnost“ – čekají nás masopustní reje, tam se dá tato metoda uplatnit velmi dobře: je třeba komunikovat s modelem, když už se někdo namaskuje za čerta nebo za masopustního tatrmana, ochotně se nechá vyfotit a můžeme ho naaranžovat podle libosti. Nebojme se aranžmá. Tisíce skvělých fotek takto vznikly. Tato fotka je přísně symetrická, dá se říci prvoplánová – je ale naprosto adekvátní tématu.


Podobné tém, zcela jiný přístrup. Snímek Po šichtě pořídil Jan Matěcha reportážním způsobem. Je to syrově flešnutá fotka, Mikuláš esemeskuje, anděl pije pivo, zastihli jsme je někde u kotle, tam někde možná topí čert. Má to uvolněnou náladu, jde o příjemnou živou fotku.


Zase ze zcela jiného soudku – jde o montáž Vánoční pohoda , vytvořil ji Petr Malcát. Může vyvolat polemiku, zdali to je fotka nebo není to fotka – držme se zadání. V pravidlech nestojí, že fotka nesmí být sestavena z dílčích fotek , není tam napsáno, že je montáž zapovězená. O Boží hod, kdy píši tento článek, se držela na třetím místě, ale hodnotili ji jen tři porotci. Má nápad, má vtip a proto si myslím, že do předního pořadí rozhodně patří.


Na čtvrtém místě se v tuto dobu držel snímek Já nevím, tenhle je taky pro mámu od Adély Turkové. Je to momentně zachycená rodinná fotka bez ambice na nějaké obecné sdělení. Velmi si vážím takových rodinných fotek, to by mělo být jádro obecné fotografické produkce. Měli bychom se fotit vzájemně, lidé sobě blízcí, lidé kteří se mají rádi, a vůbec nejvíc uvnitř rodiny! Taková fotka pak bude s léty nabývat na hodnotě – pro ty, kterých se týká.


No a do tohoto okruhu patří i snímek Happy Xmas od Petera Krocky. Fotka je to líbivá, možná až moc, ale opět – je to příklad milé rodinné fotky, určené pro domácí konzumaci. No a proč by neměla dobře vypadat? Pěkné je to světelné rámování, moc se mi nelíbí ufiknutá botička a možná, že by neškodilo, kdyby se holčička podívala do objektivu. Ale rozhodně je to příjemná rodinná fotka, jaká patří do alba (fotoknihy Vánoce 2013) nebo aspoň do fotoalba v chytrém telefonu.


Opakuji, psal jsem tento článek 25. prosince a doufám tedy, že do konce roku přijde vlna fotek z letošních Vánoc. No a pak bude Silvestr, t je taky tématicky vhodný námět pro toto soutěžní kolo. Za čtrnáct dní si řekneme, jak soutěž v tomto kole dopadla, můžete ji průběžně sledovat zde.