Nezařazené

Sony Xperia XZ

Nevím, proč se některým mobilům říká vlajková loď, protože zařvou, když je dáte do vody. Ale tahle Xperia od Sonyho do této kategorie patří a přitom do vody smí, do 1,5 metru do půl hodiny. Nás ale víc zajímá její fotoaparát.
Nejdřív ovšem zopakujeme základní data.

Nevím, proč se některým mobilům říká vlajková loď, protože zařvou, když je dáte do vody. Ale tahle Xperia od Sonyho do této kategorie patří a přitom do vody smí, do 1,5 metru do půl hodiny. Nás ale víc zajímá její fotoaparát.
Nejdřív ovšem zopakujeme základní data.

Jde o chytrý telefon pracující v sítích GSM / HSPA / LTE s rozměry 146 x 72 x 8,1 mm a váhou 161 g. Displej IPS LCD s 16 mega barev má úhlopříčku 5.2 palce a rozlišení 1080 x 1920 bodů, je krytý Corning Gorilla Glass. Pohání ho Android 6.0.1 Marshmallow, lze navýšit na v 7.0 Nougat. Uvnitř je čtyřjádrový Snapdragon 820, RAM paměť má 3 GB. Dodává se s vnitřní pamětí 32/64 GB, má slot na microSD a lze mít verzi na jednu nebo dvě SIM karty. Umí všechny wi-fi (s NFC) a BT a GPS a GLONASS. Baterka je vestavěná Li-Ion 2900 mAh, umí rychlé nabíjení Quick Charge 3.0.

Ovládání je na pravém boku: snadno nahmatatelný hlavní vypínač, pod ním je docela velká kolébka na ovládání hlasitosti, ve funkci foto funguje jako nastavení digitálního zoomu. Dole pak je malé tlačítko, které funguje i jako mechanická spoušť fotoaparátu. Když je přístroj vypnutý, tímto tlačítkem zapneme fotoaparát, to je velmi příjemné a praktické.


Fotoaparát
Ten hlavní má 23 megový snímač Exmor RS typu 1/ 2,3 palce. Objektiv světelný F2.0 má ohnisko 4.23 mm (ekv. 24 mm kinofilmového formátu). Je stabilizovaný, ostření je na bázi fázového posunu a laserové detekce. Přední selfíčkový fotoaparát má čip 1/3 palce, objektiv je světelný F2.0 a má ekv. 22 mm.
Video má 2160 bodů při 30 fps a menší. Po zapnutí se fotoaparát otevře v režimu inteligentní automatiky. Režimy jsou celkem čtyři, manuální, automatický, video a aplikace fotoaparátu.

Automat (hrdě si říká super auto) má dole ozubené kolečko, tedy možnost nastavení. V tomto oddílu je do sebe smícháno kde co, tedy lze tu nastavit velikost a poměr stran 23 / 8 mega 4:3 anebo 20/8 mega 16:9), ale také položka barva a jas: tady se nastaví korekce expozice. K tomu dobře podotknout, že jas se dá korigovat i méně krkolomně, prostě dotykem displeje a tažením směrem dolů – obrazovka tmavne. Lze tu zapnout automatický náhled fotek, já to mám rád, ve výchozím nastavení je to vypnuté. Tady se definuje, co má dělat kolébka a ten druhý knoflík – ta kolébka taky může fungovat jako spoušť fotoaparátu a spodní tlačítko může být vypnuté, anebo může spustit fotoaparát nebo dokonce hned spustit a fotit, respektive spustit a natáčet video. Tady taky nastavíme, kam bude přístroj ukládat fotky, zdali do interní paměti anebo na microSD kartu. M režim neboli Ručně se liší v tom, že má vlevo od virtuálního tlačítka spouště ikonku tří táhel a vpravo SCN, tedy scénické režimy. Táhla mají stejnou funkci jako položka Barva a jas při automatickém režimu, ale jsou zde jasné stupně jak korekce expozice, tak předvolby vyvážení bílé. Ty jsou čtyři, tedy mráček, sluníčko, zářivka a žárovka.


Na ukázce je vidět, co všechno ta táhla dělají – teď je to všechno v klidu, tedy ostření je na AF, rychlost závěrky na pětisetině, korekce expozice nulová a nastavení bílé je automatické. Podotknu ještě, že obrázek na screenshotu je simulovaný, je ztmavený aby ikonky byly dobře vidět.

Co je velmi chvályhodné: když pracuju v manuálu a něco si nastavím, třeba WB na žárovku a přístroj vypnu, po opětovném zapnutí se sice otevře v Super auto režimu, ale režim Ručně si poslední nastavení pamatuje. Oba režimy mohou využít blesk, ten má také svoje volby. Blesk může být automatický, vynucený (fill in), pak předblesk pro údajné potlačení červených očí, ono se to kupodivu ještě dělá) a stálé osvětlení. Lze ho ovšem i vypnout.

Ikonka ozubeného kolečka je i v M režimu – je totožná s nabídkou v automatickém režimu s výjimkou ISO, to se tu dá nastavit natvrdo až do 3200. ISO se dá ručně nastavit i v rozlišení 23 mega, to je příjemná změna oproti modelu Sony Xperia X Performance, kde to jde jen v 8 Mpx. Na nižší rozlišení je nutno se přepnout, pokud chceme využívat scénické předvolby. V režimu Ručně lze v osmimegovém nastavení nastavit i SCN, tedy scénické režimy. Těch je dokonce sedmnáct! V těchto režimech se ale vypnou táhla, tedy nelze korigovat ani vyvážení bílé, ale ani expozici. Tu nelze pak korigovat ani nastavením bodu, kde přístroj ostří a nabírá informaci o světelné hladině. Takže použití je poněkud limitované. Mezi nimi je i HDR, které však není nijak moc funkční.

