Nezařazené

Sony RX100 VI

Šestá verze špičkové kompaktu s jednopalcovým čipem přináší dvě novinky, jednu vítám, nad druhou krčím rameny. Vítaný je výklopný displej s – konečně a chválapánubohu – s dotykovým ovládáním. To bylo jediné, co mi dlouhodobě na RX100 vadilo. No a teď ta sprcha, aspoň pro mne. Předchozí modely měly objektiv s ekv. 24-70 a světelností F1.8 (spíš tedy v praxi 2.0) až 2.8. Teď je tu jako sloní chobot 8,3x zoom 24-200 se světelností F2.8-4.5. Jinak vše zůstává při starém a dobré, čip je dvacetimegový ultrarychlý vrstvený CMOS Exmor RS s 315 body na fázovou detekci rozmístěné po 65% ploše, což umožňuje průběžné ostření i při frekvenci 24 oken za vteřinu. Výklopný dotykový displej lze vyklopit nahoru o 180 stupňů a dolů o 90. Procesor přístroje je Bionz a výrobce poukazuje na příbuznost s jeho vlajkovou lodí, bezzrcadlovkou Alpha 9, zde se naráží na akcelerační modul LSI, který se stará o snížení šumu.


Objektiv 24-200 má 15 členů ve 12 skupinách, dva jsou ED asférické a osm „jenom“ asférických, to je vskutku nevídané množství. Stabilizace by měla ustát 4 EV delší časy. Podobně jako předchozí modely má i šestka vyskakovací elektronický hledáček, ale ten už nepotřebuje povytažení do provozního stavu. Maličkost, ale tohle opravdu potěší.Výchozí cena je 1200 dolarů, což zhruba odpovídá pětce a ta u nás stojí 30 tisíc. Krom toho výklopného displeje a hodně vylepšeného hledáčku bude uvnitř více méně stejný jako RX100 V. Uvidíme kvalitu objektivu. Fat je, že dvojice objektivů 24-70 a 70-200 je ve výbavě snad každého zkušeného fotografa. A tady je to v jednom a v kapse. Já si spíš myslím, že síla kompaktů je v krátkém ohnisku, ale zase pro cestovní účely se možná ten teleobjektiv hodí.
Nevím, neznám, neviděl jsem. Uvidím, vyzkouším, budu vědět a napíšu. Teď čtu a duplňuji (po týdnu), že novinka má úspěch, newyorský BH obchod hlásí, že RX100 VI je top seller.