Nezařazené

Soutěž do srpnového finále

Srpnové kolo průběžné soutěže vrcholí, na téma mraky chodí doslova mraky krásných fotografií. Závěrečné hodnocení bude přetěžké. Už teď dělí první a desátou fotku pouhých sedm bodů ze sta a první a dvacátou dělí dvanáct bodů! Do neděle večer bylo přijato 405 prací, i to je rekord. Do dnešní ukázky jsem vybral pět prací doslova z posledního dne, a z nich tři od jednoho autora.

Srpnové kolo průběžné soutěže vrcholí, na téma mraky chodí doslova mraky krásných fotografií. Závěrečné hodnocení bude přetěžké. Už teď dělí první a desátou fotku pouhých sedm bodů ze sta a první a dvacátou dělí dvanáct bodů! Do neděle večer bylo přijato 405 prací, i to je rekord. Do dnešní ukázky jsem vybral pět prací doslova z posledního dne, a z nich tři od jednoho autora.

Miroslav Stříbrný se účastnil naší soutěže už v kole S tebou mě baví svět a pěknými krajinkami přispěl do kola Rozmarné léto. Pak se odmlčel a ozval se až teď, sérií tří klasicky pojatých krajinářských fotek. První fotka je bombasticky pojatý záběr s obrovským rozsahem jasů, velmi pravděpodobně HDR. Slunce v záběru je vždycky ošemetná věc, když se dělá HDR s takovým rozsahem, je třeba jít opravdu na hodně velký počet snímků a na té tmavší straně jít skoro do černého, kde svítí jen to sluníčko – zde je slunce poněkud přepálené a to asi bude v konečném hodnocení hrát roli. Záběr je ale postavený velmi dobře, rozhraní nebe a země v horní horizontální ose, je tu dramatická diagonála zprava shora a logicky končí zajímavým členitým útvarem. Velkou roli hraje křížek a samozřejmě i to modré nebe.


Ráno nad Hradiskem u Kroměříže je druhá autorova fotka. Je tak klidná, jak je ta první dramatický. Zde jsou jasy zvládnuté dokonale – ze zenšené fotografie nepoznám, jak je to s ostrostí, ale věřím, že je to v pořádku. Silná vodorovná linie je vyznačená stromořadím a kostelíkem – a nad tím dominují tmavé mraky. Je to komponované do střídmé barevnosti.


Zcela barevně utlumená je třetí autorova ukázka. Hodně širokoúhlý záběr, tmavý markant vpředu možná autor vyrobil hozením kamene… Měl jsem pocit, že ta světlá partie je přepálená, ale ona má svoji tonalitu (uzounkou, je to 5 odstínů kolem 245) a malinké přepaly jsou kolem okrajů mraků. Obrázku dominuje samozřejmě ta postava muže volně kráčejícího do moře s rukama v kapsách. A je tu příběh: odkud šel, a kam? Jakmile je v obraze příběh, je vyhráno. Ostatně, už první autorovy příspěvky do prvního kola byly hodně příběhové, veselé, o dětech.


Obrázek Signální od Jaroslava Štípla mě chytnul u srdce – připomněl mi mého milovaného Kamila Lhotáka. Tak tohle je opravdu barevná fotografie, ve smyslu barevná, že by bez barvy neměla smysl. V obrázku je taky tajemství a tudíž příběh. Signální, ano. Ale co je to za stavbu? Žije tu nějaký geek nebo přistáli Mimozemšťané? Pešlivě komponováno, bravurně zpracováno. Nádherná fotka.


Uzavřu Mráčkem jedináčkem od Štěpána Burga. Autor se umístil na výborném 14. místě už v předchozím kole (odstup od prvního mkísta pouhých patnáct bodů, taky velmi vyrovnaná sout잨). Snímek doprovodil technickým vysvětlením – Hoggar 1980 / Mamiya C330, neupravený (jen zmenšený) scan diapozitivu 6×6 z roku 2003, bohužel včetně Newtonových kruhů. No, Newtonovy kroužky nevidím na zmenšené kopii (Newtonovy kroužky vznikaly zpravidla ve zvětšovacím přístroji vinou nestejnoměrného přítlaku na negativ). Čert vem Newtonovy neviditelné kroužky, je tu výtečný obraz, v podstatě abstraktní, tajemný, s jemnými barevnými přechody. Jestliže Šíplův obrázek mi připomněl Lhotáka, pak Burgův snímek mi připomněl Šímu. No a taky je to příklad perfektní kompozice, Mráček jedináček je v pravém horním silném bodu a horizont je blízko spodní třetiny. TAK MA BYT, TAK JE TO SPRAVNE.


Prvního září je neděle, o výsledku srpnového kola poreferuji tedy v pondělí 2. září. A připomínám, že pořád jede paralelní soutěž TIŠTĚNÝCH FOTEK – platí témata červencového, srpnového a zářijového kola. První cena je super tiskárna Epson L800 – to je ta, co se na jednu rundu náplní za 1200 dá udělat 450 fotek A4 ! Můžete tedy posílat práce na téma z červencového kola (děti) i aktuálního (krajina s mraky). Fotografie ve velikosti A4 a odvozené je možné zasílat na adresu: MAGAZÍN FOTO, Springwinter s.r.o., Rybalkova 29, 101 00 Praha 10. Fotografie jsou nevratné a zasláním autor souhlasí s vydražením fotografie pro dobročinné účely.