Sony i na svých fotoaparátech nabízí velmi milé vychytávky a legrácky. V nabídce je Maska, Pohádka, Potápění, Dinosaurus a Maškarní bál. Je to blbinka, ale roztomilá. V nabídce pak jsou SoundPhoto, Styl portrétu (softwarové úpravy obličeje), Kreativní efekt, Tvůrce nálepek (vyřízne to část fotky a udělá podklad pro nálepku), pak je tu 4K video, Plynulé panoráma a Timeshift video. Tento Timeshif video udělá z videosekvence část zpomaleně, jistě je to velmi příjemná věcička. Kreativní efekt, to jsou rozmanité filtry – vedou ale k dvoumegovým obrázkům:


Opravdu ale je smutné, že průkopník plynulých panoramat Sony má ve svém špičkovém fotoaparátu panorama s výškou obrazu 1080 bodů. To je politováníhodné, protože panorama často používáme k pořízení širokoúhlého záběru – což tady lze ale s použitím velmi omezeným.

Ovladatelnost
Mnohé jsem už naznačil. Začněme vhodným tvarováním a umístěním tlačítek. V menu můžeme nastavit, to opakuji, zapnutí fotoaparátu jak malým spodním tlačítkem, tak kolébkou, kterou se ovládá úroveň hlasitosti, lze ho ale i spustit přejetím prstu anebo poklepání na ikonu, takže dohromady čtyři způsoby. Za výhodu pokládám umístění hlavního aparátu do rohu – někdy bývá v ose a pak si často objektiv zastíníme prstem. Selfíčkový aparát je samozřejmě také v rohu a je dokonce i vidět a při práci vás na umístění notifikační hláška upozorní – to proto, abyste se při pořizování autoportrétku dívali do objektivu a tudíž abyste hleděli na toho, kdo se bude na fotku dívat. Ovládání je tedy velmi snadné a intuitivní, chce se mi podotknout, že toto není zcela v tradici Sonyho, kdy někdy narážíme na hlavolamy, až jde rozum stranou.
A ještě jeden milý detail. Při selfíčku stačí nastavit ruku s prsty rozevřenými a spustí se samospoušť. To je příjemné a funguje to velmi dobře. Má ale chybku v tom, že tu není implementované nasvícení plochou displeje, jak se stalo dobrým zvykem jinde.

Kvalita obrazu
23 mega je dnes spíše výjimka, zdá se, že se 12 mega stává na mobilu normou, protože poskytuje nejlepší kompromis mezi kresbou a možností zpracovat obraz. Nutno ale podotknout, že ačkoli tedy jde tohle ix-zetko proti větru, daří se mu to velmi dobře. Zde je ukázka z předchozího prestižního modelu Sony X Performance, v 100% podání:


Tráva je doslova rozmydlená a jaksi rekonstruovaná, je to typické softwarové převálcování obrazu. Kdežto tahle ukázka je jiná:


Tady jasně vidíme každou travičku a a po nějaké rozmydlenosti ani stopy. Velmi solidně se chová i při vysokých hodnotách ISO. Tato ukázka je při 2000 ISO, zase 100% zvětšení:


Velmi rozumě je vedena tzv. program line, tedy linie grafu který udává, jak přístroj nastavuje čas a ISO při různých hodnotách osvětlení. Mobily nemají clonu, takže opravdu jen kombinací času a citlivosti lze regulovat expozici.

Při slunečném počasí se ISO stahuje na 40 a pak časy vycházejí kolem tisíciny. Výsledkem je brilantní obraz s výhradou k vysokým jasům, tam dochází k přepalům. Navíc – a to je hlavní výtka z hlediska trochu poučeného fotografování – přístroj nenabízí ukládání dat do RAW (DNG) souboru, aby bylo možno jasy aspoň trochu rekonstruovat. Přístroj začne zvedat ISO kolem 1/30, nicméně pořád ještě prodlužuje čas, až skončí na 1/16 a zvedá ISO až do 3200. Pokud hladina ještě klesne, jde do ještě delších časů. To je mimořádně rozumná program line, protože 1/30 se na mobilu pořád ještě velmi dobře snáší. Nicméně, jak prohlížím fotky, někdy si skočí na 1/500 při 3200 ISO (ukázka č.6)

Shrnutí
Sony Xperia XZ je vybavena velice solidním fotoaparátem s mimořádně vysokým 23megovým rozlišením. Fotoaparát má příjemné intuitivně zvládnutelné ovládání a jeho obrazový výkon je úctyhodný. Je opravdu škoda, že tu chybí ukládání do RAW souborů, protože s obrázky tohoto přístroje stojí za to si pohrát v postprodukci. Velmi inteligentně je tu řešeno automatické nastavení expozice – z pracovního ISO 40 jen zvolna přechází do vyšších hodnot a snaží se držet rychlost závěrky na rozumné úrovni, tu vnímá někde kolem 1/30. Až někde kolem 1000 ISO prodlužuje čas na 1/16 a dále zvedá ISO až na maximum 3200. Poté zase prodlužuje čas – pak ovšem jsou výsledky značně informativní, nikoli estetické. Ovladatelností i výkonem si fotoaparát tohoto mobilu zaslouží vlídnou pozornost a jistě patří k tomu dobrému, co současný stav techniky umožňuje. Další informace získáte na firemní stránce Sony, věnované této Xperii.

Ukázky:
1 až 5 běžné světlo, 6 při 3200 ISO, 7 a 8 osmimegová fotka, 9 a 10 mdlé světlo, 11 přepal kolem slunce, 12 až 16 fotky při nižší hladině světla

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16