Nezařazené

Současné největší hity

Veletrh PC+ v Jokohamě přinesl řadu novinek a v závěru byly uděleny ceny těm nejatraktivnějším z nich. Dá se z nich soudit, co je hit sezóny!

Veletrh PC+ v Jokohamě přinesl řadu novinek a v závěru byly uděleny ceny těm nejatraktivnějším z nich. Dá se z nich soudit, co je hit sezóny!

První z nich je Sony Alpha A7 III. Jde o bezzrcadlovku s 24megovým plnoformátovým 24 x 36 mm velkým čipem, plnoformát se špičkovými vlastnostmi v ceně 60 tisíc včetně objektivu Sony 50/1.8 a zárukou prodlouženou na 5 let. Je to třetí verze modelu, který při svém uvedení vyvolal senzaci – byla to plnoformátová zrcadlovka v dostupné ceně. Této tradice se tedy Sony drží, nabízí souběžně i řadu 7R s vysokým rozlišením a řadu S se zvýšenou citlivostí ISO. Takhle sedmička třetí v pořadí má pětiosou stabilizaci na čipu a ostření převzaté s profi přístroje Alpha A9. Utěsněné kovové tělo, výklopný dotykový displej, 4 K video, je to tedy přístroj, který bude zrcadlovkám Canon a Nikon zatápět.Dalším hitem je portrétní Sigma Art 105/1.4. Je nabízena v provedení pro Canon, Nikon, Sigmu a Sony, takže v určitém smyslu s předchozí položkou souvisí. Světelnost je ohromující, však je to taky kus foťáku s patkou pro stativ. Zatím neznáme ani cenu, ani datum dodání, jen víme, že právě v souvislosti s CP+ ohlásila Sigma, že v dohledné době uvolní pro E bajonet Sonyho celých devět objektivů.Třetí odměněnou inovací je Canon Speedlite 470 EX – AI, tedy inteligentní externí fleš. S nejnovějšími modely Canonu spolupracuje na dotyk tlačítka pro kontrolu hloubky ostrosti, se staršími modely je třeba aktivovat AI a poté si fleš proměří prostor a pak nastaví reflektor tak, aby se světlo optimálním způsobem odráželo na objekt. V poloautomatickém režimu si fleš pamatuje, jak jsme manuálně hlav nastavili a náklon drží, i když jsme přístroj z polohy na šířku obrátili do polohy na výšku.O všech třech novinkách jsem tu už referoval – s velkým potěšením, a to je násobeno zjištěním, že stejného názoru byla i porota v Jokohamě.