Nezařazené

Soutěž Digineffu – v poločase

A zase máme patnáctého a rád se podívám na nikoli přední místa v plovoucím pořadí průběžné soutěže. Tématem je tentokrát Industriál, tedy žánr zaměřený na poetiku technických artefaktů, obvykle ponurých. Opět jsem vybral pět fotek, které mě zaujaly.

A zase máme patnáctého a rád se podívám na nikoli přední místa v plovoucím pořadí průběžné soutěže. Tématem je tentokrát Industriál, tedy žánr zaměřený na poetiku technických artefaktů, obvykle ponurých. Opět jsem vybral pět fotek, které mě zaujaly.

Býval to pivovar, konstatuje Vlastimil Raška. Využívá tu efektu nazývaného kameramanským žargonem černé světlo – nebe je tmavší než vše, co je pod ním. Takové uspořádání dovede uchystat příroda a v editačním procesu se tomu dá ještě pomoci. Pamatujete na červený filtr v době černobílého analogu? Ten se v editaci dá aplikovat ještě snadněji, než se to dělalo před lety. Efekt fotky je postaven na zářivé světlosti stěn někdejšího pivovaru. Září a volá o pomoc. 


Prázdná hnízda… vyfotila několikanásobná vítězka (nejen) naší soutěže Zuzka Vitvarová. Fotka je zatím na třicátém místě a asi k tomu přispěla i skutečnost, že je to přece jen na hraně zadání. Nepochybuji, že je to dobrá fotka, ale je to industriál? Není to industriál? 


O legitimitě práce Miloslava Doubravy pochyb není, tohle je industriál jako řemen. Krásně vyvedený s bohatstvím tónů, jasy i stíny perfektně pokrocené. To je taková ta fotka, kdy je dokonalé zpracování tou přidanou hodnotou, která způsobí, že fotografie zaujme. 


Snímek Pod tlakem od Jiřího Cicvárka byl pár dní i na prvním místě a momentálně je na 14. pořadí. Líbil se mi moc a trochu mě překvapilo, že klesl o pár řádek níž. Nic to samozřejmě neznamená, je to průběžná soutěž a finální bitva porotců je dva týdny před námi. Posluchačům mé Dílny bych nad touto fotkou řekl – je to příkladné použití širokoúhlého objektivu. 


Fotovoltaiku od Miloše Bučka jsem objevil až na 46 místě… a hned jsem ji posunul kupředu. Je klasicky řešená, zásady linií se na ní dají demonstrovat jako v učebnici, a má i hodně navíc – má náladu světelnou i obsahovou. Připomíná mi klasické industriální fotky z doby první republiky, kdy lidé ještě měli techniku rádi. Fotovoltaika s komínem – i vtip v té fotce je! 


Jako bonus mimo pořadí zařazuju fotku, která je aktuálně na posledním místě. Ondřej Šoukal ji nazval Něco mezi industruiálem a bordelem. Já bych řekl, že spíš to druhé než první, přes můj přijímací verdikt by neprošla, ale název je vtipný a vtip je vzácné koření. V industriálu i v bordelu.