Nezařazené

Soutěž do druhého týdne

Dneškem vstupuje srpnové kolo do druhého týdne. Účast je v kole věnované krajinářské fotografii s důrazem na nebe obrovská. Už teď autoři zadali na tři sta prací a to jsme, opakuji, v polovině! No a ty fotky jsou převážně překrásné. Porota bude mít ve finále hodně těžké rozhodování. Silná figura je Peter Krocka, který umísti do první desítky tři zaslané fotografie! Když se podíváte na jeho prezentaci na 500px.com, zjistíte, že fotografovat krajinu a přírodu opravdu umí. Tato ukázka Trinidad and Tobago je momentálně na 5. místě v pořadí, Krocka má ovšem fotku na prvním a čtvrtém místě. Jsou to klasicky pojaté krajinářské snímky, využívající efektu širokoúhlého vidění. Na ukázce vidíme klasickou práci s markantem, tedy s nápadným tvarem, který zde leží na strmé úhlopříčné linii. Ta je vedena zprava shora doleva dolů, jde tedy proti směru jakým čteme texty: tyto úhlopříčky působí provokativně, vzrušivě. Autor umí barevně ladit svoje snímky, zde je to do zlatova. Technicky je to dokonalé, v kritické partii kolem vycházejícího slunce nejsou žádné přepaly – lze toho dosáhnout přechodovým filtrem anebo spojením více expozic.


Zcela jiného stylu je symetricky pojatá práce Bedřicha Helana Mraky za ohradou. Výrazná černobílá fotka. Grafické markanty na asfaltu nás doslova přikovají na místo a za ohradou, snad za zdí, vyčuhuje lampa pouličního osvětlení. Bohaté mraky se rýsují proti černému nebi – v klasické černobílé fotografii se toho dosahovalo červeným filtrem, dnes toho lze dosáhnout správným nastavením kanálů – anebo samozřejmě také filtrací v editoru. Svým pojetím stojí tato fotka jaksi úplně jinde než ta předchozí. Dal jsem je hned za sebe, abych ukázal, před čím bude stát každý z porotců. Jsou fo fotky silné, perfektní i po stránce technické. Každá je v jiném stylu, jako z jiného světa. Co je „lepší“? Odpověď je naprosto subjektivní.


No a do třetice zase jedno „jinak“. Je to Jiříkovo vidění Stanislava Řábka – mnozí si budou pamatovat jeho Mordor pod Řípem, HDR obraz ze soutěžního kola Vynález zkázy. Zde je efekt zrcadlení, vše laděno do výrazné modré barvy. Je možné takto zasahovat do fotografie? Samozřejmě ano, pokud jde o fotografii výtvarnou.


Následující ukázku zaslal vítěz prvního letošního kola Ivo Jurásek. Autor se opět „drží okna“ a pracuje se záclonou, tentokrát jsou za záclonou mraky. Líbezná fotografie, dovedl bych si ji představit zarámovanou jako součást výzdoby bytu. Není třeba žádných spektakulárních mraků – ale nezbytný je nápad, fotografické vidění.


Přehlídku uzavřu snímkem Josefa Kopala Po dešti, momentálně na 8. místě. Černobílá fotografie, symetricky pojatá, pořízená delším ohniskem. Tmavé sloupy nám vedou pohled ke vzdálenému pohoří a nad ním rozervané mraky. Teď si uvědomuji, jak je důležité vedení oka – silné až agresivní linie jsou přítomny jak na Krockově, tak Helanově fotografii.


Ano, bude to těžké rozhodování, protože všechny snímky na předních pozicích mají v sobě silný náboj a rozhodně stojí za pozornost. Porota bude muset posuzovat i fotky které se propadly někam dozadu, protože na začátku porotci dávají nižší bodová ohodnocení, aby měli později prostor k manévrování. Ale na to je ještě čtrnáct dní času.