Nezařazené

Sony World Photography Awards

Všechny rekordy letos zlomil osmý ročník světové fotografické soutěže, vyhlašované firmou Sony. Přihlášeno bylo 183 737 snímků ze 177 zemí. Zvítězil Američan John Moore svým svědectvím o epidemii eboly v Liberii. Zde jsou první informace, doplním osobním svědectvím a postřehy přímo z Londýna, kde byly výsledky slavnostně vyhlášeny.

Všechny rekordy letos zlomil osmý ročník světové fotografické soutěže, vyhlašované firmou Sony. Přihlášeno bylo 183 737 snímků ze 177 zemí. Zvítězil Američan John Moore svým svědectvím o epidemii eboly v Liberii. Zde jsou první informace, doplním osobním svědectvím a postřehy přímo z Londýna, kde byly výsledky slavnostně vyhlášeny.

Vítězná série velice emotivních snímků zobrazuje lidskou tragédii a nese název “Ebola zachvátila liberijské hlavní město”. Snímky byly vybrány ze třinácti profesionálních kategorií. Autor John Moore pracuje jako zvláštní zpravodaj pro Getty Images a fotografie pořídil přímo v epicentru epidemie v hlavním městě Liberie v Monrovii. John Moore je celosvětově uznávaným fotografem. Jako absolutní vítěz obdržel za přítomnosti špičkových fotografů na galavečeru v Londýně odměnu ve výši $25,000 (USD) a nejnovější fotografické vybavení od Sony.


Věhlasný fotograf Elliott Erwitt byl oceněn za mimořádný přínos fotografii. Fotograf je celosvětově známý svými nearanžovanými a často ironickými černobílými snímky reflektující každodenní život. Jeho celoživotní dílo bude v Somerset House k vidění v rámci komorní výstavy.


Dále byli vyhlášeni vítězové 13 tematických podkategorií. Letošní 8. ročník Sony World Photography Awards s rekordními přihláškami potvrzuje, že se jedná o největší fotografickou soutěž na světě. Přihlášeno bylo 183 737 snímků ze 177 zemí. Národní kolo za Českou republiku vyhrál svým neobvyklým autoportrétem mladý fotograf Marek Jarkovský.


Jaké to tam bylo
Sony World Photography Awards jsou bez nejmenších pochyb velkolepý projekt. Pořadatel nasadil obrovské síly a prostředky ve prospěch fotografie – rozhodně to není prvoplánově propagační akce, už proto ne, že naprosto není v podmínkách, že nabídnuté soutěžní fotky musí být pořízeny technikou od Sony. Soutěž sestává z pěti dílčích soutěží:

Professional – má patnáct kategorií a název naznačuje smysl.
Open – otevřená všem, je zde deset kategorií a každý smí poslat jen jednu fotku
Youth – pro fotografy do 19 let se třemi kategoriemiL
Mobile Phone – taky celkem jasné zadání.

Paralelně běží ve 47 zemích program Národních cen. Právě zde uspěl náš Marek Jarkovský. Je o dva roky nad věkovým limitem mladé fotografie, chystá se fotografii studovat na vyšší odborné úrovni a rád by na FAMU. Fotku pořídil skromnými prostředky za skromných podmínek u maminky v kuchyni.


Vítězné obrázky jsou vystaveny v prestižních prostorách paláce Somerset House v Londýně (na obrázku je čtvrtina paláce – je postaven do čtverce s nádvořím uprostřed).


Nápadná je obrovská různorodost vystavených oceněných prací. Na webu si je můžete prohlédnout v podstatě všechny worldphoto.org/, zde je jen pár mých zastavení. Některé práce jsou rázu žurnalistického, coby svědectví zásadních událostí a situací. Až na špičku v soutěži se dostala ukrajinská série ruského fotografa Valerije Melnikova – takové pojetí známe z prací World Press Photo.


Obrovsky silná ale byla i série bangladéšského fotografa Rahul Talukdera. Ten fotil v troskách textilky v Savaru. Osmipatrová budova se v roce 2013 zhroutila a pohřbila jedenáct set lidí. Zoufalí pozůstalí vylepovali fotky postrádaných bližních a ty pomalu podlpéhají zubu času.


Angličan Simon Norfolk vyznačuje ohňovou hranicí místa, kam až dosahoval Lewis Glacier na Mount Kenya. Mapuje tak postupné tání kdysi mohutného ledovce. Toto je zase ukázka silného projektu, mistrovsky realizovaného.


Pozornost upoutala mladá Belgičanka Liza Van der Stock. Získala důvěru rodiny obývající malý domek – Laura a Maurice mají holčičku Evu. Když ta je ve škole, rodiče doma provozují pornografický byznys.


Aktéři jsou lidé ze sousedství. Je to bizarní? I tak se to dá charakterizovat.


Krátká procházka by mohla být dlouhá až nekonečná, nezbývá než znovu odkázat na webovou stránku, worldphoto.org/ kde si procházku může každý nastavit podle vlastního zájmu. Sony World Photography Awards je obdivuhodný podnik a za osm let se z něho stal světově uznávanou kulturní institucí.